INFO Autoloos Navigatiesystemen en routeplanners zijn vaakgericht op de gemotoriseerde weggebruiker. Maar soms wil je ook in het langzame verkeer of in het openbaar ver voer weten hoe je ergens moet komen en wat je onder weg zoal tegenkomt. Die categorie verkeersdeelnemers was lang onderbedeeld maar de laatste jaren is daar ver andering in gekomen. Neem nu de fraaie fietsplanner van Zuid-Holland, ontwikkeld door de provincie en de Fietsersbond. Je kunt niet alleen je begin- en eindpunt aangeven maar ook wat je daartussen wilt zien of mij den. Zelfs op een getrapte schaal kun je je voorkeur kenbaar maken. Niet tus sen de kassen door, wel een snufje bos en voor driekwart langs het water? Tik maar in en de classificatie van de paden zorgt voor een routekaart op maat. Het wachten is nog op een landsdekkende versie. Ook de OV-reisplanner helpt je al jaren op weg mét kaartinformatie die vooral handig is om de afstand tussen uitstaphalte en eindbestemming te overbrug gen. Zitje eenmaal in de bus, dan wordt steeds vaker de halte automatisch omgeroepen of getoond op de display. Maar in mijn woonplaats wreekt zich een rotsvast vertrouwen in de satelliet. Zo zie je soms een halte waar al is gestopt terugkeren op de display omdat deze weer even dichterbij is dan de volgende halte die wordt aangedaan. Als je de route niet bekend maakt aan het informatiesysteem en alleen op GPS en locatie afgaat, dan kun je dit bij een stadsrit over bochtige wegen natuurlijk verwachten. Waar worden die sy stemen getest? Op de Afsluitdijk? Toch er is hoop. 'We hebben uw opmerking onder de aandacht van het management gebracht', zo antwoordde de klan tenservice op mijn schrijven. Met de trein naar het buitenland? Niet zonder kaart op schoot toch zeker, maar welke? Op veel kleinschalige landenkaarten delft de spoorlijn het onder spit en gaat de railinfrastructuur letterlijk ten onder aan de elementen. Goed uitkijken dus bij de aankoop maar dat is u wel toevertrouwd. Het Zwitserse Kümmerly Frey geeft al tientallen jaren een themakaart van spoorland Zwit serland uit. Zeker, alle lijnen en stations staan er op. Toch biedt de kaart niet meer dan een accentuering van spoorse zaken op een doorsnee-landenkaart. Oxford Publishing geeft de railatlas van Groot-Brittannië en Ierland uit, maar behalve spoorlijnen en stations zijn alleen watervlakken aangegeven. Saai en bepaald geen uitnodiging om eens een ritje te malcen door het groene Engelse landschap. Terug naar het continent waar Schweers Wall het goede voorbeeld geeft met spoorwegatlassen van Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Verzorgd kaart werk, alles wat de geïnteresseerde reiziger nodig heeft voor de beleving vóór, tijdens en na de rit. Met aandacht voor thematische gegevens als spoorbreed te, hellingpromillage, exploitant én voor landschapsinrichting. Weginforma- tie is teruggedrongen in lichtgrijs of geheel verdwenen. Heel on-Nederlands maar daarmee des te mooier: keerlussen die flink uitvergroot zijn weerge geven, met alle details als viaducten, tunnellengtes en -namen. De kaart als hulpmiddel maar hier zeker ook als aansporing. En het werkt, binnenkort zit ik weer in de trein en is het smullen geblazen. Ronald Bokhove BINNENLAND 16 december 2007 t/m 20 juni 2008 Tentoonstelling 'Meten is Weten': de landme tersfamilie Adan, deels in Het Markiezenhof te Bergen op Zoom, deels in Het Tongerlohuys te Roosendaal. Zie bericht Geo-Info 2007-10, p. 407 en p. 58-60 van dit nummer. B www.markiezenhof.NL 21 februari 2008 "Uitzicht op Toegang", Slotconferentie van het RGI-project 'Geo-data, van verstrekking naar toegang (RGI-117)', Ministerie van BZK, Den Haag. B www.geobusiness.nl 22 februari 2008 Studiedag GIN-Werlcgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie, thema "de cartografie van Brabant", Bergen op Zoom. Zie bericht op p. 86 van dit nummer. B www.geo-info.NL 5 maart 2008 Masterclass 'Hoe ga ik zelf met geo-services aan de slag!?'. Alterra, Wageningen. B www.geo-info.nl 19 maart 2008 Masterclass 'Wat kan ik met geo-services in mijn organisatie doen!?'. Alterra, Wageningen. B www.geo-info.nl 3 april 2008 Jaarlijks congres Dataland, thema intergemeen telijke samenwerking. Orangerie, 's Hertogen bosch. B www.dataland.nl 77 april 2008 'Expeditie Geo-', conferentiereeks nationale veiligheid 2008, Madurodam. Zie bericht Geo-Info 2008-01, p. 43. 79 t/m 20 september 2008 GIS Conferentie 2008, Rotterdam. 8 www.gisconferentie.nl BUITENLAND 5 t/m 8 mei 2008 11 th AGILE international conference on geo graphic information science, Girona (Spanje). B www.agile2008.es 23 t/m 25 juni 2008 13th International symposium on spatial data handling. Montpellier (F). B //sdh-sageo.teledetection.fr/index.php 77 t/m ig september 2008 CLGE-congres The perspectives: The role of surveyors in the European economy and society, Strasbourg (F). B www.geometre-strasbourg2008.Eu 30 september t/m 2 oktober 2008 InterGeo 2008, Bremen (D). B www.intergeo.de WWW.GEO-INFO.NL REDACTIE@GEO-INFO.NL GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 5