z 5 Geo-informatie voor waterschapsbelastingen Een eerste toepassing van TOP10NL 144 Na de fusiegolf van de afgelopen decennia staan de waterschappen voor een nieuwe uitdaging: de verandering van de bestuurssamenstelling van het kiesstelsel en van de waterschapsbelastingen. Daarvoor is de Waterschapswet onlangs gewijzigd en is een nieuw Waterschapsbesluit afgekondigd. Voor hun dagelijks werk - zorg voor droge voeten en voldoende en schoon water - gebruiken waterschappen veel geo- informatie. Maar ook voor de belastingheffing is het gebruik hiervan onmisbaar. En het nieuwe belastingstelsel vraagt om nieuwe toepassingen van geo-informatie, zoals TOP10NL. Ons land telt 26 waterschappen die verantwoordelijk zijn voor de waterkwantiteit, de waterkering en de wa terkwaliteit binnen hun beheersgebied. Dat doen zij door te zorgen voor het juiste waterpeil, het beheren en onder houden van de dijken die ons beschermen tegen overstro mingen en het bewaken van de kwaliteit van het regionale oppervlaktewater. Verder beheren zij de rioolwaterzuive ringsinstallaties waar het afvalwater van huishoudens en bedrijven wordt gezuiverd. Deze taken zijn aan de water schappen opgedragen op grond van de Waterschapswet en de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren waarin ook de wijze van bekostiging is geregeld. Waterschapsbelastingen Omslagen De waterschappen bekostigen hun taken door het heffen van waterschapsbelastingen. De kosten worden omgeslagen in relatie tot het belang: dat wordt wel het profijtbeginsel ge noemd. Daarvoor worden drie categorieën belanghebbenden onderscheiden: grondeigenaren, eigenaren van huizen en gebouwen en huishoudens. Kortweg heten deze categorieën: ongebouwd, gebouwd en ingezetenen. Voor het ongebouwd wordt de hoogte van de omslag bepaald door het aantal hec taren grond en voor het gebouwd door de WOZ-waarde. WOZ staat voor Waardering Onroerende Zaken en is een nu jaar lijkse taxatie door de gemeenten van de economische waarde van gebouwen. Voor ingezetenen geldt het solidariteitsbegin sel: zij worden geacht slechts een algemeen belang te hebben en betalen daarom een vast bedrag per woonruimte. Deze omslagen hebben alleen betrekking op de kosten voor waterkwantiteit en waterkering. Voor de waterkwaliteit betalen huishoudens en bedrijven een verontreinigingshef fing waarvan de hoogte wordt bepaald door het aantal ver- Drs. M.A. Damoiseaux, Waterschap Peel en Maasvallei, Venlo vuilingseenheden. Een meerpersoons- huishouden betaalt standaard voor 3 eenheden en alleenstaanden voor 1 vervuilingseenheid. Voor bedrijven gel den aparte regels om de vervuilings eenheden te bepalen. Classificatie Niet iedere eigenaar van gronden en gebouwen heeft evenveel belang bij de uitoefening van waterschapstaken. Ook worden niet overal evenveel kosten ge maakt. Daarom kunnen voor de omslag waterkwantiteit en waterkering omslag klassen worden ingesteld: dat zijn ge bieden waarbinnen een hoger of lager tarief geldt. Dat dit verschil in belang moeilijk valt te kwantificeren blijkt uit het feit dat het ene waterschap valide argumenten aanvoert om klassen toe te passen waar het andere even plausi bele argumenten aanvoert om dat niet te doen. Veelal blijft de classificatie be perkt tot alleen de waterkwantiteit of alleen de waterkering, maar een combi natie van beide is ook mogelijk. Waterschappen kennen ook bepaalde vrijstellingen van heffing, bijvoorbeeld voor eigen wateren en kunstwerken, voor rijkswateren en voor andere gebie den zonder rechtstreeks belang. Deze vrijstellingen worden soms als 'klasse 0' aangeduid. Classificaties en vrijstel lingen hebben alleen betrekking op het ongebouwd of het gebouwd en niet op de ingezetenen. Door classifi catie wordt de belastingopbrengst als geheel niet lager of hoger, de lasten worden alleen fijnmaziger naar profijt verdeeld. Anders gezegd: wat de één door classificatie minder betaalt moet de ander meer betalen. Gebruik van geo-informatie Voor iedere belastingheffing zijn uiter aard gegevens over naam-adres-woon- plaats nodig en die komen voor perso nen in principe uit de Gemeentelijke Basis Administratie Persoonsgegevens (GBA) en voor bedrijven uit het Han delsregister. Omdat de waterschapsbe lastingen voor een belangrijk deel zijn gebaseerd op ruimtelijke kenmerken is voor het bepalen van de hoogte van de tarieven en de hoogte van de aanslag zelf aanvullende geo-informatie nodig. Dit geldt vooral voor de waterschaps omslagen. Met een aantal voorbeelden zal dit worden toegelicht. GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 14