Sn memoriam Luuk van Zuijlen (1923-2008) Op 28 januari jl. overleed ir. Luuk van Zuijlen, alom bekend vakgenoot in de geodesie en kartografie, emeritus buitengewoon hoogleraar aan het ITC en voor heen adjunct-directeur van de Topografische Dienst. Geboren in Rotterdam (1923), maar op zeer jonge leeftijd verhuisd naar Amsterdam, lag deze laatste stad, én daar bij ook Ajax, hem na aan het hart. Hij volgde er de HBS en ging daarna in Delft studeren. Door de bezetting kon hij zijn studie pas afronden in 1948. Op 1 april van dat jaar begon hij zijn loopbaan als geodeet bij de Topografi sche Dienst. Hij behartigde daar vele zaken als medewer ker en later hoofd van de Landmeetkundige Afdeling, als bedrijfssecretaris, als hoofd van de Opnemingsdienst en tenslotte als adjunct-directeur. Inmiddels was hij op 1 april 1967 in dienst getreden als lector bij het ITC te Delft. In 1980 werd deze functie om gezet in een buitengewoon hoogleraarschap in de karto grafie. Op 1 februari 1987 stopte zijn actieve loopbaan bij het ITC. In 1988 vierde hij zijn 40-jarig jubileum bij de To pografische Dienst en nam hij defintief afscheid van de vakwereld. Bij deze gelegenheid werd hij onderscheiden met het officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. Bij de Topografische Dienst heeft hij woelige jaren mee gemaakt. In 1948 was het bedrijf volop in opbouw na de perikelen van de oorlog. Het bedrijf werd in die jaren vanuit Utrecht naar Delft verplaatst, de stad waar pro fessor Schermerhorn zijn droombeeld van nationaal cen trum van geodesie en kartografie wilde verwezenlijken (Faculteit der Geodesie, Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat, Topografische Dienst, KLM Aerocarto). In diverse functies heeft Luuk een belangrijke rol ge speeld bij de opbouw en uitbouw van de fotogrammetri- sche kartering, de ontwikkeling van de kaartreproduc- tie en de invoering van digitale technieken. Belangrijke hoogtepunten waren de invoering van de UTM-projectie, de start van de kaartserie 1:10.000 en de kartering van Nederlands Nieuw-Guinea. Het was een periode van veel vernieuwingen in het karteringsproces en de reproduc tie, terreinen waarop Luuk breed georiënteerd was en waarin hij veel veranderingen tot stand bracht. Naast zijn technische, vakgerichte inbreng heeft hij zich ook heel intensief beziggehouden met organisatorische en financiële zaken, zoals de problematiek rondom de civiele kaartproductie (met name de kaart 1:25.000) en de spreidingsoperatie. Vooral op deze terreinen kwamen zijn improvisatievermogen, zijn overtuigingskracht en zijn vechtlust goed van pas. Nadat de dienst weer eens op kundige wijze langs gevaarlijke klippen was geloodst, viel het wel eens tegen wanneer daarachter het water nog altijd bleek te kolken. Inmiddels had Luuk zich al ruim verdiept in wat zich op het gebied van de automatisering wereldwijd begon te voltrekken. In 1972 werden bij de Topografische Dienst de eerste stappen op dit terrein gezet. De voorgenomen verhuizing naar Emmen heeft hem vele jaren beziggehouden, liever gezegd: afgehouden van vruchtbaarder werk voor de ontwikkeling van het bedrijf. Zijn gedeelde werktijd - deels bij de Topografische Dienst en deels bij het ITC - heeft voor beide instituten zijn vruchten afgeworpen. Wetenschap en techniek, produc tietechniek en onderwijs waren in zijn persoon nauw gekoppeld. Ook op internationaal terrein was Luuk zeer actief met het houden van lezingen op grote congressen en het leiden van karteringsprojecten binnen het verband van de OEEPE. Hij hield voordrachten en lanceerde voorstel len over militair-geografische zaken tijdens de jaarlijkse NATO Geographic Conferences. Vanuit de dienst, van de kant van zijn collega's en mede werkers, kon hij altijd op steun rekenen, omdat hij zelf oog had voor de man of de vrouw aan de tekentafel of achter de drukpers. Hij leende het bedrijf als geen ander en was voor iedereen een bron van inspiratie en stimula tie. En voor hun kinderen was hij... de meest overtuigende Sinterklaas die ik ooit meemaakte. Luulcs liefde voor kaar ten zal zijn kinderen en kleinkinderen zeker bijblijven. Zij zagen van nabij hoe hij - vaak in de avonduren - zijn con cepten voor rapporten en adviezen, lezingen en artikelen op de achterkant van kaarten schreef. Zo waren zelfs ver ouderde kaarten als kladblok nog uitermate nuttig! In mijn gedachten leeft hij voort als een bijzondere, ex traverte man: goedgemutst en gevat, toegankelijk en ge ïnteresseerd in alles en ieder 0111 zich heen. Hij was een fijne collega, die als een goede vriend met je omging. Peter Geudeke GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 41