terijen een opstelpunt voor geschut), kringenwet-boerderijen, militaire we gen, grenspaaltjes, penanten-, inunda tie- en schotbalksluizen, waterinlaten, enz. Al deze bouwsels zijn, naast de forten, niet alleen van belang voor de militaire geschiedenis maar ook voor een compleet beeld van de Stelling van Amsterdam. Ze zijn, en dat is erger, in de huidige projectontwikkeling van de gebieden waarin ze liggen min of meer vogelvrij en dreigen één voor één te ver dwijnen. Verder ging hij onder andere ook in op de 'traditore verraderlijke) kazematten'. Dit zijn vanuit het voorter rein niet-zichtbare kazematten, meestal in de 'keel' open ruimte aan de ach terkant van een fort), die dienden ter bestrijking van het naast- of achtergele gen terrein. Een aanvallende partij zou ze pas opmerken als hij het fort voorbij was en dan vanuit deze kazematten vanaf de achterzijde van de forten als nog de volle laag krijgen. De laatste lezing presenteerde Jan van Broekhoven. Deze voormalig leraar en historisch geograaf maakte onder de titel 'De Zuiderzee, lagune van het noorden: oorzaak en oplossing van de bereikbaarheid van twee havensteden' een interessante vergelijking tussen Amsterdam en Venetië. Hij ging in op de verzandingsproblemen van de havens van Venetië en Amsterdam. Van Broek hoven liet enkele kaarten zien waarop dieptecijfers stonden en waaruit bleek dat de bevaarbaarheid in de loop van de zestiende en zeventiende eeuw rond Pampus steeds slechter werd. De reden was dat door de vele inpolderingen en bedijkingen de stroming in de Zuiderzee steeds slechter werd en dat daardoor de vaarroutes steeds ondieper werden. Een rol speelde ook dat Amsterdam al zijn afval in de grachten kieperde. Werden deze doorgespoeld, dan sloeg de rom mel later neer in de vaarroute. Waar schijnlijk heeft daar de naam Pampus hier ook mee te maken: 'Pampen' bete kent 'slappe onsmakelijke brei' mod der). Een oplossing voor het probleem van verzanding werd gezocht in het bouwen van lichtere schepen. Zo had het fluitschip veel minder diepgang dan de oudere spiegelschepen die met name in de zeventiende-eeuwse VOC-tijd ge bruikt werden. Ook de introductie van de zogeheten 'scheepskamelen', dit zijn drijvende bokken die schepen met een (te) grote diepgang tot maar liefst twee meter oplichtten, was hierbij een hulp. Hoewel het historisch-kartografische element op deze dag misschien minder dan gebruikelijk was vertegenwoordigd en de lezingen meer historisch, mili tair-historisch, ofhistorisch-geografisch waren, waren alle aanwezigen zeer te vreden. De lezingen van de vier enthou siaste sprekers en de rondleiding door het fort werden door een ieder zeer op prijs gesteld. HET 'ZWAARTEPUNT' VAN NEDERLAND IS WEER TERECHT. De steen, met grote ijzeren ring, was twee weken geleden plotseling verdwenen uit het Sprielderbos in Putten. De oudejaarsvereniging 'Tied Zat' uit Zorgvlied (Drenthe) zat achter de stunt. De leden van de vereniging brengen het markeerpunt zaterdag weer terug. Ook herstellen ze het houten paaltje dat zij om hadden gezaagd. De ge meente Putten trekt de aangifte die zij bij de politie heeft gedaan weer in. 'Ik had eigenlijk wel zoiets verwacht en ik vind het wel grappig', zegt de Puttense wethouder van recreatie, Barend Siksma. 'Dat ze de steen terugbrengen en ook het paaltje herstellen, dat maakt het verschil'. Uit: De Stentor, 5 januari 2008 Over de diefstal zeifis bericht in Geo-Info 2008-1, pagina 31. Functioneel Applicatiebeheerder Hoe dynamisch moet je zijn voor Amersfoort? Op zoek naar een nieuwe baan? Kom werken voor de stad met een hart; midden in Nederland. Kijk op onze website voor uitgebreide informatie: www.amersfoort.nl/vacatures. Amersfoort Stad met een hart GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 39