Re-enacting'Het Leege Land' Het Leege Land' organiseert projec ten door het hele land waarbij his torische landmeetkunde centraal staat. In 2008 zal 'Het Leege Land' vooral wer ken aan een lespakket voor het basis onderwijs en de klassen 1 en 2 van het voortgezet onderwijs. In het lespakket worden rekenen, geschiedenis en we reldoriëntatie gecombineerd in leuke, actieve lessen rond de historische land meter van 'Het Leege Land'. Leerlingen krijgen zo begrip van meetkundige concepten, de ontwikkeling van kaar ten en hun eigen lokale geschiedenis. Nieuws over het lespakket, dat wordt ontwikkeld met subsidie van de Pro vincie Noord-Brabant, wordt gepu bliceerd op de site. Voor de komende tijd staan onder meer activiteiten in Bourtange (25-27 april) en Roosendaal/ Bergen op Zoom (mei en juni) op het programma. Bron: www.hetleegeland.nl Reactie op Geert Mak en kaarten (Geo-lnfo 2-2008) In eerder verschenen bericht wijst Melching Geert Mak terecht omdat hij verkeerde kaarten toont. Inmiddels heeft Mak op alle beschuldigingen gereageerd: 'Eenzelfde spijker op laag water meent Wil lem Melching gevonden te hebben bij een kaart van het Duitse Rijk, die in een van de afleveringen passeert. Hij beweert dat die kaart het Duitsland van 1945 in plaats van 1906 laat zien, en hij betitelt deze fout als een 'hilarisch dieptepunt'. Melching heeft alleen niet goed gekeken. De kaart hangt namelijk in Huize Doorn en toont wel dege lijk het Duitse Rijk onder Wilhelm II. Dat op die kaart gearceerd de contouren van Polen staan, heeft te maken met de speciale vorm geving, ten gerieve van Wilhelms wensen. Tegelijkertijd beschrijft de conservator van Huize Doorn in deze scene nauwkeurig de werkelijke reikwijdte van het toenmalige Duitse keizerrijk. De schitterende kaarten van de serie zelf laten bovendien, ook op dit punt, aan precisie niets te wensen over. Melching is nu niet alleen een slechte, maar vooral een heel selectieve waarnemer.' Ingestuurd door Michiel Boelhouwer, gemeentewerken Rotterdam De Hollandse Cirkel 2008-1 Uitgave 2008-1 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: Hoe Nederlandse hydrografen om streeks 1845 de kaarten van Brits- Indië aan die van Australië koppel den en daarmee de rijksgrenzen in Nederlands-Indië vastlegden, door Jeroen Mohrmann Bilwegen 2: roeden en dorpsafme tingen, door Henk Holsbrink 'Boazumer mjitte' en Letenser roe de, door Henk Holsbrink Gemetselde lengtemaat aan Ober- gumer kerlc, door Jacques Tersteeg Informatie: www.hollandsecirlcel.nl Bedrijven en diensten Rectificatie In Geo-lnfo 2008-2 zijn twee bijdragen opgenomen van Theo Scheele over de landmeters Adan: één over de familie en één over de tentoonstelling. Bij het eerste artikel is weggevallen dat dit in hoofdlijnen is gebaseerd op het boek van Martijn Storms en de informatie die de auteur op de tentoonstelling heeft genoteerd, zoals dat wel is vermeld aan het einde van het tweede artikel. Onze excuses voor deze omissie. De redactie Nieuwe naam Topografische Dienst Kadaster Sinds 1 februari 2008 is de Topogra fische Dienst Kadaster onderdeel van de directie GEO van het Kadaster. Samen met de GBKN, het voormalige Kadata en straks ook KLIC vormen zij de nieuwe afdeling GEO-Informatie. Met de start van de nieuwe afdeling is de transitie van de Topografische Dienst Kadaster, GBKN en Kadata naar GEO-Informatie volgens plan ning afgerond. De nieuwe naam van de Topografische Dienst Kadaster is dan nu ook Kadaster Geo-informatie. SPREKENDE KAART Het Meertens Instituut beschikt over een grote hoeveelheid geluidsopnamen met gesproken dialect die in de loop van de (tweede helft van de) twintigste eeuw zijn gemaakt. Een ruime selectie uit deze opnamen wordt op internet gepresenteerd in de vorm van een 'sprekende' kaart: klik op een plaats en u hoort een opname uit deze plaats. Surf naar www.meertens.nl/projecten/ sprel<ende_kaart/svg/. Cartografie: nieuwe discipline Facto Sinds 2 januari 2008 is de nieuwe af deling Cartografie van start gegaan te Facto Deventer. Door de toenemende vraag van klanten gaat Facto Geo Meet- dienst de gemeten en verzamelde data op een hoger niveau presenteren. Met een complete cartografische afdeling in Deventer, uitgerust met de nieuwste plotter en cartografische software, kun nen producten aangeboden worden die perfect aansluiten op de metingen en CAD/GIS-data. Producten zoals een the matische kaart, publicatie, webpagina, multimedia toepassing, informatiepa neel, GIS-applicatie, drukwerk of kleu- renplot op elk soort media, drukwerk, Geo Meetdienst informatiekasten, wandpanelen en lichtbakken. Klanten die zelf kaarten willen (blijven) maken, kunnen tech nisch worden ondersteund. Deze nieuwe discipline zorgt ervoor dat Facto Geo Meetdienst haar positie verder uitbouwt als leverancier van geo-infor matie met een team specialisten dat sa men een volledig pakket van landmeet kundige diensten aanbiedt waaronder maatvoering, bouwmeten alsmede alle geodetische en geo-informatie diensten. En cartografie is een belangrijke aanvul ling op dit dienstenpakket. Meer informatie: www.facto-geo.nl GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 45