naai worden de meetresultaten in een laptop geladen en worden de metin gen per punt gemiddeld. Vervolgens worden overzichten gemaakt voor de rails met de afwijkingen per punt. In de praktijk bleek dat de afwijkingen in alle gevallen kleiner waren dan de tolerantie. De opdrachtgever is dus te vreden. Inmiddels denkt Nedcon aan andere toepassingen van deze manier van me ten. Een nieuwe toepassing betreft een ander type magazijn. Deze magazijnen bestaan uit rijen, ongeveer 35 m hoge rekken. In de paden tussen de rekken rijdt een kraan die pallets op de ge wenste hoogte plaatst (fig. 4). De kraan, ook zo'n 35 m hoog, loopt tussen twee rails, één boven tegen het plafond en één beneden. De kraan wordt aange stuurd door motoren boven en onder. De rails liggen loodrecht onder ellcaar en moeten een vaste onderlinge af stand hebben. De toleranties zijn weer enkele mm. Hier wil men aan de rail een soort bestuurbaar karretje hangen met magnetische wielen. Op dit karre tje uiteraard weer een meetmerk. Door het grote hoogteverschil gaat hier de nauwkeurigheid van de afstand een rol spelen. Nedcon verwacht echter de gevraagde nauwkeurigheid te kunnen halen. Tenslotte wil men het instrument ge bruiken om de plaats van de bevesti gingsplaten van de verticale balken van de magazijnen te bepalen. Deze platen worden zeer nauwkeurig met vier bouten aan de vloer bevestigd. Fig. 3. Het meet- wagentje met de opstelling van het instrument. Voor een redelijk groot magazijn moeten enige duizenden platen met elk vier gaten worden uitgezet en geboord. Hier bij denkt men aan een boorrobot; een bestuurbaar wagen tje met boren. Op het wagentje staan een paar meetmerken. Met behulp van het instrument wordt de boorrobot naar de goede plaats gedirigeerd. Vermoedelijk moet men met twee instrumenten werken om voldoende nauwkeurigheid en controle te krijgen. Zo bedenken de technici van Nedcon steeds weer nieuwe toepassingen voor hun kostbare instrumentarium. Zij zijn echter wel zo verstandig om van tijd tot tijd advies te vragen aan geodeten. Fig. 4. Een hoog ma gazijn, helaas zijn de hoven en onder rail niet te zien. Andere toepassingen GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 33