Glonass: regelrechte blamage rJIOHACC President Vladimir Poetin noemt het Glonass-project steevast 'van strategische betekenis'. Glonass (af korting van: global orbiting naviga tion satellite system) moet bewijzen dat Rusland op technologisch gebied niet heeft afgedaan. Het satellietsy steem zou een serieus alternatief zijn voor het Amerikaanse monopolie op geografische plaatsbepaling. Eerste vicepremier Sergej Ivanov, een ver trouweling van Poetin, werd verant woordelijk voor het project gemaakt. De officiële ingebruikname van Glo nass zou begin deze maand zijn. Dat blijkt veel te optimistisch ingeschat. Op 23 januari moest Ivanov op de Russische televisie uitleggen dat Glo nass kampt met 'vertraging'. De mak ken zijn echter dusdanig groot dat serieus wordt betwijfeld of het satel lietsysteem wel ooit in gebruik zal worden genomen. Het prestigeproject dreigt uit te lopen op een regelrechte blamage. Glonass was aanvankelijk een militair project, evenals het in opdracht van het Pentagon ontwikkelde global posi tioning system (GPS). Beide systemen beoogden spionage en oorlogvoering nauwkeuriger en gemakkelijker te maken. De Verenigde Staten stelden het al sinds de jaren tachtig operatio nele GPS beschikbaar aan de rest van de wereld. Gratis. Sindsdien wordt er door zowel overheden, bedrijven als burgers intensief van het systeem gebruik gemaakt. Dankzij op GPS ge baseerde navigatiesystemen kunnen schepen en auto's hun exacte positie en koers bepalen. Concerns als Shell en ExxonMobil zetten hun systeem in bij hun offshore olie- en gasexplo- ratie. Megalandbouwbedrijven in Ca nada en de Verenigde Staten bepalen met behulp van GPS waar precies ze kunstmest moeten zaaien. De Russen wilden niet achterblijven. Al in 1982 bracht Moskou de eerste Glonass-kunstmanen in een baan om de aarde. Korte tijd later, in de nada gen van de Sovjet Unie, werd het project wegens geldgebrek ge staakt. In 2002, toen de olie- en gasdollars in Rusland weer rij kelijk binnenstroom den, zette Poetin snelle voltooiing van het satellietsysteem weer hoog op de nationale agenda. Eind december zweefden er achttien Glonass-satellieten in de ruimte, het minimum waarop het systeem zou kunnen draaien. Ivanov erkent ech ter dat 'de betrouwbaarheid van onze kunstmanen te wensen overlaat'. Het Russische plaatsbepalingssysteem beloofde onder meer grotere precisie te bieden dan de afwijking van maxi maal 1 meter bij GPS. In werkelijkheid zit Glonass er vaak enige tientallen meters naast. Niet echt handig bij een militaire aanval of in een verkeerssi tuatie. Glonass-satelliet. De Glonass-satellieten gaan boven dien veel minder lang mee (zes jaar) dan de bedoeling was. Hun kwaliteit is zeer matig. Binnenkort moeten er alweer twee worden uitgeschakeld, wat het systeem op slag nutteloos maakt. Glonass dekt momenteel niet eens de hele Russische Federatie. En er zijn vierentwintig satellieten no dig om de hele aarde te beslaan. Maar zelfs in complete en technisch hoog waardige staat zou Glonass vrij nut teloos zijn. De Russen investeerden de afgelopen vijfjaar miljarden eu ro's in - haperende - satellieten, maar 'vergaten' de groot scheepse ontwikke ling van ontvangst systemen. Praktische toepassing van Glo nass in bijvoorbeeld autonavigatie is een illusie. Want er zijn nauwelijks naviga tiesystemen en -soft ware op de markt die op de Russische technologie draaien. Gehoopt werd dat een of meer Russi sche ondernemingen, a la TomTom, een doorbraak in deze enorme groei markt zouden kunnen maken. Maar niets wijst erop dat er zo'n massafa brikant klaar staat. Westerse markt leiders als TomTom hebben evenmin Glonass-autonavigatiesystemen op sta pel staan. De Russische automobilist blijft zo nog jarenlang aangewezen op veelal door Japanse fabrikanten gele verde GPS-systemen. Het is sowieso de vraag of eventuele Glonass-systemen straks kunnen concurreren met de almaar goedkoper wordende GPS-ap- paraten. Zelfs op de als chauvinistisch be kendstaande website www.izvestia.ru wordt sinds de drieëntwintigste janu ari meewarig gesproken over het Glo- nass-debacle. Het lezersforum trekt parallellen met de sovjettijd, toen regelmatig grote technologische pro jecten sneefden en het maken en op de markt brengen van consumenten producten (zoals auto's) dikwijls met grote problemen gepaard ging. De top van de regering kan overheidsorgani saties en bedrijven wel opdrachten ge ven, maar of die worden uitgevoerd, is een andere zaak. Het falen van Glonass betekent dat ge bruikers van plaatsbepalingssystemen nog geruime tijd op GPS blijven aan gewezen. Galileo, het alternatief van de Europese Unie, kampt eveneens met vertraging en is op zijn vroegst pas over een jaar of zes klaar. GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 39