Wet WION is in aantocht Zijn alle beheerders van kabels en leidingen er klaar voor? Terwijl de Bommelerwaard zonder stroom zat door een kabelbreuk, namen zo'n hondervijftig mensen deel aan het zevende congres Kabels en leidingen dat gewijd was aan het voorkómen van graafschade. Aan de orde kwamen de nieuwe wet-WION, wet informatie-uitwisseling onder grondse netten, ook wel de grondroerdersregeling genoemd en andere maatregelen ter voorkoming van graafschade. In acht voordrachten en een forumdiscussie kwamen wetge ving, beleid, visie en de praktijk aan bod. De wet-WION zal bij het verschijnen van dit blad door de Eerste Kamer zijn goedgekeurd en zal omstreeks 1 april in werking treden. Deze wet is bedoeld om graafschade bij ka bels en leidingen te verminderen en de publieke belangen als levering van nutsvoorzieningen en externe veiligheid te waarborgen. De wet legt hiertoe de verplichting op tot een goede informatie-uitwisseling over de ligginggegevens en een verplichting tot zorgvuldig graven (de Kruif 2005 en 2007(. De wet in het kort De wet regelt het verplicht informatie-uitwisselingssysteem met verplichtingen voor gravers en netbeheerders tot zorg vuldig graven, dit geldt ook voor de opdrachtgevers en schept tenslotte meer duidelijkheid in de keten opdracht gever, graver en netbeheerder. De wet geldt voor alle mecha nische graafwerkzaamheden zowel op land als in het water. Het betreft het tijdig leveren van actuele en juiste informa tie over alle kabels en leidingen. Het Kadaster voert de wet uit, hiertoe wordt KLIC overgenomen door het Kadaster. Het agentschap Telecom ziet toe op de naleving van de wet. Naast de wet worden een aantal zaken in een Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) en nog meer details in een ministeriele regeling uitgewerkt. Ook deze zijn binnenkort gereed. De Invoering Na de inwerkingtreding van de wet start een overgangs fase van circa één jaar. In deze periode verandert er in de Jan de Kruif, 1redacteurH De ondergrondse infrastructuur, nu eens boven het weg dek geprojecteerd. Bron gemeente Den Haag. huidige procedure weinig. Het Kadas ter start wel direct na het van kracht worden van de wet met alle leidingbe heerders te vragen om hun belangen opnieuw op te geven. De aanwezige ka bels en leidingen kunnen in de vorm van polygonen stroken, worden opge geven, dit hoeft dus niet meer per ruit van 500 bij 500 meter. Hierdoor krijgt de netbeheerder alleen meldingen van graafwerkzaamheden in de directe omgeving van zijn kabels en leidingen. Meldingen worden in deze overgangs periode door de grondroerders gedaan bij KLIC dat dan onderdeel van het Kadaster is. Dit geeft de melding door aan de leidingbeheerders die in het be trokken gebied belangen hebben. Deze leidingbeheerders sturen vervolgens de gevraagde informatie rechtstreeks aan de betrokken grondroerder. Na ongeveer een jaar is de elektroni sche uitwisseling operationeel. Mel dingen worden weer via het Kadaster (KLIC) elektronisch naar de betrokken netbeheerders gezonden en deze moe ten per ommegaande hun digitale lig ginggegevens aan het Kadaster sturen. Dit stuurt vervolgens het gecombineer de bestand met ligginggegevens door aan de grondroerder. Deze krijgt één pdfbestand met de benodigde informa tie en kan nu zorgvuldig gaan graven. De huisaansluitingen dienen acht jaar na invoering van de wet eveneens in di gitale vorm aanwezig te zijn en te wor den uitgewisseld. Over dit onderwerp is nog de nodige discussie, de gemeen ten vinden de kosten voor het digitaal maken van de rioolaansluitingen in geen verhouding staan met de baten. Er komt hiertoe een onderzoek. Overgang naar Kadaster Na het van kracht worden van de wet WION gaan de operationele taken van KLIC over naar het Kadaster. Alle voor bereidingen voor de overgang zijn in middels afgerond. KLIC blijft gehuis vest in Maarssen. Bij het Kadaster komt een bronhoudersoverleg waarin de netbeheerders vertegenwoordigd zijn. Daarnaast is er een afnemersoverleg waarin vooral de grondroerders ver tegenwoordigd zijn. Tenslotte worden netbeheerders en grondroerders verte genwoordigd in de gebruikersraad van het Kadaster. GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 34