Perceeïkaart van over elkaar heen te projecteren worden de veranderingen huis en erf van P.J. zichtbaar waaruit blijkt dat grote landschappelijke lijnen, Adan, getekend door ondanks verwoestingen, ontginningen en ruilverkaveling J.B. Adan (1800). nog duidelijk herkenbaar in het landschap aanwezig zijn. Met kaarten van Halsteren wordt de ontwikkeling in het landschap zichtbaar gemaakt en vanaf 1788 tot 1962 wordt Het Markiezenhof, gevel met uitnodi ging voor de Adan- expositie. Huis en tuin van drossaard Morin te Ossendrecht (H. Adan, 1749). Ook hielden de Adans zich bezig met bedijkingen, inpolde ringen en ontginningen (Augustapolder, Drievriendenpol- der) en niet te vergeten met wegenbouw. In navolging van de Belgische steenweg Brugge-Menen (waarin oom Laurent uit Brussel een belangrijke rol speelde) werd hier de Post weg Putte-Steenbergen ontworpen en aangelegd. Het resul taat is te zien in een langgerekte lcaart. De expositie in het Markiezenhof De expositie in dit fraaie middeleeuwse stadspaleis opent met het tonen van een serie hoekkaarten van het Landboelc van Steenbergen. Via een viewer kunnen de twintig hoek kaarten, vervaardigd door J.B. Adan en C. van Diepenbeek, stuk voor stuk op het scherm worden bewonderd, daarbij geholpen door een uitleg dat hoekkaarten als onderdeel van een heerlijkheid dienden voor de belastingheffing door de landsheer. Daarnaast wordt uitgelegd dat het vak land meten in de achttiende eeuw een zaak was van hoeken en afstanden meten en het toepassen van driehoeksmeting en dat het maken van hoekkaarten eigenlijk de kern vormt van het oeuvre van de Adans. Overzichtskaarten van de heerlijk heid van Putte, Ossendrecht en Huijbergen, illustreren het verhaal dat uitlegt dat van elke heerlijkheid een overzichts kaart werd gemaakt en de hoekkaarten de details weerge ven zoals de oppervlakte van de percelen. Nog gedetailleer der zijn de kaarten van afzonderlijke hofsteden of buitens zoals het huis en erf van drossaard Morin. Van de heerlijkheden Zuidgeest en Woensdrecht worden de overzichtskaart, hoekkaarten en kadastrale kaarten van hetzelfde gebied naast elkaar getoond. In de vitrine eronder liggen de cijnsregisters (met namen van eigenaren, opper vlakte en andere cijnsgegevens). Maar dat de Adans meer te bieden hebben wordt duidelijk uit de fraaie gedetailleerde stadsplattegronden (Steenber gen, Bergen op Zoom) en een serie kaarten waaruit blijkt dat de Adans zich ook bezighielden met waterbeheer, in undaties en het in kaart brengen van de gevolgen van de belegering van de stad Bergen op Zoom door middel van bombardementen (1747). Tekeningen tonen de daaruit voortvloeiende verwoestingen. Plattegrond Bergen op Zoom (J.B. Adan, 1783). Bedijkte Augustapolder (J.B. Adan, 1788). -MUTlK. S b li n Y c tfr'Ë N GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 23