Geo-info in Onderzoek en Onderwijs Atlasgekte Menno-J^n Kraak Nummer 1, dat was de plaats die een atlas innam in de boekentop-tien van twee maanden geleden. Dit was nog niet eerder vertoond met een atlas. De desbetreffende atlas was de nieuwe Bosatlas van Nederland, niet te verwar ren met de Bosatlas, de schoolatlas die we allemaal goed kennen en waarvan in het voorjaar ook een nieuwe editie was verschenen. Nummer 1 was (eind vorig jaar) goed voor meer dan vijf tigduizend exemplaren en geeft een uitgebreid thematisch beeld van ons land. In de pers was veel aandacht voor deze atlas en de premier nam het eer ste exemplaar in ontvangst. Van Wol- ters PR-machinerie kunnen we als geo- gemeenschap nog wel wat leren. Nederland is atlasgek - net als ik ove rigens - zoveel mag wel duidelijk zijn, want naast deze atlassen zijn er mo menteel ook allerlei facsimile-atlassen verkrijgbaar, zoals de Atlas Major van Johan Blaeu uit 1665. Deze is te koop als reusachtig boekwerk van bijna acht kilo maar is ook in regionale uitgaven beschikbaar met bijvoorbeeld alleen de kaarten van de Lage Landen. Het is grappig te zien dat het opknippen van atlassen, al is het op een moderne manier, nog steeds gebeurt. Handela ren in tweedehandse atlassen hadden (hebben) de (verwerpelijke) gewoonte kostbare atlassen te verknippen en de losse kaartbladen te verkopen om zo meer te vangen bij de verkoop dan in het geval van een enkele atlas. Onze zustervereniging KNAG is ook bij di verse grote atlas-uitgeefprojecten be trokken; onder andere een serie kloeke atlassen met kaartmateriaal van onze Verenigde Oost-Indische Compagnie. Al deze omvangrijke boekwerken zijn niet goedkoop en toch loopt de verkoop als een trein. Wegenatlassen zie je in Nederland in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Verenigde Staten niet veel. Die rol heeft TomTom over genomen. Heeft de ANWB hieronder te lijden? Ja en nee: ze krijgen, via de alarmcentrale, naar ik uit de krant ver nam, wel steeds meer hulpoproepen van mensen die de weg kwijt zijn en ergens midden in Frankrijk staan om dat TomTom het niet meer weet of is uitgevallen. Maar de ANWB heeft een goede band met atlassen, zij zijn im mers de uitgever van de populaire to pografische provincie-atlassen. Ook internationaal verschijnen regel matig nieuwe atlassen. Zo was 2007 een goed jaar. Van de atlas der atlas sen, the Times Comprehensive Atlas, verscheen een nieuwe editie. Zoek je een plaats? Dan staat deze vast wel tus sen de meer dan tweehonderdduizend andere namen in het register. Van deze atlas bestaan ook diverse varianten, van de comprehensive tot een klein zakatlasje. Dit is relatief eenvoudig te realiseren omdat de atlas tegenwoor dig uit een digitaal bestand wordt ver vaardigd. Ook de National Geographic Society heeft een grote referentie-atlas die op allerlei manieren in andere pu blicaties terugkomt, zoals schoolatlas sen. Teleurstellend bij de grote atlas van National Geographic, de om zijn innovatieve thematische kartografie beroemde organisatie, is de webeditie bij de papieren atlas. De grafische kwa liteit is beneden de standaard van Na tional Geographic. Het kaartmateriaal beschikbaar via Google Earth, Google Maps en vergelijkbare producten zou je met een beetje fantasie ook atlassen kunnen noemen. Snel zoeken en vin den in grote hoeveelheden gegevens gaat prima maar dit staat niet garant voor goed kaartontwerp. De combinatie van up-to-date gegevens met een superieure grafische kwaliteit is wat het RGI project 'Atlas van Neder land' nastreeft. De gegevens waarop de kaarten van de atlas gebaseerd zijn worden als het ware direct afgetapt uit de national geodata infrastructuur. Men kijkt dus altijd naar de meest re cente gegevens. Daarbij staat een hel der kartografisch ontwerp voor ogen dat de atlas zijn eigen smoel geeft. Een dergelijke interactieve web-atlas is bedoeld als beleids- en beslissings- ondersteunend instrument. Omdat je een 'echte' atlas moet kunnen ruiken (hierbij doel ik op het papier) is er vast en zeker een markt voor de van de in teractieve nationale atlas afgeleide ge drukte atlas(jes). De geur van een atlas is vast geen argument voor Wolters om een uitgeef-avontuur aan te gaan maar misschien zijn dat de via de nationale atlas beschikbaar gekomen gegevens wel. Menno-Jan Kraak ITC - International Institute of Geo-Information Science and Earth Observation Department of Geo-Information Processing E-mail: kraak@itc.nl GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 25