inzicht te krijgen in hergebruikrelaties kijken we eerst naar de processen rond e'én basisregistratie. Vanuit die processen is het mogelijk om hergebruik-relaties af te leiden. Een basisregistratie heeft de volgende kernactiviteiten: het inwinnen van gegevens (eventueel het gebruik van gegevens vanuit een andere basisregistratie); het beschikbaar stellen van gegevens aan gebruikers (een andere basisregistratie kan ook gebruiker zijn); het verwerken van terugmeldingen wanneer gebruikers twijfelen aan de juistheid van gegevens in de basisregi stratie. De informatiestromen die bij deze activiteiten behoren worden schematisch weergegeven in fig. 3, waarbij gekeken wordt vanuit de 'centrale' basisregistratie. De blauwe pijlen geven de inwinning van gegevens weer die de basis vormen voor de registratie. De roze pijlen laten de uitlevering van gegevens zien, dit kan zowel voor gebruikers als voor andere registraties zijn. De rode pijlen zijn voor de terugmelding. Indien gebruikers onjuistheden in de registratie aantreffen dienen zij dat door middel van een terugmelding aan te ge ven. De gebruiker meldt zich bij de registratie van wie hij het gegeven heeft gekregen. In een eerder verschenen arti kel zijn deze processen meer in detail beschreven [Rossem, 2006], Fig. 4. Hergebruik relaties. Fig. 3. Processen rond een basis registratie. Bij het gebruiken van gegevens uit an dere basisregistraties kunnen we on derscheid maken tussen onveranderd overnemen; bewerkt gebruiken. We spreken van 'onveranderd overne men' wanneer het gegeven uit de ande re registratie in de eigen registratie één op één wordt overgenomen. Hierdoor kunnen aan de hand van dit gegeven koppelingen tot stand worden gebracht. Een voorbeeld is de overname van het woonadres van de eigenaar in het Ka daster vanuit de GBA. Wanneer we gege vens onveranderd overnemen, dan is er tussen die gegevens een directe relatie aanwezig. De gegevens zijn één op één terug te vinden in beide registraties. Dit geldt zowel voor administratieve als voor geometrische gegevens. Het schema maakt duidelijk dat een aantal relaties tussen basisregistraties ervoor zorgt dat overeenkomstige gegevens eenduidig worden bijgehouden. Hierdoor mag een gebrui ker erop vertrouwen dat bijvoorbeeld de gegevens over een eigenaar in de basisregistratie Kadaster overeenkomen met de gegevens in de GBA. Hergebruik-relaties De processen die in de vorige paragraaf zijn beschreven vormen een basis voor het leggen van relaties tussen de ba sisregistraties. Het belangrijkste kenmerk van deze relaties is 'Hergebruik van gegevens'. Basisregistraties gebruiken eikaars gegevens. Het hergebruik van gegevens wordt in het procesplaatje (fig. 3) door de gekromde pijlen ('spek- haken') weergegeven. De blauwe pijl geeft het gebruik van gegevens weer uit een andere registratie en de roze pijl geeft de levering aan een andere basisregistratie weer. In fig. 4 wordt dit weergegeven binnen de ovalen. Een relatie kan ook een gegeven zijn en op die manier hergebruikt worden. Een voorbeeld hiervan is de door de GBA gelegde relatie persoon-verblijfsadres die door het Kadaster wordt overgenomen. We spreken van 'bewerkt gebruiken' wanneer het gegeven uit de andere ba sisregistratie in bewerkte vorm wordt opgenomen in de basisregistratie. Een voorbeeld vormen de gemeentegrenzen uit de kadastrale kaart die in gegenerali seerde vorm terecht komen in de basisre gistratie Topografie. Hier krijgt eenzelfde type gegeven een andere geometrie. Een ander voorbeeld zijn diezelfde gemeente grenzen uit de kadastrale kaart die deel uitmaken van woonplaatsgrenzen in de basisregistratie Adressen. Hier verandert het type van het gegeven, terwijl de ge ometrie onveranderd wordt overgeno men. Ook kan het gaan om afkortingen van een volledige benaming of verplaat singen van bijvoorbeeld een straatnaam in een kaartbeeld voor presentatie-doel einden. Het kan zijn dat er een nieuw authentiek gegeven ontstaat dat geba seerd is op een authentiek gegeven uit een andere bron (basisregistratie). Als sprake is van bewerkt gebruiken dan ontstaat er dus een nieuw gege ven. Hierdoor is dit gegeven niet meer Andere basisregistratie Basisregistratie Andere basisregistratie Gebruikers Andere basisregistratie Gebruikers Andere basisregistratie InwwMungen bqhooding GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 8