geob De ledenvergadering was niet toevallig op de ochtend van de dag met 's mid dags de Haagse slotconferentie van het RGI-project 'Geo-data, van verstrekking naar toegang (RG1-117)'. GeoBusiness Nederland is daar penvoerder van en Yvette is er als projectleider en tevens oud-medewerker van de stichting RGI continu bij betrokken geweest. 'Het concept van een ledenvergadering en een inhoudelijk middagdeel werkte ook bij BGI goed, je hebt een volle bak', zo legt zij uit. De naam GeoBusiness Nederland werd spontaan ingebracht door een van de oud bestuursleden tijdens een sessie met Wim Eimers, eerder geslaagd als fusiebegeleider van GIN. Voor het logo en het uiterlijk van de website werd opdracht verleend aan Remco de Waal van Remwerk Grafisch Ontwerp uit Amersfoort. (Hij ontwierp eerder ook logo en website voor het BGI en toont die nóg met trots op zijn eigen site!) Yvette legt het logo graag uit: 'Er zit een mensje in, geo draait immers om mensen. Je ziet de i van informatie na tuurlijk, de g van geo en ook de b van business, je moet wel zoeken maar dan heb je 'm ook! Het is een wereldbol letje met water en land. En de kleur oranje slaat natuurlijk op Nederland. Er kwam ook nog iemand met de Chi nese begrippen Yin en Yang, de twee tegengestelde elementen van het uni versum, onbedoeld, maar wel grappig'. Was het logo er al op het GIN-congres 2007, de nieuwe site kwam in februari 2008. Daarvóór kon je die van BGI en VNBG natuurlijk nog raadplegen, maar in het laatste geval wel met de tekst 'De ICT~ Office kent ook vaste telefoonlijnen! Door Remwerk ontworpen logo. volledige website van VNBG is helaas al uit de lucht'. Yvette legt desgevraagd uit dat de VNBG-site per toeval daags na de fusie uit de lucht ging en er geen volledige baclc-up was. De fusie kwam goed uit... Yvette Pluijmers maakte, als bezoeker van de Tweede Ka merzitting van 30 januari, toen het parlement met minis ter Eurlings (V&W) sprak over het besluit tot vrijgave van het Nationaal Wegenbestand (NWB), een verslag voor haar site. (Het verslag is elders in dit nummer opgenomen.) Hoe gaat zij om met het fenomeen dat bedrijven vrijgeven van overheidsbestanden willen maar bijvoorbeeld niet van het NWB? 'Het NWB is geen spagaat maar een uitzondering. Het gros van de overheidsbestanden bestaat uit overheidsdata die bedrijven niet zelf verzamelen. Bij de wegenbestanden was het dilemma dat marktpartijen bij gebrek aan een toe gankelijk basisbestand zelf data zijn gaan verzamelen. We moeten er wel voor zorgen dat eenzelfde discussie niet gaat gebeuren bij luchtfoto's. Voorkom een herhaling van zetten als de rijksoverheid ook luchtfoto's wil vrijgeven. Jammer zou het zijn als de discussie over de toegankelijkheid van overheidsinformatie zou worden vertroebeld door deze uit zonderingen', zo vindt Yvette. Ze is ervan overtuigd dat uit toegang via webservices het bedrijfsleven door combineren toegevoegde-waardeproducten kan maken. 'We waren pas met een delegatie in Denemarken. Ze zijn daar veel verder, al is er geen tegenhanger van GeoBusiness Nederland, wel een Geoforum als tegenhanger van GeoMeeting, dus met de overheid erbij. In Denemarken is de samenwerking be ter, met ook heldere scheidslijnen tussen wat de overheid doet en wat het bedrijfsleven oppakt. Webservices zijn via een abonnement beschikbaar. Overheden daar zien bedrij ven als partners, heel professioneel en misschien hebben ze Naam, logo en website usiness nederland Spagaat of uitzondering? Doel, middelen en commissies Artikel 2 uit de statuten van de vereniging Geobusiness Nederland: 1. De vereniging heeft ten doel het bevorderen van optimale benut ting van de economische potenties van geo-informatie en voorts al hetgeen in de ruimste zin met één en ander verband houdt, daartoe behoort en/of daartoe bevorderlijk kan zijn. 2. De vereniging tracht haar doel onder meer te bereiken door i. Beleidsbeïnvloeding; de vereniging volgt de relevante be leidsontwikkelingen nauwgezet en probeert waar mogelijk invloed uit te oefenen en de belangen van haar leden te be hartigen; ii. netwerken; de vereniging wil een schakelfunctie in het geo- informatieveld vervullen. Door middel van actieve communi catie wordt getracht partijen en hun belangen bij elkaar te brengen; iii. informatievoorziening en kennisdeling; de vereniging streeft ernaar haar leden op de hoogte te houden van voor hen re levante beleids- en vakinhoudelijke ontwikkelingen alsmede overige actuele zaken. GeoBusiness Nederland stelde op de Algemene Ledenvergadering van 21 februari 2008 zes commissies in: - Innovatie - Markt en overheid - Geo-informatie infrastructuur - Arbeidsmarkt en onderwijs - Maatschappelijke profilering - Landmeetkundige bedrijfsvoering Zie www.geobusiness.nl. GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 29