Fig. 3. Eerste resul taten met de ESRI Optimizer engine en TOPlONL-gegevens: in grijs de TOPIONL- gebouwen en in rood het Optimizer resultaat. Generalisatie van TOPioNL-wegen naarTOPsoNL- wegen De belangrijkste bewerking voor de generalisatie van we gen in TOPIONL naar TOP50NL is de verandering van het type geometrie: in TOPIONL zijn wegen opgenomen als polygonen én als hartlijnen, in TOP50NL alleen als lijnen. TOPIONL kent dus hartlijnen en het lijkt dan ook vanzelf sprekend deze te gebruiken voor TOP50NL. Het blijkt echter dat ze niet overal gebruikt kunnen worden als TOP50NL- wegen. In TOPIONL wordt namelijk meer detail gerepre senteerd: de hartlijnen geven de afzonderlijke (gescheiden) rijbanen weer. In TOP50NL zijn het de hartlijnen van volle dige wegsegmenten, inclusief (tussen)bermen, fietspaden enz. (fig. 4). Bij vrijstaande woningen treedt een in teressant verschijnsel op. In de generali satievoorschriften staat dat vrijstaande woningen in het algemeen niet worden gegeneraliseerd naar bebouwd gebied. Informatie over vrijstaande woningen is weliswaar niet te vinden in de TOPIONL data maar lean worden afgeleid uit an dere kadasterbestanden. Kartografen halen deze informatie bij de generalisa tie overigens uit luchtfoto's die niet ge bruikt kunnen worden bij automatische generalisatie. Als de vrijstaande woningen over de TOP50-lcaart heen worden gelegd dan zien we dat veel vrijstaande woningen toch zijn verdwenen en omgezet zijn naar bebouwd gebied. De reden hiervan is het in elkaar grijpen van een aantal generalisatieregels. Voor TOP50-ge- bouwen geldt een minimale maat van vijftien bij vijftien meter. Vrijstaande woningen moeten daarom bijna altijd worden vergroot. Ook is er een mini mumafstand tussen de gebouwen gede finieerd (tien meter). Bij een blok met aan twee kanten vrijstaande woningen gaat het dus over minimaal veertig meter. De symbolisatie van straten op 1:50.000 is met twintig meter ook nog eens breder dan de meeste straten daad werkelijk zijn. In combinatie heeft dit tot gevolg dat er niet voldoende ruimte overblijft om de vrijstaande woningen in het oorspronkelijke dubbele-rij pa troon weer te geven en is er alsnog geko zen voor weergave als bebouwd gebied. Uiteindelijk blijken er hierdoor over de hele TOP50-l<aart weinig vrijstaande wo ningen ook daadwerkelijk als vrijstaand te worden weergegeven. Dit ondanks de regel in de generalisatievoorschriften dat vrijstaande woningen niet worden gegeneraliseerd naar bebouwd gebied. Er zijn blijkbaar meer uitzonderingen op deze regel, dan situaties waar de re gel daadwerkelijk wordt toegepast. Fig. 4. hartlijnen in TOPIONL (links), en TOP50vector (rechts). Gezien het feit dat bij wegen met meerdere rijbanen geen van de TOPlONL-hartlijnen op het midden van de TOP50NL- weg ligt, is het kiezen van de meest geschikte hartlijn voor TOP50NL niet eenvoudig. Mogelijk kan er voor de TOP50NL- weglijnen gebruik gemaakt worden van een combinatie van twee methoden: opnieuw bepalen van weglijnen voor we gen met meerdere rijstroken en voor de overige de al aanwe zige TOPlONL-hartlijnen gebruiken. Er kan natuurlijk ook voor worden gekozen de specificaties van TOP50NL aan te passen en de afzonderlijke hartlijnen per rijbaan in stand te houden, waarmee het TOP50NL-bestand beter geschikt wordt voor navigatiedoeleinden. In dit project is uitgegaan van huidige TOP50-specificaties en worden TOPlONL-hartlij nen alleen gebruikt als er maar één rijbaan aanwezig is. In de andere gevallen zijn met behulp van ArcGIS nieuwe hart lijnen gegenereerd. Na vergelijking van de tussenresultaten met de huidige TOP50-kaart, blijkt het een nadeel dat in TOPIONL geen onderscheid is gemaakt tussen vormen van landgebruik voor 'grasland'. Daardoor is het lastiger om onderscheid te maken tussen stukken grasland in een middenberm van een weg en grasland in bijvoorbeeld plantsoenen of een weiland. Door van een stuk grasland vast te leggen dat het de functie 'scheiding van verkeersstromen' heeft - en dus deel uitmaakt van de weg - zou de toekenning van een berm aan een TOP50NL-weg eenvoudiger zijn. Doordat niet bekend is dat deze terreinvlaklten in feite onderdeel uitmaken van een weg, is het automatisch generaliseren van grotere kruisingen en rotondes tamelijk complex. In dit project is ervoor gekozen om tussenbennen en andere onderdelen van wegen, die in TOPIONL niet op basis van hun attributen zijn te herkennen, zo'n kenmerk mee te geven. GEO-INFO 2008-2

Geo-Info | 2008 | | pagina 9