Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs Meer geo-dating Arnold Bregt Het gaat zeer goed met ons vakgebied! De maatschappelijke belangstelling voor het gebruik van geo-informatie is groot en bedrijven doen goede za ken. Op dit moment staan zelfs twee geo-informatie-bedrijven (TomTom en Tele Atlas) in de AEX en met de op richting van GeoBusiness Nederland is een fraaie geo-bedrijvenlcoepel gereali seerd. De beleidsmatige aandacht voor de organisatie van de sector is met de oprichting van het GI-beraad sterk toe genomen en het programma Ruimte voor Geo-Informatie (RGI) stimuleert geo-innovatie. Kortom, volop reden tot optimisme en zelfvertrouwen. Een gevoel datje krijgt bij een wolkenloze, blauwe hemel in het voorjaar met ont luikende bomen en de geur van een, uit de winterslaap waklcerwordende, bodem. Helaas, er dienen zich donkere wolken aan die uw prettige voorjaarsgevoel ruw kunnen verstoren. Die donkere wolken worden gevormd door het geo- informatie-onderwijs in Nederland. Want ondanks al het optimisme over innovatie, gebruik en bedrijvigheid van geo-informatie kunnen we niet ontkennen dat het fundament van een gezonde sector nu en in de toekomst aan het verzakken is. Er worden in Ne derland veel te weinig studenten in de geo-informatiekunde, geodesie, land meetkunde of geo-informatica opge leid! U verwacht natuurlijk deze klaag zang van mij als representant van het geo-informatie-onderwijs. Maar ook de geo-infomatie-sector zelf begint zich grote zorgen te maken. Recentelijk is door het Kadaster de stuurgroep Ar beidsmarkt Geodesie en Geo-informa tie opgericht met als doel het aantal afgestudeerden in de geo-informatie te verhogen. Een zeer lastig opgave want studenten en onderwijs zijn lastig te beïnvloeden en vereisen bovendien een lange adem aanpak die we in onze op korte-termijn- en projectgerichte samenleving nauwelijks meer kennen. Als eerste activiteit heeft de stuur groep 'de temperatuur' opgenomen. Door Herman Janssen-Organisatiead- vies is een analyse gemaakt van de vraag naar en aanbod van geo-informa- tie-personeel. In een zeer realistische analyse komt hij met verontrustende resultaten. Op alle niveaus blijkt de ko mende jaren een groot tekort aan geo- informatie-personeel. Op MBO-niveau is er een jaarlijkse personeelsbehoefte van 100-150 personen, terwijl het hui dige aanbod ca. 10 bedraagt. Op EIBO- niveau is de behoefte 90-140 personen per jaar en bedraagt het aanbod ca. 20 per jaar. Het minst groot is het gat nog op het WO-niveau. De personeels behoefte is hier ca, 60-100 per jaar en de huidige uitstroom bedraagt hier on geveer 50 afgestudeerden. Daarnaast schat hij dat de komende jaren door geo-intensivering van de samenleving de vraag naar HBO/WO-personeel nog met 10-20% per jaar groeit. Het is duidelijk dat we met een zeer stevig probleem te maken hebben. Of, om in de metafoor van het weer te blij ven, een zeer hardnekkige onweerssto ring die het fundament van onze geo- sector aantast. De grote vraag is wat we aan deze on gewenste situatie kunnen doen? Naar mijn mening is er geen eenvoudige op lossing voor deze problematiek maar moeten we het zoeken in een combi natie van maatregelen die we langja rig moeten volhouden. Ten eerste dient het geo-informatie onderwijs-aanbod op het MBO en HBO te worden vergroot. Op dit moment bestaat er geen zelfstandige MBO-op- leiding, deze dient zo spoedig moge lijk te worden opgezet met een actieve participatie van het geo-bedrijfsleven. Op het huidige MBO is de kennis en capaciteit niet meer voorhanden om zelfstandig een goede opleiding op te zetten. Er dient minimaal één extra HBO-opleiding voor geo-informatie- kunde-onderwijs te worden opgezet. Voor de enige HBO-opleiding Geodesie/ Geo-informatica in Utrecht is het een goede zaak als er concurrentie komt, dat stimuleert op een positieve wijze innovatie en de profileringdrang. Bo vendien houden leerlingen op een 18- of 19-jarige leeftijd er helemaal niet van om unieke opleidingen te kie zen. Op het WO niveau is er met vier MSc-opleidingen wel voldoende aan bod maar dient de instroom te worden verhoogd. Ten tweede dient het geo-infomatie- onderwijs in samenhang bij studenten te worden geëtaleerd. We zijn nu nog te vaak bezig om kleinschalig onze ei gen opleiding te promoten. Waarom bijvoorbeeld geen aantrekkelijke spot jes op radio en TV waarbij het studeren van geo-informatie in brede zin wordt getoond? Met de huidige populariteit van Google Earth, GPS en navigatie systemen zijn er voldoende aankno pingspunten. Ten derde dient de sector actief te par ticiperen in activiteiten die de maat schappelijke zichtbaarheid van de sec tor vergroten. Meer geo-informatie in het nieuws en uitstekende initiatieven zoals het GeoFort en de GeoWeek die nen langjarig te worden ondersteund. Helpt u mee de weersverwachtingen voor het geo-informatie onderwijs te verbeteren? U kunt hieraan bijdragen door meer en langdurige maatschap pelijke 'geo-dating' te bedrijven. Arnold Bregt Hoogleraar Geo-informatiekunde, Wageningen Universiteit (Centrum Geo-informatie) GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 13