Liverpool Suidobas Chüöüne Akihabara Ochanomizu lidabashil INingyöchö Ichigaya Kodemmacht Yotsirya Shlrmihomteshli Köiimachi Hanzömonjjz. Nihombastiil Aoyama-rtDhOme OtemacJii Nijübashimae Kyöbashi ft I Hatct Shinto mlchö Sakuradamon Yürakuchöi Tameike- sannö KasLimigaseki HlgasW-giri/a Kachidot welijlcs witvlakken in voorkomen (fig. 2). En de Duitse degelijkheid maakt dat men daar bij het vervaardigen van vervoerskaarten al snel terugvalt op bewezen vormgeving met veel basis- kleuren'. De Stichting heeft gepoogd uniforme richtlijnen op te stellen voor vervoerskaarten en te komen tot een model voor in ieder geval de binnen landse kaartproducties. 'Dat viel nog wel tegen, veel verder dan de letterty pes Helvetica en Univers is het niet ge komen. Toch hebben de discussies wel bijgedragen aan de kwaliteitsverbete ring'. Volgens Benjaminse moet ook bij vervoerskaarten een evenwicht gevon den worden in de grafische vormge ving. Een kaart moet bij een eerste op pervlakkige beschouwing (waar ben ik, waar wil ik heen?) beeldvorming geven en bij nadere bestudering detailinfor matie bieden (wellce reismogelijkhe den heb ik?). Dit lezen in niveaus moet ondersteund worden door een goed gebruik van grafische variabelen. 'Dat kun je bijvoorbeeld doen door kleinere elementen fellere kleuren te geven, zo- datje meer harmonie bereikt'. Portfolio De opdrachtenportefeuille van Carto Studie valt onder te verdelen in drie segmenten. Het eerste bestaat uit ba sismateriaal zoals de routekaarten die de ANWB voor zijn autorijdende leden uitgeeft (fig. 3). Het hoofdwegennet van een land of gebied staat er op afge beeld en de kaart is met name bedoeld om de automobilist te helpen bij zijn reisvoorbereidingen, ook in zijn va kantiestreek. Het verzamelen en aan leveren van de ruwe data (nieuwe we gen, gewijzigde busverbindingen enz.) wordt vaak door de opdrachtgever verzorgd, waarna Carto Studio tekent voor de actualisering, vormgeving en afwerking van het product. Bijzondere basiskaarten zijn de nachtnetkaarten die voor de openbaarvervoerbedrijven worden vervaardigd. Om de associatie met de nacht te benadrukken wordt het kleurgebruik aangepast: het landschap wordt veelal in grijstinten weergegeven en de themalijnen worden in een lichte kleur aangebracht, alsof ze met een zaklamp worden beschenen (fig. 4). De basiskaarten mogen dan zorgen voor een welkome en vaak constante stroom aan opdrachten, meer voldoening brengen bijzondere opdrachten met zich mee, bijvoorbeeld voor startnotities van Rijkswaterstaat bedoeld voor beleidsondersteuning. Deze kaarten zijn bij het grote publiek nauwelijks bekend. Een groeimarkt is de kaartvervaardiging voor informatiecentra en inspraakpro cedures. Als illustratie hangt aan de wand een vijf meter lang exemplaar van de hoofdwegverbinding Schiphol-Alme- Fig. 2. In Japan re met alternatieve tracés tussen de A6 en de A9. Het geeft wordt elke vierkante belangstellenden snel inzicht in de ruimtelijke consequen- centimeter kaart- ties van een nieuw te bouwen snelweg. Ook de Betuweroute beeld benut, is op zo'n manier gevisualiseerd zodat over de volle lengte van het tracé duidelijk wordt wat de gevolgen zijn van de aanleg van deze goederenspoorlijn. Fig. 3. Ook de routekaarten van de ANWB worden door Carto Studio vervaardigd. Fig. 4. Nachtnet- kaart van een deel van Noord-Holland. De eigen uitgave 'De kaart als beleving', waarin een dwars doorsnede van opdrachten van de laatste vijftien jaar is op genomen, geeft mooie voorbeelden van bereikbaarheids- en overzichtskaarten voor grote publielcmanifestaties als Sail 2005 in Amsterdam (fig. 5) en de Nijmeegse wandelvier daagse. Voor maatwerk wordt de ondergrond nogal eens gedigitaliseerd. 'Inkoop van ruwe data is commercieel vaak niet aantrekkelijk', stelt Benjaminse met spijt vast. Kar- teerverzoelcen komen ook uit het buitenland: Eurail - een samenwerkingsverband van Europese spoorwegmaatschap pijen - is een grote opdrachtgever. Een bijzondere uitgave is de koffiedikkaart 'Nederland in 2073', ontstaan na een wedstrijd van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig A570 q* -Os BirkenheadAw_ A580 Mostyn Holywell Tarvin Chester A55 7 V Mold Tarporley Leidseplèin GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 27