'Geo-data: uitzicht op toegang' Slotconferentie RGI-project-117 Sisyphusarbeid Overheid en eerste steen Het stimulerende Bsik-programma 'Ruimte voor Geo- informatie' (RGI) nadert de eindstreep. Het project RGI-117 'Geo-data: van verstrekking naar toegang' had op 21 februari 2008 al z'n slotconferentie. Voor die bijeenkomst was als titel gekozen 'Geo-data: uitzicht op toegang'. Het onderkomen daarvoor was niet zoals gepland het ministe rie van BZK: toen de aanmeldingen de honderd passeerden, werd gekozen voor het befaamde perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. De organisatie was in handen van penvoerder van het project: Geobusiness Nederland. Het ging er op de conferentie klassiek aan toe. De Griekse mythe van Sisyphus liep als een rode draad door alle pre sentaties. Sisyphus was gedoemd om iedere dag een zware steen naar de top van een berg te duwen, die er dan aan het eind van de dag weer afrolde. De keus was niet toevallig: de weg naar het einddoel, de top van de berg met uitzicht op toegang van geo-data, leek kennelijk op een Sisyphusarbeid. 'De bal gaat rollen' was de titel van de inleiding door prof. mr. Jitske de Jong (TU Delft). Volgens haar werd de steen om hoog geduwd met het in kaart brengen van obstakels, het aangeven van oplossingsrichtingen, het creëren van aware ness en bestuurlijke agendering. Mevrouw De Jong memo reerde de vijf werkpakketten: 1. de consument en zijn behoefte aan geografische data (marktverkenning): 2. organisatorische belemmeringen; 3. technologische belemmeringen; 4. juridische belemmeringen; 5. theorie- en modelvorming. In de marktverkenning kwam men er achter dat een latente vraag plotseling manifest kan worden en werd laagdrem pelige toegang van overheidsdata als essentieel gezien. De spreekster vond de Nederlandse geo-bedrijven nog 'sterk aanschurken tegen de overheid'. Men leek niets mooier te vinden dan daar opdrachtnemer voor te mogen zijn. Me vrouw De Jong memoreerde onder de organisatorische belemmeringen de duizenden mensen die werkzaam zijn in de geosector bij overheden, volgens haar 'met veel in winnen en verzamelen en weinig visie'. Herdefinitie van het speelveld leek haar nodig, inwinnen kan het bedrijfs leven ook. 'Er is nog geen NGII met een centraal portaal', zo constateerde ze over de technologische belemmeringen. Kwaliteit van data mocht goed zijn, het mankeerde volgens haar aan vraaggericht ontsluiten en daarvoor zou een cul tuuromslag nodig zijn. ('Databeheerders zijn niet gewend aan vraaggerichte webservices.') De juridische en finan ciële belemmeringen zag zij afnemen als in 2008 de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) zoals gepland zo wijzigt dat vrijgeven van data tegen verstrekkingkosten voor alle overheden verplicht zou worden. In de vigerende WOB was dat alleen voor de rijksoverheid. Een belangrijke bevinding vond mevrouw De Jong dat basisregistraties eigen regimes voor toegankelijkheid en contraprestaties kennen en de WOB daarvoor weer niet gold. De achtergrond daarvan was dat bij basisregistraties alleen vanuit de overheid werd geredeneerd en ver strekking geen item was. De theorie- en modelvorming bleek nog in de kin derschoenen te staan. De voorwaarden om tot waardetoevoegingen te komen, waren deels nog vraagtekens. Wel vond mevrouw De Jong het, samen met Geobusiness Nederland opgesteld en nog door Minister Cramer te teke nen, Gideondocument een mijlpaal. Geonovum betitelde zij daarbij als een Gideonsbende en ze zag het databank recht van overheden steeds meer op de tocht staan. Volgens mevrouw De Jong kan voorkomen worden dat 'de bal van de berg afrolt' door: een cultuuromslag; het ontsluiten van geodata binnen de implementaties van Inspire en e-overheid; het tegen verstrekkingkosten vrijge ven van basisregistraties voor herge bruik; aandacht voor de problematiek bij de bronhoudende gemeenten. Jurgen ten Siethof (GeoBusiness Neder land): 'De veertig GI-overlegplatforms functioneren matig.' Vanuit het ministerie van BZK sprak Kees Keuzenkamp over 'De overheid legt eerste steen.' Hij memoreerde goedbedoelde Kamernotities als 'Naar optimale beschikbaarheid voor over heidsinformatie' uit 2001, maar die zijn nog niet ingevoerd. Hij was ervan overtuigd dat de overheid daar met een macro-economische blik meer uit zou halen dan wanneer men de data zou verkopen. Tijdens het zoekwerk naar de uitvoering kwam de Richtlijn Hergebruik Overheidsinformatie (EU, 2003) met een regime van maximaal verstrekkingkosten plus een redelijke GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 10