Verantwoordelijkheid voor de hergebruik-relaties Er blijven twee vragen over die met name over verantwoor delij kheden gaan: wie gaat de relatie beheren? wanneer is de relatie beschikbaar? Deze zijn algemener van aard en hierover kunnen algemeen geldende afspraken worden gemaakt. Bij hergebruik van gegevens wordt een (authentiek) gege ven uit een basisregistratie gebruikt in een andere basisre gistratie. De hergebruikende partij voldoet hiermee aan de gebruiksplicht. Als we uitgaan van het gekozen perspectief: 'Welke gegevens gebruik ik als basisregistratie van een an dere registratie?', dan vloeit hier de volgende afspraak uit voort: 'De partij die het gegeven hergebruikt is verantwoor delijk voor het leggen en onderhouden van de relatie'. Dit betekent dus dat de ontvangende partij de relatie legt en gaat beheren. Dit gebeurt op basis van afspraken tussen de leverende en de ontvangende partij waarbij rekening wordt gehouden met ieders verantwoordelijkheid. De des betreffende (ontvangende) basisregistratie moet dit onder werp opnemen in de eigen ontwikkelplanning. Voor andere registraties en afnemers wordt dan duidelijk wanneer de relatie beschikbaar komt: 'De partij die de relatie legt geeft aan wanneer de relatie beschikbaar is'. Ook wanneer een nieuwe basisregistratie aan het stelsel wordt toegevoegd blijft op deze manier een volledig com pleet beeld bestaan van relaties. Voorwaarde is slechts dat aan de hand van de benadering zoals geschetst in het rapport de relaties in beeld worden gebracht waarin de woz nieuwe registratie bron voor of afne mer van een andere basisregistratie wordt. We kunnen dit tot slot ook bekijken voor het terugmeldingsproces. Wanneer het om een terugmelding gaat over een gegeven dat uit een andere basisregistra tie is overgenomen dan controleert de registratiehouder eerst of het gegeven goed door hem is overgenomen. Is dit het geval dan zendt hij de terugmelding door naar de registratie waarvan hij het gegeven heeft overgenomen. Dit is dus eigenlijk de controle op het goed leggen van de relatie. Hierdoor is de volgende afspraak ook weer een logisch vervolg: 'De partij die terugmelding ontvangt (rechtstreeks van gebruiker of van een andere basisregistratie) is verantwoor delijk voor de volgende stap in het pro ces van terugmelding'. Betekenis voor gebruikers Het rapport beschrijft de relaties tus sen basisregistraties. In het totaalover zicht (fig. 6) kun je als gebruiker zien hoe gegevens in het stelsel samenhan gen. Door het zichtbaar maken van al le relaties kan de oorspronkelijke bron Fig. 6. Relaties in het van een gegeven worden bepaald. Uit geo-domein. het totaaloverzicht blijkt niet direct KR BRI LUID Onroerende zaak~\ BRT Ruimtelijk object Uitkering Zakelijk Kleinschalig Geo-object t Voertuig Leidingnetwerk Grootschalig topografisch object RNI GBA NHR WOZ waarde DINO "Ondergrond Onderneming Maatschappelijke BRA BGR Vestiging Woonplaats Adresseerbaar object CEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 10