daarom wel geen branchevereniging nodig', zo analyseert Yvette. In Nederland liep ze er in het project RGI-117 tegen aan, dat basisregistraties, niet vallend onder de WOB maar onder aparte wetten, wel de meest interessante toegevoeg- de-waardebestanden zijn. 'In de wetten op de basisbestan den mankeert een invalshoek van hergebruik door bedrij ven', zo zegt ze haast verontwaardigd. In de Deense situatie zag ze die wel, bedrijven worden daarin als een aparte groep afnemers van basisregistraties gezien ('Er is daar over nage dacht!') Eind 2007 is door vanuit RGI-117 gestimuleerde Kamervra gen wél bereikt dat bij het departement van BZK de club van de basisregistraties nu praat met de club die toegankelijk heid van overheidsbestanden regelt! Vol lof is ze trouwens over de samenwerking tussen universiteiten en bedrijven in dit project, volgens haar ook een blijvertje. Yvette geniet reeds jaren van toegankelijkheidsdiscussie, en maakte in 2001 in de VS voor de National Weather Service een rap port over de verschillen in toegankelijkheid van meteodata daar en in Europa. (Haar artikel 'Juridische bescherming van commerciële geo-informatie. Een vergelijking tussen Nederland en de Verenigde Staten', verscheen al in 1998 in Geodesia.) Ze is er intussen ook achter dat juridische belem meringen groter zijn dan financiële. Tussen het Kadaster en GeoBusiness Nederland vindt re gelmatig overleg plaats. GeoBusiness Nederland maakte een inventarisatie van knel- en verbeterpunten die bedrij ven signaleren bij de verstrekking van geo-informatie door het Kadaster. 'Het Kadaster kan via bedrijven zijn distribu tienetwerk uitbreiden', zo geeft Yvette aan dat de liefde niet van één leant hoeft te komen. De besturen van GeoBusiness Nederland en LSV GBKN spraken in januari over het samen zoeken naar alternatieve businessmodellen voor de basisregi stratie GBKN en dat wordt vervolgd. Nieuwsbrieven, zowel elektronisch als in VI-matrix, gaan bij GeoBusiness Nederland frequenter verschijnen dan bij BGI het geval was. Voorzitter Ten Siethof wordt nu veel geïnterviewd in niet-geobladen, ook een onderdeel van schaalvergroting. 'We zijn bezig met het zoeken naar een ambassadeur voor GeoBusiness Nederland voor een dag in de week, een ex-bestuurder of ex-politicus die de weg in Den Haag weet. Hij of zij moet dan promotie- en lobbywerk doen en een onafhankelijke rol spelen in discussies', zo zegt Yvette tot slot. H DE ONRECHTVAARDIGE LANDMETER (2) 'Corrupte landmeters'. De tekst van de landmeterseed verschilde van gewest tot gewest. De strekking was echter gelijk: de landmeter diende vakkundig, eerlijk en onpar tijdig te werken. Desondanks bleven er landmeters die de eed, en dan vooral de eerlijkheid en onpartijdigheid, niet zo serieus namen. Vooral op de zandgronden in het oosten en zuiden van ons land bestaan talrijke volksverhalen over corrupte landmeters die als geestverschijning (wedergan- gers) 's nachts ronddwaalden in de hoop op verlossing.1' We geven hier twee voorbeelden. 'Vuurmannen en dwaallichtjes'. Op een hoeve stond een boer met zijn knecht in de stal, toen hij op de heide plots een vuurman zag lopen. 'Zal ik eens fluiten? Hij is toch nog ver', zei de knecht en hij floot naar de vuurman. De boei en de knecht waren nog maar net binnen of de vlammen sloegen reeds tegen de deur. De knecht en de boer waren erg bang geworden en de oude vuurman sprak tot hen: 'Al wat rust moeten jullie met rust laten!' Na een tiental mi nuten vertrok de vuurman weer. Vuurmannen en dwaal lichten waren vaak landmeters die tijdens hun leven niet goed hadden gemeten; en zo waren er veel!2) De 'gloeiige'. De gloeiige was vroeger een landmeter. Bij de verdeling van de hei, zowat honderd jaar geleden, voelden de belanghebbenden bij de Boksheide zich misdeeld. Ze dreven toen de landmeter op 'nen eed, die moest gezworen worden op 't stuk dat volgens de Boksheide aan hen toe behoorde maar door de landmeter aan de Weebosch werd toebedacht. Toen zwoer de landmeter. Hij zei: 'Zowaar als de schepper van hierboven, sta ik hier op de grond van Weebosch'. Dat was een deugniet die landmeter. Hij had grond van de Weebosch in zijn klompen geschept en 'n le pel, zogezegd een schepper, in zijn muts gestopt. Omdat hij zijn eed had geschonden moest hij als een 'gloeiige' ronddwalen.3' Uit: Hans Pel, Op de kaart gezet Hendrik Verhees, Boxtel 2007 Noot van de redactie: de eerste bijdrage onder deze titel stond in Geo-Info 20084, p 33. Ambassadeur op komst? Weerbarstige namen Na fusies van zowel bladen als branche-organisaties blijven oude namen hardnekkig bestaan, zeker op internet. Een hele mooie is de uitleg van VNBG op de website van het Informatie- en Kenniscen trum Ruimtelijke Ordening. VNBG: Vereniging van Nederlandse Bedrijven in Geodesia, Bezoekadres: Kon. Wilhelminaweg 50 A te Amerongen. (Bron: www.ikcro.nl) 1) Zie Auke van der Woudt. Het lege land. De ruimtelijke orde van Nederland 1798-1848, Amsterdam 1987, hoofdstuk 'Landelijke metafysica' 2) Een verhaal uit de regio Heers uit Belgisch Limburg, zie www.vollcsverhalenbank.be 3) Een oud verhaal van Meester Rijken (1861-1942) uit Veldhoven over een oneerlijke landmeter, door hem in zijn handschriften opgetekend. Boksheide is een gehucht bij Eersel (NB). Meerteninstituut, id: LYST051, zie www.volksverhalenbank.nl. Zie over de 'gloeiige' ook: Nico Roymans, Over de gloeiige, in: H. Fran ken (red.) Kroniek van de Kempen 3,1983, p. 40-41 GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 30