Kamer ondervraagt Eurlings over NWB De Tweede Ka mer sprak op woensdag 30 ja nuari met minis ter Eurlings van Verkeer en Water staat over het be sluit tot vrijgave van het Nationaal Wegenbestand (NWB). Kamerle den Lia Roefs (PvdA), Sander de Rouwe (CDA), Emile Roemer (SP) en Paul de Krom (WD) van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat vuurden onder het toeziend oog van een goed gevulde publieke tribune hun vragen af op de minister. Roefs gaf aan dat de situatie niet rijp genoeg is 0111 tot vrijgave over te gaan. Is de afweging tussen optimale toe gankelijkheid en marktverstoring wel goed bekeken? Wat is precies de func tie van het NWB binnen RWS? Kan het product ook door de markt geleverd worden? Daarnaast merkte Roefs op dat het Kadaster in zijn meerjarenbe- leidplan spreekt over integratie van to pografische bestanden met het NWB. Wat betekent dit precies? Roefs wees de minister op de samenhang van het vrijgeven van het NWB met de proble matiek rondom vrachtwagens die op dit moment door hun navigatiesyste men door dorpskernen worden geleid. Roefs vroeg de minister om een brief aan de Tweede Kamer te schrijven met de nu nog ontbrekende overall-visie. De Rouwe vond openbaarheid van pu blieke bestanden in principe goed om dat de informatie al gefinancierd is door de belastingbetaler. Hij wees er wel op dat het binnen de kaders van privacy moet blijven. Omdat de gege vens verband houden met een publieke taak zal dit volgens hem niet leiden tot concurrentieproblemen. Hij verwacht te dat innovatie juist zal toenemen door concurrentie. De nu gestelde over gangstermijn van twee jaar leek hem redelijk. De stroom van brieven die de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat heeft ontvangen onder schrijft wel het belang van het onder werp. De Rouwe is van mening dat de overheid juridische problemen kan ondervinden in verband met de claim van TNTPost/Cendris dat er postcode informatie in het NWB zit waarvoor RWS alleen een licentie voor intern gebruik heeft. De Rouwe geeft aan dat RWS zich moet beperken tot haar kern taak en vroeg zich af of het verzamelen van gegevens daartoe behoort; het toe voegen van Points of Interest (POIs) in ieder geval niet. Evenals Roefs vroeg hij zich af hoe de minister de hiermee sa menhangende problematiek rondom sluiproutes voor vrachtwagens door dorpskernen gaat aanpakken. Roemer zei dat het hier gaat om een praktisch probleem. Vrijgave kan lei den tot marktverstoring. Vrijgave kan volgens hem ook leiden tot lcwaliteits- verlaging. Hij vroeg de minister te re ageren op de rapportage van de Stich ting Onderzoek Navigatiesystemen over het onderzoek waaruit de gevaren van navigatiesystemen blijken. Vol gens Roemer is de huidige situatie in efficiënt. Moet de overheid deze kaart wel zelf maken als ze die op de markt kan inkopen? Als de minister toch tot vrijgave besluit, moet dit volgens Roemer zorgvuldig gebeuren, zonder kwaliteitsverlies en marktverstoring. Roemer vreesde dat vrijgave zal lei den tot navigatiesystemen van slechte kwaliteit 'die je voor 7,50 bij Kruidvat kunt kopen'. De overheid moet zich beperken tot wat zij zelf nodig heeft, maar wel kwaliteitseisen neerleggen bij producten uit de markt. Commissievoorzitter De Krom sloot zich aan bij de PvdA. Het besluit om vrij te geven is volgens hem prematuur. De beschikbare informatie is niet toerei kend om dit besluit te nemen. De be langen van de belastingbetaler, open heid en transparantie, staan haaks op die van de gevestigde commerciële partijen. Is de minister het nog steeds eens met de beleidslijn 'Markt, tenzij'? Waarom verzamelt de overheid deze informatie nog, terwijl commerciële partijen het beter en efficiënter kun nen? Waarom wordt juist nu tot vrij gave overgegaan? Welke concrete sig nalen zijn er dat andere marktpartijen dit bestand willen hebben? Wat is de hoogte van de geleden schade voor ge dupeerden? De Krom wilde graag fei ten en cijfers ter onderbouwing zien. Hij wees ook nog op de precedentwer king. Welke andere bestanden zouden in openbaarheid moeten komen? Te vens is De Krom bang dat Brussel deze vrijgave als een verkapte staatssteun zou kunnen aanmerken. Evenals Roefs wees hij op het meerjarenbeleidplan van het Kadaster en de samenhang met de voorgenomen vrijgave. Na een beraad met zijn ambtenaren van enkele minuten gaf Eurlings aan dat er drie elementen in de discussie zitten die gescheiden moeten worden bekeken: (1) Hoe voorkomen we sluiproutes door dorpskernen op basis van navigatiedata? (2) Wat is de noodzakelijkheid voor RWS voor het hebben en zelf bijhouden van een bestand als NWB? (3) Waarom is RWS voornemens om dit bestand te delen? Eurlings lichtte toe dat de discussie rondom vrijgave versterkt is door een tweetal WOB-verzoeken die begin 2006 werden ontvangen, van AND en van de Fietsersbond. Het uiteindelijke doel van RWS is een betere bereikbaarheid. Het NWB geeft hier invulling aan en is van belang voor wegbeheerders om hun werk goed te kunnen doen. De historie van het bestand ligt in de ongevallenre gistratie. Eurlings zei verder dat de Eu ropese Richtlijn Inspire ook 'transport networks' noemt als onderdeel van een informatie-infrastructuur. Vrijge ven past in het huidige Nederlandse en Europese beleid. De minister was van mening dat er zorgvuldig is gehandeld. Hij heeft eind 2006 advies gevraagd van een onafhankelijke commissie die belanghebbenden heeft gehoord. Het advies van de commissie luidde dat vrij gave lean plaatsvinden met een geadvi seerde overgangstermijn van twee jaar. In mei 2007 heeft de minister daarom het besluit genomen dat het NWB kan worden vrijgegeven, vanaf 1-1-2009 met recht op hergebruik, 0111 marktpartijen in staat te stellen zich voldoende voor te bereiden. Op dit besluit is bezwaar Minister Eurlings Veel vragen De minister verweert zich GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 32