of een gegeven onveranderd gebruikt is of veranderd is overgenomen. Dit is beschreven in deel 2 van het rapport. Als een gegeven veranderd is overgeno men dan zijn die gegevens niet één op één hetzelfde. Geometrische relaties kun je als gebruiker altijd zelf leggen. Een aantal relaties is in het rapport wel beschreven maar moet nog worden gerealiseerd. Zoals aangegeven ligt de verantwoordelijkheid voor het leggen van de relaties bij de 'ontvangende' basisregistraties. Voor meer informatie rondom de betreffende relatie moet met de desbetreffende basisregistratie houder contact worden opgenomen. Zoals eerder aangegeven kunnen ke tens lang zijn. Dit kan ook gevolgen hebben voor het proces van terug melding. De tijd die nodig is voor het onderzoek kan door dit keteneffect ondanks de wettelijke termijnen per basisregistratie toch oplopen. Betekenis voor houders van basisregistraties Het rapport beschrijft alleen 'structuur' voor relaties. Hiermee zijn de relaties wel vastgesteld maar een aantal relaties moet nog wel worden gelegd. Zoals ge meld ligt de verantwoordelijkheid voor het leggen van de relaties bij de realisa tieprojecten van de 'ontvangende' basis registraties. Het is aan te raden om het leggen van die relaties op te nemen in de planning. Ook in de catalogus van de betreffende basisregistratie dient de re latie te worden opgenomen. Bij toetreden van nieuwe basisregistra ties kan deze systematiek worden ge hanteerd. Voor de betreffende basisregi stratie is al snel duidelijk welke gegevens van andere basisregistraties worden ge bruikt. Daarna zullen dit document en de gegevensschets van het stelsel moeten worden bijgewerkt om de dan geldende stand van zaken weer te geven. Resumerend We onderscheiden twee soorten rela ties: geometrische en hergebruik-rela- ties. Een geometrische relatie is geba seerd op ruimtelijke informatie en kan door iedere gebruiker op ieder gewenst tijdstip zelf worden gelegd. Bij een her- gebruik-relatie worden gegevens letter lijk overgenomen of eerst bewerkt tot een andere vorm. We noemen dit res pectievelijk 'onveranderd overnemen' of 'bewerkt gebruiken'. Om de relaties te bepalen hebben we per basisregistratie de volgende vraag gesteld: 'Welke gegevens gebruik ik als basisre gistratie van andere basisregistraties?' Vervolgens is per relatie bekeken om wat voor soort gegeven het gaat en hoe het in de basisregistratie terugkomt. Zo is een eenduidig beeld ontstaan over alle relaties in het geo-domein. Fig. 6 geeft het overzicht. Voor de houders van de basisregistraties zijn de volgende af spraken geformuleerd: de partij die het gegeven hergebruikt is verantwoordelijk voor het leggen en onderhouden van de relatie; de partij die de relatie legt geeft aan wanneer de relatie beschikbaar is; de partij die terugmelding ontvangt (rechtstreeks van ge bruiker of van een andere basisregistratie) is verantwoorde lijk voor de volgende stap in het proces van terugmelding. Voor gebruikers betekent dit dat het duidelijk is bij welke ba sisregistratiehouder ze moeten zijn voor onduidelijkheden over relaties en voor de planningen wanneer deze gereed zijn. Rossem, ir. R.P.E. van, Basisregistraties Kadaster en Topogra fie, Twee basisregistraties in wording. Geo-Info 2006, nr. 5, p. 200-205. Rossem, ir R.RE. van, Ir. Y. Ellenkamp, Ir. J.H.P. Deijlcers, Relaties tussen basisregistraties in het geo-domein, samenhang in het stelsel. Ministerie van VROM, 30 november 2007. In november 2007 is een rapport verschenen over de relaties tussen basisregistraties in het geo-domein. Doel hiervan was deze relaties eenduidig vast te leggen, zodat deze kunnen dienen als basis voor realisatie door de diverse basisregistraties. De systematiek om deze relaties te beschrijven is nieuw en wordt in dit artikel toegelicht. Het artikel gaat vooral in op de algemene principes. Voor de uitwer king per basisregistratie wordt verwezen naar het rapport. In november 2007 a report was published about the relations bet ween authentic registrations in the geospatial domain. The purpose was to unambiguously document these relations to provide a foun dation for the creation of these within the system of authentic regi strations. The systematic approach to describe these relations is new and is explained in this article. The article focuses primarily on the general principles. For further implementations of the approach for each authentic registration, the article refers to the report. Résumé En novembre 2007 un rapport a été publié sur les relations entre l'enregistrement de base dans le géo-domaine. Le but e'tait d'expliquer de manière univoque les relations, pour que ceci puisse servir de base pour les différents enregistrements de base. La systématique de dé- crire ces relations est nouvelle et est expliquée dans le présent arti cle. L'article traite les principes généraux. Pour plus de détails sur chaque enregistrement de base on renvoi a la publication. Literatuur Samenvatting Samenhang in het stelsel Summary Consistency in the system Cohérence du système GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 11