één op één terug te vinden in de an dere basisregistratie. Er zijn echter wel manieren denkbaar om een relatie tussen brongegeven en verwerkte gege vens te behouden. Dit laatste wordt in het rapport niet verder uitgewerkt. Het kan echter van belang zijn in onder an dere de bijhouding van deze gegevens. Willen de basisregistraties onderling een consistent beeld bieden dan is het belangrijk dat wijzigingen in een gege ven doorwerken in daarvan afgeleide gegevens. Het is daarom een punt van aandacht voor de basisregistratie die een dergelijk relatie onderhoudt. In stelselverband is veel gesproken over de vraag of basisregistraties kun nen volstaan met het overnemen van de sleutel (ID-code of identificatie nummer) bij gebruik van gegevens uit een andere basisregistratie dan wel of naast de sleutel ook de lcopie-gegevens zouden moeten worden overgenomen. Vooralsnog wordt in het algemeen gekozen voor het overnemen van de gegevens. Het is echter zeer wel mo gelijk dat dit in de toekomst met het voortschrijden van de techniek anders wordt. Voor de systematiek zoals hier beschreven maakt dit echter niet uit. De hergebruik-relaties in het geo-domein De beschrijving van de relaties tussen de basisregistraties in het geo-domein is gedaan aan de hand van de volgende vragen: welke relaties bestaan er tussen ba sisregistraties? hoe ziet die relatie eruit? wie gaat die relatie beheren? wanneer is de relatie beschikbaar? De eerste twee vragen komen hieron der aan bod, de laatste twee in de vol gende paragraaf. Als uitgangspunt is het eerder beschre ven procesmodel rond een basisregistra tie gehanteerd. Als we een basisregistra tie zien als een bijzonder soort gebruiker dan kan die net als iedere gebruiker gebruik malcen van gegevens uit een andere basisregistratie. Ook voor basisre gistraties geldt immers de gebruiks- plicht vanuit de optiek 'eenmalige in winning, meervoudig gebruik'. Op deze manier kunnen we de hergebruik-rela ties bepalen door iedere basisregistratie te bekijken vanuit het volgende perspec tief: 'Welke gegevens gebruik ik als basis registratie van andere basisregistraties?' Om te bepalen hoe deze relatie er dan uitziet hebben we vervolgens per gegeven bekeken om wat voor soort gegeven het gaat: een administratief gegeven of een geometrisch gegeven. Door dit onderscheid te hanteren wordt duidelijk of het naast hergebruik van gegevens ook mogelijk is om een geometrische relatie te leggen. Vervolgens is het van belang of het gegeven letterlijk wordt overgenomen of be werkt wordt overgenomen. Wanneer het gegeven letterlijk wordt overgenomen dan kunnen we dat gegeven in meer dere basisregistraties terugvinden op eenzelfde manier. Bij een bewerkt gegeven is dat niet het geval. Als het echter een geometrisch gegeven betreft dan kan met een geometrische relatie de onderlinge relatie worden weergegeven. Een overzicht van alle vastgestelde hergebruik-relaties in het geo-domein wordt weergegeven in fig. 5. Hierin zien we dat er veel hergebruik-relaties in het geo-domein bestaan van zowel administratieve (blauwe pijlen) als geometri sche (rode pijlen) gegevens. De basisregistraties GBKN en Adressen zijn vooral leverancier van gegevens voor andere basisregistraties. De GBKN levert basisinformatie voor geo metrische gegevens. Bij adressen gaat dit vooral om admi nistratieve gegevens. Sommige ketens zijn erg lang. Een voorbeeld hiervan is het adres-gegeven in het kadaster. Het adres (BRA) hangt aan een gebouw (BGR), dat is gekoppeld aan een persoon (GBA) of instelling (NHR) die eigenaar is van een perceel (BRK). In dit geval is het adres in vier registraties opgenomen én wordt het adres drie maal meegeleverd voor dat het in de BRI< is opgenomen. Dit betekent dat een ge- Fig. 5. Beschreven bruiker van deze informatie zorgvuldig moet omgaan met hergebruikrelaties. deze gegevens en begrip moet hebben voor de actualiteit. Deze werkwijze heeft als resultaat geleverd dat alle relaties op een duidelijke en eenvoudige manier zijn beschreven. Deze zijn uitgebreid per basisregistratie beschreven in deel 2 van het rapport. Daarin ligt het accent vooral op de herge bruik-relaties. Dit komt omdat geometrische relaties altijd kunnen worden gelegd, zoals reeds eerder beschreven. Met de gevolgde werkwijze bleek het makkelijk om een volledig beeld te krijgen van alle relaties. De werkwijze vormde ook een houvast om alle relaties op een zelfde manier te kun nen beschrijven. LUID Voertuig Grootschalig objoct NHR WOZ waarde Ujnolomont Natuurlijk DINO "Ondorgrood Standplaats, j j Varblijfs- Ligplaats /rj I object GEO-INFO 2008-3

Geo-Info | 2008 | | pagina 9