mm 'mmm 1 De expositie in het Tongerlohuys Kaarten Direct bij de ingang krijgen we uitleg over de verrichtingen van de landmetersfamilie Adan in West-Brabant en hoe met hun kartografische erfenis inzicht wordt verkregen in het sindsdien zo drastisch veranderde Brabantse landschap. Hoewel de belangrijkste bijdrage van de Adans bestaat uit pre-kadastrale kaarten (cijns en verpondingsboeken en kaar ten) als voorlopers van het in 1832 opgerichte Kadaster, start de expositie met ontwerpkaarten voor de Wouwse plantage met een uitleg hoe belangrijk Wouw voor de Adans was. Ze kozen het dorp als woonplaats waarvan Joannes Baptiste zelfs burgemeester werd. Er hangen dan ook een groot aantal verpondings- (of cijns-) kaarten van Wouw aan de wand, in de vorm van een over zichtskaart en bijbehorende hoekkaarten. De cijnsboeken bevatten gegevens over de eigenaren en de groottes van de percelen ten behoeve van de belastingheffing. In een vitrine daaronder ligt het kaartboek van de Armen van Heerle, met kaarten van uitgegeven grond aan particulieren en hoeven. Op een boerderij kaart van de hoeve Oostelaar (P.J. Adan 1743) is de rechterbenedenhoek versierd met een soort graf steen onder een boom waarop bij nadere beschouwing een schaalstok blijkt verborgen. Een sterk verwaarloosde overzichtskaart van Wouw hangt aan de achterwand van deze zaal maar in een volgende zaal zien we een beter bewaard exemplaar van Wouw (van Henri Adan) uit 1758. In een staande vitrine worden meet- en tekengereedschap pen getoond zoals een oud waterpasinstrument, meetket- tingen en -banden en oude tekenmaterialen zoals passers, transversaalschalen en pantografen. Naast de vitrine een planchet om buiten kaarten te tekenen. Met een knipoog naar de latere kadastrale tijd is een theodoliet uit 1885 ten toongesteld en zelfs een tachymeter Wild TC1600 van hon derdjaar daarna en een Kern DK RT theodoliet. In een door lopende video van het Kadaster vertellen medewerkers hoe mooi het kadasterleven tegenwoordig wel is. In een genealogische hoek wordt het een en ander van de Adans zelf getoond. Van drie Adans zijn foto's opgespoord, helaas niet van de landmeters. Daarnaast een afstammings- schema en een paar hoekkaarten van Wouw. Op een daar van is het huis en erf van J.B. Adan terug te vinden. Een volgende zaal met de naam 'Kaarten' brengt ons bui ten het Wouwse gebied. Na een uitgebreide inleiding over de wijze van meten en tekenen en over de gehanteerde maateenheden (zoals de Blooise- en andere roedes) is aan een lange wand een variatie aan kaarten geëtaleerd: de tiendkaart van Roosendaal (als een bijzonder soort over zichtskaart), perceelkaarten, dijkkaarten en (nieuw bedijk te) polderkaarten uit Standdaarbuiten, soms gemeten met de Rijnlandse roede. De achterwand van deze 'gang' toont de (hele grote) overzichtskaart van de heerlijkheid Moers traten (JB 1785), geflankeerd door kaarten van gorzen en aanwassen, 'meetinge' van een hof en van een slot onder Oud-Gastel. In het laatste deel van de expositie krijgt de heerlijkheid van Langendijk (JB 1784) bijzondere aandacht. Met behulp Luitenant Van Uppelschoten van Het leege Land met assistent aan het werk met Hollandse Cirkel. Kaart Huijbergse en Wouwse Plantage (J.B. Adan, 1783). <~s UVl F.ENF OUDE CA AR TV Kaartboek van de Ar men van Heerle, met grond en boerderij in de elfde hoek (J.B. Adan 1791) met teke ning van het kasteel van Wouw. van een viewer kunnen kaarten uit drie verschillende perioden met elkaar worden vergeleken: de Adantijd (circa 1780), de moderne tijd (topografie) en de Googletijd (luchtfoto). Door alle drie GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 22