Het regionale belang bij de bouw van GIDEON Geo-Info in Praktijk Marjan Bevelander Ook vandaag staat de vraag naar geo grafische gegevens en kaarten weer op nummer 1 in de lijst met meest ge vraagde producten- en diensten op de site van de provincie Noord-Brabant. Dat we daar vanuit de provincie een steeds beter antwoord op willen geven staat dus niet ter discussie. De wijze waarop we dat willen gaan doen is een ander verhaal. De afgelopen weken kenmerken zich door een zoektocht naar hoe we het ideale aanbod van ruimtelijke informatie aan burger en bedrijf gaan vormgeven. Die discussie wordt niet alleen binnen de organisa tie gevoerd, maar ook daarbuiten met de andere provincies, met Geonovum, met ministeries en met gemeenten. En ook op alle niveaus: met specialisten, management en bestuur. Deze reik wijdte geeft de complexiteit al aan. Nieuwe inzichten vanuit techniek, politiek en organisatie zorgen ervoor dat het ideaalbeeld, dat zich langza merhand begint af te tekenen, bijna dagelijks wordt bijgesteld. Vooralsnog is het zo dat de informatie van de provincie Noord-Brabant alleen per thema te raadplegen is via de web site van de provincie. Zo kun je voor zwemwaterkwaliteit, risico's bij water overlast of stankcirkels in het landelijk gebied terecht bij de provincie. De be zoeker van de site lijkt eerst en vooral op zoek te zijn naar informatie over de leef omgeving. Voor andere thema's zijn an dere loketten beschikbaar. Veel daarvan staan nog in de steigers maar gestaag neemt het aantal geoportalen en -loket ten toe. Binnen afzienbare tijd is het be stemmingsplan te vinden bij RO-online, bodeminformatie bij het bodemloket (BIELLS), de kwaliteit van de leefomge ving in de Atlas Leefomgeving enz. Op dit moment is het een logische ontwik keling richting elektronische dienstver lening. Een eerste stap om informatie te gaan delen met burger en bedrijf. Alle overheidsorganisaties timmeren dus druk aan de weg. Nu de eerste con touren zichtbaar worden is ook duide lijk dat de versnippering van het aan bod van ruimtelijke informatie niet optimaal zal zijn. Het kan voor burger en bedrijf wel eens heel lastig worden om door de bomen het bos nog te zien. Zou het niet een stuk overzichtelijker zijn als er op de één of andere manier een centrale toegang zou zijn? Bijvoor beeld, je logt als burger in op je per soonlijke internetpagina bij de over heid en komt via je DigID-gegevens ook terecht op een kaart van je omgeving waar een uitgebreid scala aan thema's (waaronder die van de provincie) aan toe te voegen is. Overzichtelijk, gemak kelijk en eenduidig in gebruik. Een dergelijke beweging vereist visie, co ördinatie en landelijke regie. Geonovum komt namens het GI-Beraad steeds meer in de rol van regisseur. De voortvarend heid waarmee zij onder andere aan het Nationaal Georegister bouwt is veelbelo vend. Dit register is een belangrijke ba sis om uiteindelijk een samenhangend aanbod aan informatie over de leefom geving te creëren. Geonovum kan ech ter alleen haar doel bereiken samen met sterke, gemotiveerde partners. Partners die verder kijken dan hun lokale, korte termijn belangen. Wat betekenen deze ontwikkelingen nu in de dagelijkse praktijk voor de provincie Noord-Brabant? Allereerst blijven we de informatie ook aanbie den via de eigen website. Vanuit de organisatie gezien is dat logisch. De stap naar het aanbod van integrale, landelijke informatie op maat is ten slotte niet meteen in het belang van de individuele organisatie. Een pro vinciaal bestuurder wil altijd graag de provincie goed op de kaart zetten, dui delijk herkenbaar, liever samen met gemeenten dan met andere provincies of overheden. Aansluiten bij thema's die actueel zijn in de regio. Menig pro vincie laat zich daardoor in eerste in stantie verleiden tot een regionaal ge- oloket waarbij de rol van de provincie prominent is. Dat staat in schril contrast met een landelijk toegangspunt, waarin de pro vinciale informatie onderdeel wordt van een landelijk en grensoverschrij dend netwerk. Dan is het de vraag of Noord-Brabant nog zo duidelijk te on derscheiden is van andere provincies, waterschappen en gemeenten. Om aan te sluiten bij de belangen van de organisatie die actief is in de regio, moeten er heel duidelijke argumenten gevonden worden om aan te sluiten bij landelijke en Europese samenwer kingsverbanden. Nu is deze samenwer king onvermijdelijk wanneer ze wordt opgelegd door Europese regelingen of landelijke wetgeving. De woorden 'INSPIRE', 'DURP' of 'basisregistratie' openen dan ook menige deur. Daar naast kan de aansluiting bij integrale beleidsthema's, zoals de herinrichting van het landelijk gebied of het lande lijk netwerk voor openbare orde en vei ligheid, ook argumenten verschaffen. Willen we als provincies echt een stap vooruit zetten en onderdeel worden van GIDEON, de landelijke basisvoor ziening voor geo-informatie, dan is het zaak om steeds de verbinding te leggen naar de belevingswereld en belangen van elke individuele provincie. Geen enkele organisatie zal in een samen werkingsverband stappen dat niet di rect iets oplevert. Echter, het kan ook betekenen, dat we soms beslissingen moeten nemen die niet direct het ei gen belang van de organisatie dienen. Marjan Bevelander Teamleider Datamanagement Provincie Noord-Brabant Email: mbevelander@brabant.nl GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 13