Studiedag over de Stelling van Amsterdam De Werkgroep Geschiedenis van de Kartografie op het eiland Pampus Op 12 oktober 2007 voer in een lekker herfstzonnetje een boot met een groep van vijfenveertig personen naar het forteiland Pampus. De Werkgroep voor de Geschie denis van de Kartografie organiseerde daar een studiedag rond het thema 'De Stelling van Amsterdam, geschiedenis en kaarten'. Centraal hierbij stond de verdediging van het hoofdstad door inundatie van belendende gebieden. De eerste presentatie deed prof.dr. Wim Klinkert. Hij ging onder de titel 'Hol land verdedigd' in op verschillende grootschalige verdedigingswerken die ons land sedert 1573 bouwde. Zaken als politieke keuzen (waarom kiezen we ervoor om juist Amsterdam als be langrijkste stad te verdedigen), financi ële aspecten en militaire en technische overwegingen passeerden de revue. In de negentiende eeuw, als het centrale gezag dat van de gewestelijke machten steeds meer overstijgt, wordt het zestiende- en zeventiende-eeuwse ad-hoc-inunda- tiebeleid gewijzigd in een beter doortimmerde visie op de defensie van ons land. Een van de grote krachten achter de negentiende-eeuwse liniebouw is de militair en kaartmaker baron C.R.T. Krayenhoff (1758-1840). Hij was een van de vaders van de, in vredestijd ontwikkelde, Nieuwe Hollandse Waterli nie die liep van de toenmalige Zuiderzee bij Muiden tot aan de Biesbosch. Besloten was dat Amsterdam de status kreeg van 'reduit', wat inhield dat die stad tot het laatst verdedigd zou worden. Het idee was dat als Amsterdam in vijandelijke handen zou vallen, dat dan het land als geheel ook als geval len kon worden beschouwd. Om Amsterdam tot het uiterste te kunnen verdedigen werd tussen 1880 en 1920 de 'Stelling van Amsterdam' gebouwd. Globaal werd een ring rond de stad getrokken waarna 42 forten op een gemiddelde afstand van 13 kilometer van de stad gebouwd werden. De tweede lezing was van mevrouw drs. Lia Vriend-Vendel over 'De landschappelijke basis van de Stelling van Amsterdam'. Mevrouw Vriend gaf een goed overzicht van de wordingsge schiedenis van het Noord-Hollandse landschap door de eeu wen heen. De wijze waarop de omgeving op een natuurlijke wijze vorm kreeg maakte het latere polderlandschap bij uit stek geschikt voor een verdediging op basis van inundatie. Een dergelijke in vredestijd 'onzichtbare' verdedigingsgordel stelde echter wel wat aanvullende ei sen. De ideale inundatie-diepte bleek ongeveer vijftig centimeter, liefst on derbroken door sloten en kanalen. Een probleem hierbij vormen de 'accessen': landschappelijke elementen die boven de onder water gezette gebieden uit bleven steken zoals spoorwegen en dijk- lichamen. Om toegang tot die accessen te blokkeren werden de forten gebouwd. Er zijn daadwerkelijk militairen in gele- ELKOM gerd geweest maar de forten zijn nooit tijdens gevechten gebruikt. In de Eerste Wereldoorlog was Nederland immers neutraal en in de Tweede Wereldoorlog was de stelling achterhaald door de op komst van oorlogvoering door de lucht. In een enthousiaste presentatie, waarin ook verschillende verkavelingsvormen aan de orde kwamen, legde mevrouw Vriend nadruk op de waardering voor de huidige toestand van de forten en vooral ook voor hun directe omgeving. Het zijn hogelijk te waarderen eilandjes in het polderlandschap die elk hun eigen waar devolle biotoop ontwikkeld hebben. In de middagpauze werd een rondlei ding door het binnen- en buitenfort gegeven. Zo'n tien fortkamers werden bekeken en er werd wat onzeker door de lange onverlichte gangen geschui feld. De gids vertelde dat de Stelling van Amsterdam enkele jaren terug op de wereld-erfgoedlijst van de UNESCO is gekomen en dat daar een flinke sub sidie voor het Pampusfort op volgde. Besloten werd om het fort daarmee, min of meer, vochtvrij te maken. Reden was dat de muren verzadigd waren van vocht en stalactieten en stalagmieten bij bosjes uit plafonds en grond groei den. Eind 2007 werd er een enorm hou ten dak gebouwd om het hemelwater te weren uit het fort en de, recentelijk nog dakloze, geschutstorens. Wel werd dui delijk gemaakt dat nog fikse subsidies nodig zullen zijn om het fort een com plete restauratie te laten ondergaan. Aansluitend werd de derde lezing ge presenteerd door Peter Schat. Hij is naast journalist en redacteur van het Haarlems Dagblad, ook voorzitter van de 'Stichting Militair Erfgoed Groot-Am sterdam'. Onder de titel 'Wording en we zen van de Stelling van Amsterdam' ging hij onder andere in op fort Abcoude. Het was het eerste fort van de stelling: het werd opgeleverd in 1885. Door met name de komst van de brisantgranaat was het fort al verouderd bij de opleve ring. Veel terechte aandacht gaf Schat aan de bouwwerken die tot de Stelling van Amsterdam behoren maar die niet met het woord fort worden geduid: fort- wachterswoningen, liniedijken met bat- Mare Hameleers GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 38