gemaakt door Falkplan-Andes. Dit heeft geleid tot een hoorzitting in oktober 2007. De minister vraagt op dit moment aanvullend advies over marktverstoring en de schade voor het bedrijfsleven bij vrijgave van het NWB. Zodra dit onder zoek is afgerond verwacht de minister in februari een beslissing te nemen op dit bezwaar. Hij zal de Kamer daarover direct informeren. Daarna staat natuur lijk altijd de mogelijkheid van beroep bij de bestuursrechter open. Zolang de procedure nog niet is afgerond, zal er geen vrijgave plaatsvinden. Eurlings wees er met nadruk op dat het NWB zoals het nu is niet kan concurre ren met commerciële bestanden, om dat het slechts een basisbestand is. Er moeten veel slagen overheen voordat het zo uitgebreid is als commerciële be standen. De minister gaf verder aan dat met de 3 fte die nu binnen RWS bezig zijn met het beheren van het bestand, zelf maken efficiënter is dan inkopen. Daarnaast volgen vele landen in Eu ropa deze lijn van vrijgeven. Nederland is niet uniek. Roemer wilde weten hoe de door de minister genoemde 3 fte zich verhouden tot de 20-25 medewer kers die Falkplan-Andes in haar brief noemt. Wat is nu het complete plaatje? De minister hield vast aan 3 fte en gaf aan dat het onderliggende wegennet door beheerders van secundaire wegen wordt aangeleverd. De issue van TNT- Post wuifde de minister eenvoudig weg door te zeggen dat het NWB geen post codes bevat. Eurlings zei nogmaals dat hij te allen tijde getracht heeft zorg vuldig te handelen. De reactie op een WOB-verzoek is in principe altijd 'ja', tenzij er significante bezwaren zijn. Deze waren er volgens hem niet. Wel hield de minister een slag om de arm: alles wat hier gezegd wordt is onder voorwaarde van de uitkomst van de be zwarenprocedure. Eurlings lichtte toe dat de beleidslijn 'naar optimale toegankelijkheid van overheidsinformatie' niet ineens uit de lucht is komen vallen; dit speelt al ja ren. Privacykwesties zijn volgens de mi nister niet aan de orde. Het gaat om een bestand met lijntjes en huisnummer reeksen, het bevat geen persoonsgege vens. Met betrekking tot compensatie wees de minister op de kenbaarheidter mijn van twee jaar, waardoor bedrijven voldoende kunnen voorsorteren. De markt voor navigatiesystemen is dusda nig turbulent dat langer dan twee jaar wachten niet op zijn plaats is. Volgens de minister bestaat het NWB louter uit wegen en wegkenmerken. In tegenstel ling tot eerdere berichten van RWS onthulde hij dat RWS het bestand gaat aanvullen met doorrij hoogtes. Deze horen bij het vrij te geven bestand. POIs worden niet toegevoegd. Het bestand is precies zo breed dat het voor de eigen interne bedrijfsvoering van RWS bruik baar is. Roemer wilde nog uitleg van de minis ter over het gerucht dat het NWB al op internet heeft gestaan en daarvan ook al is gedownload, waardoor het nu circuleert; een onzorgvuldigheid met schadegevolg. De minister was hier mee niet bekend maar zegde toe dit nader uit te zoeken. Vrijgave met recht op hergebruik vindt volgens de minis ter pas plaats als de procedure volledig is afgerond en dan op zijn vroegst op 1 januari 2009. Hij dacht niet dat vrij gave leidt tot 'Kruidvatproducten'. Om het NWB nu te kunnen gebruiken zijn nog vele slagen nodig. Marktpartijen in concurrentie drijven volgens hem de kwaliteit juist op. De minister zegde toe een reactie op het onderzoek van de Stichting Onderzoek Navigatiesyste men mee te nemen naar de Tweede Ka mer. Hij is niet bekend met de plannen van het Kadaster op dit gebied, maar zegde toe dit nader te onderzoeken. Overtuigd Na de uitleg van de minister leek het merendeel van de commissie meer overtuigd, door de argumentatie van de minister, om de productie van het bestand in eigen huis te houden en de noodzaak tot vrijgave. De Rouwe en Roemer gaven aan dat de minister wel zorgvuldigheid en consistentie moet betrachten en dat er niets kan worden vrijgegeven voordat cle' procedure vol ledig is afgerond. Ook werd het voorbe houd gemaakt dat uit de uitkomst van het nu lopende onderzoek inderdaad nog zal moeten blijken dat de markt verstoring niet substantieel is. Alleen de WD was er niet van overtuigd dat het 'zelf bijhouden' in huis moet ge beuren. De Krom wilde dat de minister nader zou ingaan op de kosten en ba ten van die vraag, los van de mening dat 'RWS vindt dat ze het zelf moeten doen'. De minister zegde een kosten- batenonderzoek toe. ROMAN MET MINUUTPLANS Na de roman 'La Licorne en een klein dorp in de grote wereld' (Geo-info 2007-5, p. 206) verscheen nu 'La Licorne en de parel aan de Maas' van (ir.) Pith Schure uit het Brabantse Bokhoven. Vooraf gaf de website van de auteur al een uittreksel over de totstandkoming van het minuutplan van Bokhoven. Enkele fragmenten hieruit, zowel over het werk van de landmeter in 1822 als over de aanbieding van het plan in pas 1832; 'Minuut, minutieus. Mijnheer de Landmeter, u spreekt voor mij in raadsels'. 'Daar kan ik inkomen. Als cadet landmeter heb ik me ook af en toe het hoofd gebroken over de betekenis van allerlei woorden. 'Minuere! Minuut stamt af van minuere. Dat is Latijn voor klein'. Johannes staart de pastoor hulpeloos aan. 'Snap dat dan toch beste kerel. Om de tijd nauwkeurig aan te geven, wordt een uur verdeeld in kleine parten van een minuut en zo moet een minuutplan blijkbaar nauwgezet de kleine de tails in kaart brengen'. 'Oh, zit dat zó', stelt Johannes opgelucht vast. 'Een Inspecteur van het Kadaster met zijn charmante echtge note heeft nu eenmaal recht op de beste plaatsen in de kerk', weet de burgemeester de hoge ambtenaar te vertellen. 'En hier aan tafel'. 'Het heeft weliswaar even geduurd maar dat komt omdat de Minuutplannen overal in den lande gelijktijdig worden uit gereikt. Voordat men daartoe kon overgaan moest het werk van de landmeters nauwkeurig worden gecontroleerd en de kaarten enkele malen worden gecopiëerd. Vandaar!' (Bron en meer informatie: www.lalicorne.nl) GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 33