In een boekbespreking mag je ook kleine foutjes vermelden. Eerlijk is eerlijk: die heb ik niet veel aange troffen. Dat op p. 352 de film Turks Fruit in 1972 én 1973 is uitgekomen, is maar een detail. Op de streelcna- menkaart op p. 203 mis ik de Greid- hoek (zuidwest Friesland), de Omme landen en het Hoge Land (provincie Groningen), De Streek (West-Fries land) en de Achterhoek (men moet niet politiek correct doen over deze naam). In kaart A van p. 268 lijken de kleuren voor zoet en zout water te zijn omgedraaid. Kartogram M (inter netgebruik naar leeftijd, p. 357) ver- Daarna komen er nog twaalf provinciekaarten die mij dubbelop lijken (en waarom daar alleen een schaalbalkje en geen kaartschaal bij gezet?). Het was de poging waard geweest om de admini stratieve kaarten, die bij elke provincielcaart staan, daarmee te integreren. Het is al heel wat dat de gemeentenkaarten méér tonen dan gemeentelijke kleurvlakjes en namen (er staan nu plaatsnamen bin nen de gemeenten bij in). Maar ga dan een stap ver der: zet de gemeentegren zen en -namen als over druk op een geografische provincielcaart zodat een gebruiker de 'inhoud' van gemeenten kan overzien. Er valt wel wat aan te tekenen bij de volgorde waarin de hoofdstukken zijn geplaatst. De historische kaar ten aan het begin passen beter aan het einde, als een soort appendix. En de overzichtskaarten, die nu op een schijnbaar willekeurige plek in de at las staan (vanaf p. 90), zouden aan het begin beter passen, of - desnoods - aan het einde, direct bij het register. Het zijn naslaglcaarten en die moeten op een voor de hand liggende plek terug te vinden zijn. (Aan het einde staat ook de serie stadsplattegronden wat de naslagfunctie van het slotdeel van het boek al accentueert.) meldt het aantal minu ten, maar niet per welke tijdseenheid die worden geteld. Ook de sportdeel- name (p. 387) kent ondui delijke legenda's als 'per centage wielrenners per gemeente': gaat het om het aandeel van de totale bevolking? Of wellicht om een specifieke leef tijdscategorie? En kaartje C op p. 278 (Klachten over geluidsoverlast) mist de toevoeging per welke gebiedseenheid die zijn afgebeeld (vermoedelijk postcodedistricten). Slor dig is voorts dat op p. 347, bij de kaart met de UNES- CO-monumenten, vier als Werelderfgoed aan gewezen monumenten ontbreken (Kinderdijk, Schokland en omgeving, de Stelling van Amsterdam en Droog making Beemster) en dat er zelfs he lemaal geen melding is gemaakt van het feit dat er Werelderfgoed-monu menten bestaan (in Nederland zes stuks). Samenvattend vind ik dat Wolters- Noordhoff er inderdaad heel goed in is geslaagd om een passende papieren opvolger van de Tweede Nationale Atlas uit de jaren '80 uit te brengen. Naar mijn smaak zelfs een betere ver sie, want die tweede uitgave vond ik toch meer een educatief boek met fo to's en kaarten (in die volgorde) dan een klassieke Nationale Atlas (wat mij betreft is de eerste editie uit de jaren '60 nog steeds de mooiste, maar dat is natuurlijk een kwestie van smaak). De nieuwe Bosatlas is gelukkig pri mair een kaartenboelc. Het gebruik van foto's is mooi in balans met de rest van het boek en de teksten zijn prettig beknopt en zo hoort het ook in een atlas: het gaat om het tonen van feiten, voor verdere toelichting zijn er andere bronnen. Al met al véél waar voor uw geld en een must voor iedereen die in de veelzijdigheid van Nederland is geïnteresseerd. Ad van der Meer Illustraties afkomstig van CD bij pers bericht van Wolters-Noordhoff A. Verwachte daling en stijging van het landoppervlak tot 2050 Absolute daling of stijging de situatie tn 2002 Daling 60 of meer 30-60 to-50 2 of minder Impressies GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 43