Samenhang in het Stelsel Relaties tussen basisregistraties in het geo-domein De samenhang tussen basisregistraties in het geo-domein is onderwerp geweest van een studie die in november 2007 is afgerond. De resultaten hiervan hebben veel bijval geoogst. Het rapport [van Rossem, 2007] is aangeboden aan de Kenniscentrumraad (deze fungeert als een stuurgroep voor het stelsel van Basisregistraties) en daar vastgesteld. Het vormt input voor de totale architectuur van het stelsel en een basis voor de nadere uitwerking per individuele basisregistratie. Het beschrijft de relaties tussen de basisregistraties in het geo-domein zoals deze thans worden gezien door de diverse registratiehouders; deze systematiek is ook toepasbaar op toekomstige uitbreidingen van het stelsel. Op 16 oktober 2006 heeft een bijeenkomst plaatsgevon den waaraan de projectleiders van alle betrokken ba sisregistratie-programma's deelnamen en een aantal des kundigen uit verwante programma's. In deze bijeenkomst zijn de relaties tussen de toen bekende basisregistraties in het geo-domein doorgesproken. Het ging hierbij zowel om de basisregistraties waarvan de realisatie reeds was gestart als om de registraties waarvoor het besluit tot realisatie nog moest worden genomen. Doel van deze bijeenkomst was om de relaties in het stelsel duidelijk te krijgen: om welke re laties gaat het en wat voor afspraken moeten we hierover maken? Deze bijeenkomst heeft veel helderheid verschaft. Enkele punten vergden nog aanvullend overleg in twee werkgroepen. Ook dit heeft inmiddels een bevredigend re sultaat opgeleverd. Het rapport is een weergave van de re sultaten van de bijeenkomst van oktober 2006 en van het werlc van de genoemde werkgroepen. Het bestaat uit twee delen: een algemeen deel waarin de gehanteerde uitgangs punten worden beschreven en een specifiek deel waarin een uitwerking per basisregistratie wordt gegeven. Dit artikel is gebaseerd op het algemene deel van het rapport en behan delt vooral de algemene uitgangspunten. Voor de details per basisregistratie verwijs ik graag naar het rapport. Uitgangssituatie In fig. 1 geven de pijlen de relaties tussen de verschillen de basisregistraties weer. De relaties zijn de basis voor de samenhang in het stelsel. Een aantal relaties was in 2006 al duidelijk beschreven, met name de administratieve kop pelingen in sociaal-economische hoek. Er waren echter ook nog veel onduidelijkheden, met name bij relaties tussen basisregistraties in het geo-domein. In de architectuursche ma's van het stelsel was dit een onderbelicht element. Tus- sen basisregistraties onderling waren inmiddels wel ideeën uitgewisseld, maar dit had veelal nog niet geleid tot duidelijke afspraken. Het was van belang de relaties vast te stellen om dat het moment van invoering van de afzonderlijke basisregistraties steeds dichterbij kwam. Gebruikers moeten weten waar ze aan toe zijn en de regi stratiehouders moeten in een aantal gevallen maatregelen nemen om de relaties echt te laten werken. Basisregistraties die tot het geo- domein behoren hebben als kenmerk dat ze naast administratieve gegevens ook geometrische gegevens bevatten. Een geometrisch gegeven bestaat uit coördinaten die de locatie op het aard oppervlak weergeven en een vorm die wordt beschreven door middel van een punt, lijn of vlak. Met behulp van deze geometrische gegevens kunnen geo metrische relaties worden gelegd. In fig. 1 wordt dit weergegeven met een wereldbolletje. Het bleek echter dat er behoefte was aan meer dan enkel de geometrische relaties. Voor admi nistratieve koppelingen in het geodo- mein waren nog geen eenduidige af spraken gemaakt. Ook voor een aantal relaties die geometrisch kunnen wor den gelegd bestond de behoefte om die tevens met behulp van administratieve koppelingen vast te leggen. Een voor beeld hiervan is de relatie tussen per ceel en adres. In de praktijk blijkt dat deze relatie veel wordt gebruikt en dat administratief vastleggen veel gemak bij gebruikers oplevert. Zoals aangegeven in fig. 1 bestaan er verschillende relaties tussen de basis registraties. De pijlen geven relaties weer tussen gegevens die in meerdere basisregistraties voorkomen. Eén ba sisregistratie vormt de bron van dit ge geven, de andere maken hier gebruik van. We spreken hier van hergebruik van gegevens. Voor basisregistraties die geometrische gegevens bevatten is het daarnaast mogelijk geometrische relaties te leggen. Dit is mogelijk bij de basisregistraties met een wereldbol letje. De relatie wordt dan gelegd op Ir, R.P.E. van Ros sem, Algemeen projectleider Basisregistraties Kadaster en Topo grafie, ministerie van VROM. Ruud.vanRossem @mtnvrom.nt GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 6