Boekbespreking Brabantse landmeters in de 18e eeuw O!'!)!-. KAAtlT GEZET IIKNDKIK VERHEES will! CN WHIfM'l n> fN.V J"TI>ST»AfK .SDK, 0M 1W Op de kaart gezet - Hendrik Verhees. Iians Pel, uitgever Stichting Cultuurgeschiedenis Boxtel-Meijerij Hendrik Verhees, Boxtel, 2007, 253 p., ISBN 90-79076-01-7 prijs 39,00 (www.hendrikverheesboxtel.nl). Drie generaties Adan. West-Brabantse landmeters in de 18e en 19e eeuw. Martijn Storms, Hes De Graaf Publishers, 'l Goy-Houten, 2008, 284 p, ISBN 978 90 6194 040 1, prijs €39,50 (www.hesdegraaf.com). T^cndr^Slr^p Hanoxt. Onlangs verschenen bijna gelijk tijdig twee boeken die gaan over Brabantse landmeters in de 18e eeuw: Hendrik Verhees in Oost-Bra bant en de landmeters van Adan in West-Brabant. Het zal louter toeval zijn - de pu blicaties verwijzen niet naar elkaar - maar het zijn twee boeken met een tamelijk vergelijkbare inhoud en dat vraagt om een dubbele boek bespreking. Het boek over Hendrik Verhees (1744 1813) valt in drie delen uiteen. Als eerste wordt Verhees' carrière als po liticus en bestuurder behandeld, ver volgens zijn activiteiten als landmeter en kaartmaker en tenslotte zijn water staatkundige werkzaamheden. Zijn po litieke carrière was tamelijk divers. In zijn geboortedorp Boxtel was hij actief in allerlei rollen: borgemeester (finan cieel beheerder van het dorpsbestuur), schepen en collecteur tijdens de Repu bliek, tweemaal president-schepen en vrederechter (vergelijkbaar met kan tonrechter) gedurende de Bataafse en Franse Tijd. Voorts was hij van 1795 tot 1801 volksvertegen woordiger in Den Haag. Het waren woelige tijden waarin de loyaliteit van bestuurders, zoals Verhees, steeds op de proef werd gesteld als gevolg van wisselingen in het regi me. Verhees heeft diverse ke ren problemen in het dorps bestuur ondervonden, wat soms politiek gemotiveerd was, soms meer vanuit dorps- kinnesinne; maar in het alge meen stuurde hij netjes tus sen de politieke klippen door en heeft hij tot het einde van zijn leven toe steeds notabele functies vervuld. Van de persoon Verhees is wei nig bekend: zijn privé-leven blijft duister (p. 17). Er is zelfs geen por tret van hem bekend: het enige beeld is het silhouet van Verhees uit een aan tekenboekje van een tijdge noot. Toch zijn er enkele op merkingen van tijdgenoten gevonden en die zijn niet zo erg positief: het was geen gemakkelijke man, soms arrogant en vaak omschre ven als een querulant. In de Staten-Generaal werd de eigenzinnige Boxtelrenaar eens omschreven als: 'Een flirtende ijdeltuit, die nauwelijks aan de discussies bijdraagt en met alle win den meewaait. Een groote landmeeter die per verrekyker meer aandagt op de vrouwen en meisjes in de loges dan op de uytgebragt wordende adviezen slaat. Ergo beter in das Frauenzimmer. Nog al dikwijls vraagt hy het woord en wanneer elk denkt dat hy ten minsten iets zal zeggen, geschiet dit enkel om te declareeren, dan hy zig met deezen of -geenen (wie is om 't eeven) confor- meerd; terstond geeft hy daarvan per biljet berigt aan de logigraphisten ten eynde deeze beslissende taal in 't dag blad te plaatsen.)...)'. (p. 37). Ondanks deze kennelijke belangstelling is Ver hees altijd vrijgezel gebleven. Alles bij elkaar rijst een beeld op van een Diclcensiaans mannetje dat zich een provinciaal air van belangrijkheid aan mat. Méér dan Pel er in dit boek over schrijft zou ik er dan ook niet van wil len weten. Het landmeetkundig deel van zijn leven is vakmatig natuurlijk het inte ressantst. Verhees leerde het vak waar schijnlijk van zijn plaatsgenoot Jan Francis van de We ij er en werd in maart 1763 als landmeter geadmitteerd door het gewestelijk bestuur van Brabant. Zijn werkzaamheden waren van het begin af aan nauw verbonden met zijn waterstaatkundige activiteiten. In 1765 mijnde hij voor tien jaar het onderhoud van kerk en predikantenhuis in Boxtel voor 166,- per jaar. In 1766 was hij aannemer van de straatweg Boxtel-Liempde voor het onderhoud, met vijf tig mensen in dienst. Zeven jaar later verrichtte Verhees opmetingen voor de weg van Eindhoven naar Oirschot en naar Heeze. Zijn beroep van landmeter-waterpasser weer spiegelt zich in velerlei kaar ten van barrières (tollen), dor pen en steden, fortificaties, gemeenten en parochies, plat tegronden, schetsen en profie len, rivieren-, tienden-, wegen-, Gedeelte van de "Kaart illustratief van de drostambten Eindho ven en omliggende gebieden", H. Verhees, 1780. fxt GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 42