INFO Het blootleggen van de beperking van obsessief meten AGENDA De recensie bespreekt de twee atlassen die dan zojuist zijn verschenen en de recensist begaat de fout 0111 de atlassen te vergelijken waarbij hij duidelijk de voorkeur geeft aan een atlas als de Times: 'In de Bosatlas nemen puur topografische kaarten nog maar 23 van de 558 pagina's in. Liever heb ik dan The Times Comprehensive Atlas of the World. Dit standaardwerk, waarvan afgelopen maand de twaalfde editie verscheen, is een kloeke band waarin op 125 grote platen de topografie van de gehele wereld wordt getoond. Hier ook enige dui ding vooraf, in de vorm van statistieken en themakaarten over de wereldeconomie en klimaatverandering. Ook hier een beetje cartografische geschiedenis. Maar veel meer dan in de Bosatlas ligt de nadruk op de landkaart. En juist daarin schuilen het mysterie en de magie van een atlas'. Gelukkig ben ik niet de enige die zich heeft gestoord aan het artikel in het NRC. In een ingezonden brief in het NRC van 26 oktober reageert Henk Donkers door te stellen dat het vergelijken van beide atlassen net zoiets is als het vergelijken van een cruiseschip met een containerschip. 'Het zijn allebei grote schepen, maar verder loopt de vergelij king mank. Een cruiseschip mag je niet beoordelen op de hoeveelheid vracht die het mee kan nemen en een containerschip niet op het comfort voor de passagiers', aldus Henk Donkers. De recensent bekritiseert eigenlijk vooral de veelheid aan thematische kaarten en de onderwerpen daarvan in de Bosatlas van Nederland. Die onderwerpen vindt hij arbi trair en soms te snel aan veroudering onderhevig. Hierin ziet hij overigens een trend in de kartografie: 'De Bosatlas past in een trend in de cartografie: het streven naar extreme detaillering. Uiteindelijk zal dit leiden tot computer-geanimeerde kaarten. Verschillen tussen dag en nacht, zomer en winter, zullen voor je ogen zichtbaar worden; zo ook vegetatie dichtheid, intensiteit van verkeer, bewoning van forensensteden gedurende kantoor uren. De uiterste consequentie is een cartografie waarin het individu zelf geografische informatie wordt: Google Earth, maar dan live en verfijnder. Vanachter de computer kun je jezelf door het dakraam zien zitten, achter de computer waarop je jezelf door het dakraam ziet zitten. De kaart is geen geabstraheerde werkelijkheid meer, maar een 3D-animatie in realtime. Een dynamische weerkaart van alles'. Mochten wij al in staat zijn om deze ontwikkeling te realiseren, mij is deze trend nog niet eerder opgevallen. Zoals de uitdrukking 'in kaart brengen' zo mooi de ordenende eigenschap van kaarten vertolkt is het juist een valkuil om méér in een kaart weer te geven dan strikt noodzakelijk. Het lijkt mij overigens wel heel leuk 0111 mijzelf vanach ter de computer door het dakraam te zien zitten, achter de computer waarop ik mijzelf door het dakraam zie zitten, maar ik zie dat zeker niet als een doelstelling die de kar tografie zou moeten nastreven. Het in kaart brengen van eigentijdse thema's zoals de Bosatlas van Nederland dat doet, lijkt mij dat juist wel. Winifred Broeder BINNENLAND 16 december 2007 t/m 20 juni 2008 Tentoonstelling 'Meten is Weten': de landme tersfamilie Adan, deels in Het Markiezenhof te Bergen op Zoom, deels in Het Tongerlohuys te Roosendaal. Zie bericht Geo-Info 2007-10, p. 407 en Geo-lnfo 2008-2, p. 58-60. 0 www.markiezenhof.NL 7 maart t/m 2g april 2008 Tentoonstelling 'De verzamelingen van Bodel Nijenhuis'. Universiteitsbibliotheek Leiden. Zie bericht op p. 127 van dit nummer. 3 april 2008 Jaarlijks congres Dataland, thema intergemeen telijke samenwerking. Orangerie, 's Hertogen bosch. B www.dataland.nl 17 april 2008 'Expeditie Geo-ï, conferentiereeks nationale veiligheid 2008, Madurodam. Zie bericht Geo-Info 2008-1, p. 43. 23 april 2008 Afscheidscollege Ferjan Ormeling. 16.00 uur Aula Universiteit Utrecht njuni 2008 Algemene Leden Vergadering. Nadere informatie volgt. 79 t/m 20 september 2008 GIS Conferentie 2008, Rotterdam. B www.gisconferentie.nl BUITENLAND 5 t/m 8 mei 2008 11th AGILE international conference on geo graphic information science. Girona (Spanje). B www.agile2008.es 23 t/m 25 juni 2008 13th International symposium on spatial data handling. Montpellier (F). B //sdh-sageo.teledetection.fr/index.php io tot 12 september 2008 International Symposium on the History of Cartography, Portsmouth (VK). B www.icahistcarto.org 17 t/m ig september 2008 CLGE-congres The perspectives: The role of surveyors in the European economy and society, Strasbourg (F). B www.geometre-strasbourg2008.Eu 30 september t/m 2 oktober 2008 InterGeo 2008, Bremen (D). B www.intergeo.de WWW.GEO~iNFO.NL REDACTIE@CEO-INFO.NL GEO-INFO 2008-3 Dat is wat de in 2006 verschenen roman van Daniel Kehlmans getiteld 'Het meten van de wereld' beoogt, las ik in een recensie. De recensie, van Auke Hulst en eveneens geti teld 'Het meten van de wereld', stond in de Boekenbijlage van 19 oktober van het NRC Handelsblad en bespreekt zowel de dan zojuist verschenen uitgaven van 'The Times Comprehensive Atlas of the World' als de 'Bosatlas van Nederland'. Menig vak genoot zal nu wellicht zijn wenkbrauwen fronsen, want beide atlassen hebben in hun weergave van de wereld regelmatig een schaalgetal waarin het getal miljoen voorkomt, waardoor een associatie met obsessief meten niet zo voor de hand liggend lijkt. Het meten moet echter, net als in de filosofische roman van Kehlmans, waarin de ontdekkingsreiziger Alexander Von Humboldt en de wiskun dige Carl Friedrich Gauss figureren, niet in meetkundige zin worden opgevat.

Geo-Info | 2008 | | pagina 5