o datasets en services; dit lean door het bekijken (viewen) van geografische datasets, het downloaden daarvan en het doorverwijzen naar bijvoorbeeld websites van organisaties waar data sets in portalen aanwezig zijn of mid dels een (betaal)applicatie kunnen worden benaderd. In fig. 1 zijn enkele voorbeelden weergegeven van portalen waar een geografische catalogus aan ten grondslag ligt. Voor de aanbieder van geografische datasets en services zijn publicatiemogelijkheden nodig en heeft de beheerder van de catalogus managementfunctionaliteit nodig om andere catalogi te kunnen koppelen (harvesten), gebruikers te kunnen aan maken, enz. Meer inzicht in wat een geografische catalogus is, kan het beste aan de hand van een functionele analyse worden beschreven. In fig. 2 zijn de generieke use cases voor de geografische catalo gus opgenomen. Binnen het domein van het zoeken zijn vijf use cases es sentieel: beschrijven, publiceren, zoe ken, beheren en oogsten. Hieronder volgt een korte uitleg van de use cases aan de hand van de vijf actoren: 1. beheerder: deze actor beschrijft en onderhoudt de metadata van de geografische datasets en services; 2. publiceerder: de publiceerder pu bliceert beschrijvingen van geogra fische datasets en services via de metadata in een catalogus; 3. vrager: deze actor is de gebruiker die geografische datasets en services via de metadata zoekt door gebruik te maken van een catalogus service; 4. catalogus (service): dit is het systeem dat via services zorgt voor het kun nen zoeken en publiceren van geo grafische datasets en services. De catalogus heeft de mogelijkheid om metadata records vanuit andere ca talogi, metadata xml uit andere ca talogi of open directories of services op het web te kunnen harvesten; 5. administrator: deze voert het beheer en onderhoud van de catalogus uit. Denk hierbij aan bijvoorbeeld autori saties, opnemen van te harvesten ca talogi of monitoren van de kwaliteit en performance van remote catalogi. Catalogi standaarden Een geografische zoekdienst ken merkt zich door een zoekopdracht waarin op een of andere wijze met geografische variabelen (coördina- O O Fig. 2. Generieke use cases voor geo grafische catalogi (services). O ten, bounding box enz.) of ruimtelijke variabelen (adres sen, postcode) naar datasets, services of andere elementen van geo-informatie kan worden gezocht (zie fig. 4). Om uitwisseling van de beschrijvende informatie in catalogi - de meta-införmatie - mogelijk te maken zijn diverse cata logi-standaarden ontwikkeld. Deze standaarden, die min of meer geografische zoekdiensten ondersteunen, zijn ge richt op het bevorderen van interoperabiliteit; naast het gestandaardiseerd beschrijven van bronnen met behulp van een semantische metadata-standaard moeten de aan geboden metadata verzamelingen online toegankelijk zijn om te kunnen worden benaderd door zoekmachines. De methoden waarmee de informatie over de dataverzamelin gen opgevraagd en verstuurd kunnen worden verschillen. Bekende catalogi-standaarden zijn: het Z39.50 search and retrieval protocol, het Open Archives Initiative Metadata Harvesting Protocol (OAI-MHP), de ebXML Registry Service, Universal Description, Discovery, and Integration (UDDI) en specifiek voor cle geowereld de OGC Catalogue Service. Deze standaarden verschillen in adoptie, volwassenheid en toepassing in het geografisch domein. Overigens is dit ze ker niet een uitputtende lijst van catalogi-standaarden en standaardisatie-initiatieven, maar vooral initiatieven die bij verschillende internationale standaardisatieorganen in beheer zijn. Naast deze standaarden zijn ook in diverse domeinen drafts en samenwerkingen gaande, zoals WS- Inspection Language, WS-Discovery, WS Metadata ex change vanuit de web services community en OpenSearch vanuit de Open Source community. Het gaat te ver om al deze standaarden hier te bespreken. De OGC Catalogue Service wordt eruit gelicht omdat deze in het licht van de ontwikkeling van Geo Data Infrastructuren steeds meer gaat worden toegepast en ook door INSPIRE in Europa waarschijnlijk wettelijk van kracht wordt. Fig. 3. Voorbeelden van geografische zoekdiensten. Publiceerder Vrager beschrijven publiceren Catalogus (service) oogsten Administrator EÖI3I Map |9ouiK)li>jBo*: GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 19