z Schilderen van jalons Mi lilMlIfilIl» Kunstenaar Max Schellenbach is er weg van 112 Een jalon is de bekende wit-en-rode stok, gebruikt bij het landmeten', aldus een Wikipedia-omschrijving. Rond 1960 verschenen in het landmeetkundig vakblad Geodesia advertenties van nieuwe, geplastificeerde, ver-zicht jalons. 'Nooit over te schilderen', zo werd er graag bij gezet. Tot dan was dat overschilderen bij slecht weer mooi kluswerlc voor meetarbeiders. Jalonwerpen vanaf de sterrewacht aan de Ka- naalweg was een Delftse afstudeerbezigheid voor geodeten. Vlakbij die toren, in de Simonsstraat, schildert Max Schel lenbach (1948) nu nóg graag jalons. Het gaat dan niet om de meetstokken zelf maar om hun afbeeldingen in olieverf op panelen. Ooit was hij technisch tekenaar bij Geo-Delft. Sinds de jaren zeventig echter werd schilderen van een hobby iets waarmee het brood kon worden verdiend. Max schilderde naar eigen zeggen op de kleuterschool al graag en zijn vader was naast boekhouder ook verdienstelijk amateur-schilder, dat laatste wordt ingelijst bewezen aan de muur in het ate lier boven. Intussen prijken op tientallen schilderijen van de autodidact de jalons al, keurig in gelid of scheef, solitair of in meervoud, maar altijd doordacht en meestal zonder mensen er bij. (Een aantal schilderstukken kan nog in het echt worden getoond maar van verkochte werken zijn er ui teraard alleen afbeeldingen.) Zijn motief? 'Als die stokken er staan, de landmeters er waren, dan gaat er wat gebeuren en is het niet zomaar een plaatje meer'. Op zijn schilderijen staan vaak doorleefde oude panden te gen surrealistische decors. Ze verschillen van vervuilde in dustrieterreinen tot doodse betonnen hoogbouw. Het zijn verbeeldingen van de visie van de kunstenaar op de verstede lijking en modernisering van Nederland. Veel sfeervolle oude pandjes in de binnensteden verdwijnen en worden vervangen door moderne, onpersoonlijke constructies. Ook de natuur is veelvuldig het slachtoffer van een tomeloze bouwdrift onder het mom van economische vooruitgang. De vervreemding die hiervan het gevolg is vormt het belangrijkste thema in het werk van Schellenbach. Hij illustreert het indirecte jalonge- bruilc in zijn woonkamer met een klein schilderijtje van een steenfabriek in Dokkum, en inderdaad: die ene verticale jalon geeft aan dat er verandering op komst is. Op een ander schil derij ernaast staat de jalon scheef. Het blijkt een protest tegen verandering te zijn van een bezwaarde ('Hij gaf die stok een zet want het is zonde als daar gebouwd wordt!', aldus Max.) Op een persiflage van de Delftse Koepoortgarage staat een man met een wirwar van jalons: de put voor een ondergrond se parkeergarage zorgde voor deformaties van huizen en zelfs de Koepoortbrug ging niet meer dicht, zo legt Schellenbach uit. De schilderstukken staan nu op een rij, want Smelik en Stokking Galeries, deze keer de vestiging in de Nieuwe Spie gelstraat in Amsterdam, heeft eind maart al een expositie van zijn werk! Uit een andere kamer komt een schilderij van TNO Zuidpolder, waar in 1974 duizenden betonpalen in de Delftse grond werden geslagen, maar verder geld voor bouw ontbrak door de oliecrisis. 'Ik zag al die palen maar, zo apart, en heb er stokken in gezet want er moet toch wat gebeuren. De ti- Mflx Schellenbach poserend... M—S wmm mWik nwtffilwif ...en echt aan het werk. TNO Zuidpolder Delft. 'Een wijze man in de Koepoortgarage', Delft. Surrealistisch CEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 26