basis van coördinaten. Dit betekent dat we twee soorten relaties kennen: 1. geometrische relaties; 2. hergebruik-relaties. Eerst worden de geometrische relaties beschreven. Vervolgens worden kort de processen en bijbehorende infor matiestromen beschreven rond een basisregistratie. Deze vormen de basis voor de relaties waarbij sprake is van hergebruik van gegevens. Geometrische relaties Zoals aangegeven bevatten basisregi straties in het geo-domein geometri sche gegevens. Met deze geometrische gegevens kan een geometrische relatie worden gelegd. Het gaat dan om geo metrische gegevens die verwijzen naar eenzelfde plaats op het aardoppervlak. Een relatie op basis van gemeenschap pelijke coördinaten noemen we een 'geometrische relatie'. Een mogelijkheid om de geometrische relatie te leggen is kaarten (bestanden) over elkaar te leggen. Dan kan als het ware een breinaald door alle bestan den geprikt worden waarbij de plaats van de breinaald dezelfde coördinaten in ieder bestand weergeeft. Dit is in fig. 2 weergegeven. Geometrische relaties kunnen worden gelegd in een Geografisch Informatie Systeem (GIS). In een GIS is het eenvou dig om bestanden over elkaar heen te projecteren. De laag 'Thema van ge bruiker' zou bijvoorbeeld een bestem mingsplan of een tracébesluit kunnen zijn of een cirkel rond een bedrijf waar een veeziekte is geconstateerd. Voor deel van het leggen van geometrische relaties is dat iedereen die een GIS en de desbetreffende databestanden heeft dit kan uitvoeren op ieder gewenst tijdstip. Hiervoor is in principe geen afstemming nodig tussen bepaalde Fig. 1. Stelselarchi tectuur zomer 2006 (uitgangssituatie). Fig. 2. Geometrische relaties. partijen. Het leggen van geometrische relaties vergt echter wel kennis over schaalniveaus van bestanden. Grootscha lige bestanden (zoals de GBKN en Kadastrale Kaart) geven de werkelijkheid anders weer dan kleinschalige bestanden (zoals topografische bestanden). Dit wordt veroorzaakt door generalisatie van objecten bij kleinschalige bestanden. Dit betekent dat bebouwing in de basisregistratie Topografie een andere vorm kan hebben dan een gebouw op de GBKN. Deze kunnen dan niet zomaar één op één met elkaar wor den vergeleken. In de praktijk betekent dit dat de vuistregel moet worden gehanteerd dat het leggen van geometrische relaties slechts zinvol is tussen bestanden van een vergelijk bare nauwkeurigheid (bepaald door schaalniveau maar ook inwinningsmethodiek). Afspraken over hergebruik van geometrische gegevens ko men de kwaliteit van de geometrische relatie nog ten goe de. Zo dient bijvoorbeeld een woonplaatsgrens, voorzover deze samenvalt met een gemeentegrens, exact op dezelfde plaats te liggen. Dit wordt gerealiseerd door de desbetref fende hergebruikrelatie. Bij het leggen van een geometri sche relatie tussen beide bestanden levert dit een eenduidig beeld op zodat er geen stukken 'niemandsland' ontstaan. Er is dus zeker een wisselwerking tussen geometrische relaties en hergebruik-relaties. Processen rond een basisregistratie Bij hergebruik-relaties gaat het om een relatie tussen gege vens die in meerdere basisregistraties voorkomen. Een van de basisregistraties fungeert als bron en andere basisregi straties nemen het betreffende gegeven af. Om wat meer Thema van gebruiker Pandgeometrie Kadastrale Kaart Topografie Basisregistratie Gebouwen Basisregistratie Kadaster GBKN Ondergrond Legenda bij fig. 1, 5 en 6 De identificatiecode XXX vow een A wordt door de Leverancier aan de Afnemer geleverd. Oe afnemer registreert met deze geïdentificeerde object. BGR Basis Gebouwen Registratie BRA Basis Registratie Adressen BRI Basisregistratie Inkomens e registratie vzordt (uiteindelijk) bij e ik geometrische gegev 3Cten met geometrie k DINO I GBA Gemeentelijke E GBKN Grootschalig KR Kentekenregistratie LUID Lonen. Uitkeringsrolatic Dienstverbanden jAangewezen 1 Aangowozon 2 GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 7