landmeters cV'eeuW waterstaats- en zeekaarten. Zijn eerste kartografische activiteiten zijn traceer baar vanaf 1767. Hij vervaardigde toen kaarten van de Brede en Smalle Haven te 's-Hertogenbosch. Zijn eerst gedruk te figuratieve kaart, die van de baro nie van Boxtel, verscheen circa 1778. Verhees' magnum opus, de generale kaart van de Meierij van 's-Hertogen bosch, vervaardigde hij als het ware tussen zijn werkzaamheden door. Ge durende een kwart eeuw heeft hij aan deze kaart gewerkt. Hij liet deze eerst op eigen kosten drukken bij Mortier Covens en Zoon te Amsterdam, later bij H. Palier te 's-Hertogenbosch. Deze kaart verscheen voor het eerst in 1797 en hij was zó goed dat hij tot 1870 als wandkaart werd gebruikt. Opmerke lijk voorts is dat Verhees in 1809-1810 een kaart heeft gemaakt van westelijk Noord-Brabant, bij uitstek het territori um van de Adans; maar het boek zegt er niets over - terwijl het bijna niet an ders kan dan dat Verhees hun materi aal heeft gebruikt en bovendien was Johannes Baptiste Adan in die tijd nog (zeer) actief. Pel geeft in zijn boek, gesouffleerd door expliciet genoemde H.C. Pouls en Peter van der Krogt, een goede context van de landmeterij in die tijd zoals het feit dat landmeten 'eene zeer onzeekere kostwinning' moet zijn geweest (p. 68). Leuk zijn enkele anekdotes over ruzies die de landmeter moet oplossen - dat is toch altijd weer waar de landmeter voor wordt opgeroepen; evenals enkele kritische beschouwingen over landme ters in de literatuur (geciteerd in parel p. 116 van dit nummer). Jammer is al leen dat Pel niets schrijft over de feite lijke werkzaamheden die Verhees voor zijn Grote Meijerij-kaart heeft moeten verrichten. Zo'n groot project vereist toch specifieke organisatie en techniek (al was het maar hoe de driehoeksme tingen zijn georganiseerd) en dat blijft nogal in de mist hangen. Kaart van de bedijkte Augustapolder. J.B. Adan, De kaartenbijlage bij Verhees' boek omvat 52 pagina's, die een doorsnede geven van de soorten kaarten die hij heeft vervaardigd. Er zijn vrij veel wa terstaatkundige tekeningen bij met voorstellen voor aanleg van of verbe teringen aan wegen en waterlopen. De Grote Kaart van de Meijerij is af gebeeld op een dubbele pa gina, maar dat doet te weinig recht aan die kaart; een uitvergroot gedeelte zou de indruk van deze kaart beslist heb ben verbeterd (in de luxe editie van het boek zat de kaart er als bijlage bij, maar niet in het 'ge wone' boek). Het verhaal van de familie Adan is al grotendeels verteld door Theo Scheele in Geo-Info 2008-2 (p. 58-61) en dat zal ik hier niet herhalen. Het boek van Storms is opgezet als tentoonstellingscata logus maar kan 'in de eerste plaats gezien worden als wetenschappelijk verantwoord naslag- en standaardwerk over de bijzondere cartografische erfe nis van de Adans', aldus de flap. Het is dus vooral bedoeld als carto-bibliogra- fie en meer dan de helft van het boek is dan ook besteed aan een indrukwek kende, systematische en minutieuze opsomming van alle 1077 kaarten van de Adans. Die zijn tevens allemaal in groot-postzegelformaat afgebeeld. Het zal een financiële afweging zijn geweest om ze in zwart-wit af te druk ken, maar dat maakt dit deel voor de argeloze lezer minder interessant. Gelukkig volgt aansluitend nog een kleurenbij- lage van veertig pagina's waarin tientallen kaar ten op briefkaart formaat en soms op paginaformaat zijn afbeeld. De reproducties zijn mooi scherp en 2788. je kunt (meestal) de details nog waarnemen. Ook in dit boek is er een goede context geschetst waarbinnen het werk van de Adans plaatsvond in de vorm van bijdragen van externe auteurs. Het algemene ge deelte dat Storms heeft geschreven is goed uitgebalanceerd en prettig geïllustreerd en geeft een goede toelichting bij de bi bliografie. Grappig is dat ook de Adans, net als Verhees, publieke functies vervulden voor het Markiezaat en, na de omwente ling van 1795, onder het nieuwe bestuur; zo was Johannes Baptiste Adan vele jaren burgemeester van zijn woonplaats Wouw. Kennelijk wer den landmeters wel als degelijke lieden beschouwd... Valt er nog te kiezen tussen beide boeken? Ze hebben - los van regionale accenten - beide hun sterke punten. Het zijn beide géén atlas-boeken, men moet een aan vullende belangstelling hebben voor de achtergronden van de hoofdper sonen. Als u liever een boek wilt met 'generale' kaarten en mooie plaatjes, dan is het boek van Storms het fraai ste. Het boek van Pel is niet verkeerd maar het is meer geschreven als per soonsbeschrijving van een prominente streekgenoot waarbij zijn landmeet- kundig-kartografische kant slechts een onderdeel is, terwijl ook de afgebeelde kaarten meestal meer waterbouwkun dig van aard zijn. Een aanzienlijk deel van de illustraties bij het tekstgedeelte van Pels boek bestaat uit niet-lcartogra- fische stukken: brieven, tekeningen, kadertjes, enz., terwijl er in het boek over de Adans voornamelijk kartogra- fisch materiaal is gebruikt. Voorts is het papier van Pels boek wat vezeliger waardoor de kwaliteit van de afge drukte kaarten ietsje minder goed is; ze zijn meestal wat grijzig. Daar staat tegenover dat het grote carto-bibliogra- fische deel van Storms' boek minder boeiend is voor op de koffietafel. Ad van der Meer .(UAVflnUCH. GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 43