Het echte landmeetwerk P Adellijk bezit perceel achttien vanaf de eerste Adankaart gevolgd en voort durend op kadasterkaarten uitgesplitst tot de situatie in 1962. Foto's ernaast brengen de werkelijke situatie in beeld. Een wandgrote afbeelding toont de achttiende-eeuwse landmeter aan het werk op een tekening van Dirk Langen- dijk. Van het gebruikte instrumentarium uit de tijd van de Adans zijn te zien: een (halve) Hollandse Cirkel, volgens de toelichting om horizontale hoeken mee te meten, een prachtig opgepoetst waterpasinstrument van omstreeks 1860 voor de metingen ten behoeve van waterkeringen en dijkaanleg; een mooi kistje met een uitgebreide landme tersuitrusting (meet- en tekenmateriaal) ook wel 'zwitsers zakmes' genoemd. En natuurlijk ontbreekt ook het nodige tekenmateriaal niet zoals een pantograaf, proportieliniaal, passers, trekpennen en een inktwrijfbakje. Landmeetploeg aan het werk. Naar een tekening van Dirk Langendijk uit 1750 van 'De belegering van Bergen op Zoom' (eigendom van de Universiteit van Tilburg). Maar in dit verslag laten we niet alle mooie dingen zien. Daarvoor moet je zelf naar Bergen op Zoom en Roosendaal. Dat kan nog tot 15 juni 2008. En voor wie zich verder wil verdiepen in de Adan-his- torie kan het boek van Martijn Storms een goede handleiding zijn. Het bevat een door Storms samengestelde catalo- Generale domeinkaart Westkwartier met verdedigingswerken en forten (J.B. Adan, 1785). cMo'crflraclCn BVYt KR- DEN fJCccrijKhc ifdt ZOOM HFfflU' b f rcra op mcarnMl NU UW; 'deer Jen 'Polder. De afgebeelde foto's van de kaarten zijn beschikbaar gesteld door het Historisch Centrum het Markiezenhof. Andere foto's zijn van de auteur. De Adans hielden van al hun opdrachten nauwkeurige regis ters bij zoals blijkt uit geëtaleerde meetregisters van Henri Adan en van Johannes Baptiste Adan. Uitgelegd wordt dat een landmeter geadmitteerd moest worden en opgeleid, waarvoor gebruik werd gemaakt van het studieboek Prak tijk des Landmetens van Sens, Dou en Cardinael. Ook heb ben enkele modellen voor het maatboek voor het Hollandse Kadaster (ongeveer 1800) en de latere (Franse) Kadastrale Receuil méthodique (1812) een plaatsje in de vitrine gekre gen, hoewel die laatste pas in beeld kwam toen het Kadaster moest worden opgericht waarmee het einde van de particu liere landmeters werd ingeluid. Een aparte hoek is ingericht voor opdrachtgevers uit de adelstand. Daar de Adans vanaf het begin veel opdrachten hebben uitgevoerd voor de Markies van Bergen op Zoom, ontbreekt zijn beeld ook niet op deze plek en natuurlijk ook niet de belangrijkste en eerste opdracht: de vervaardi ging van de uit elf delen bestaande Generale Domeinkaart. De mooiste exemplaren daarvan zijn hier getoond. In de hoek 'Kaarten en metingen van bezittingen van adellijken' zien we een overzichtskaart van de Baronie van IJsselstein en de (lange) kaart van Noord-Polsbroek, Schoutambt van Benschop. Een apart hoofdstuk vormt het complete Landboek van Steen bergen bestaande uit een serie van elf kaarten en een register met gegevens. Een grote overzichtskaart toont het ge hele gebied, Stad en land van Steenber gen (JB 1820). Ook zijn nog enkele mooie hoevenkaarten te zien met bezittingen van een eigenaar: hoeve Vosberg en hoe ve de Lantaarn. Handig landmeetkistje. gus van vrijwel alle Adankaarten, com pleet met afbeelding, beschrijving en toelichting. Bovendien zijn er interessan te artikelen in opgenomen van respectie velijk: Karei Leenders, over het West-Bra bantse landschap; Yolande Kortlever, de geschiedenis van het Markiezaat Bergen op Zoom; Luc Janssens, het landmeter schap in Brabant en Joss Hopstaken, de familiegeschiedenis van de Adans. Bron en verdere informatie: Martijn Storms, Drie generaties Adan, West Brabantse landmeters in de 18e en 19e eeuw, ISBN 978 90 6194 040 1; Uitgeverij Hes De Graaf publishers, 't Goy-Houten, prijs €39,50. GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 24