De omslag ongebouwd wordt opgelegd op basis van kadastrale gegevens. Die komen uit de digitale kadastrale kaart met bijbehorend register, sinds 1 janu ari 2008 bekend onder de naam Basis registratie Kadaster. Hierin staat voor ieder perceel de oppervlakte en de ei genaar of rechthebbende vermeld. De omslag gebouwd wordt opgelegd op basis van WOZ-objecten die ook zijn gekoppeld aan een kadastraal perceel. Voor de ingezetenenomslag moet wor den bepaald of iemand zelfstandig bin nen het beheersgebied woont. In een aantal waterschappen vallen de buitendijkse en de hogere gronden bui ten het taakgebied van de waterlcerings- zorg. De grens daarvan wordt bepaald met behulp van hoogtegegevens of overgenomen van de dijkringen zoals vastgelegd in de Wet op de Waterkerin gen. De omslag waterkeringszorg wordt alleen binnen dat taakgebied opgelegd. Als een waterschap omslagklassen wil toepassen moeten de betreffende gebie den aan de hand van objectieve criteria worden vastgesteld. Immers, hoe vager de criteria, hoe groter de leans op be zwaarschriften, wat niet alleen tot on vrede leidt, maar ook tot extra kosten. Voor de afbakening van de omslagklas sen is extra geo-informatie nodig. Zo is classificatie binnen de waterkerings zorg meestal gebaseerd op hoogtegege vens (zie fig. 1), maar voor classificatie binnen de waterlcwantiteitszorg worden uiteenlopende bronnen gebruikt. Dit wordt verduidelijkt met een paar wille keurige voorbeelden ontleend aan open bare internet-pagina's van waterschap pen. De vermelde percentages geven aan hoeveel het tarief hoger of lager is in het betreffende omslagklassegebied. Waterschap Brabantse Delta (West Brabant) kent voor waterkering vier omslagklassen die zowel binnen het gebouwd als het ongebouwd gelden: 0. alleen waterlcwantiteitszorg 0% 1. buitendijkse gebieden 0% 2. gebied beneden 2,5m +NAP 100% 3. terpen hoger dan 2,5m+NAP 50% De klassen 1, 2 en 3 vormen tezamen het taakgebied waterkering en klasse 0 ligt daarbuiten. Voor de omslag wa terkwantiteit wordt geen classificatie toegepast. Navraag leerde dat de 2,5m +NAP-lijn is gegenereerd uit het Actu eel Hoogtebestand Nederland (AHN). Fig. 1. De hoogte van de omslag waterkeringszorg varieert veelal met de hoogteligging. Hier uitgebeeld voor een huis van 250.000 en een tarief van 0,20 per WOZ-eenheid (€2.500). Wettersldp Fryslan (Friesland) heeft voor waterkwantiteit vier omslagklassen binnen het ongebouwd op basis van wa terstaatkundige criteria: 1. boezemwateren 0% 2. boezemgronden 27% 3. bemalen gebieden 100% 4. boven de boezem gelegen gebieden 68% Voor de omslag waterkering heeft Fryslan geen classificatie. Waterschap Peel en Maasvallei (Noord- en Midden-Lim burg) kent een classificatie binnen het ongebouwd voor zo wel waterkwantiteit als waterkering. Voor waterkwantiteit zijn er vier omslagklassen: 0. geen rechtstreeks belang 0% 1. verharde oppervlakten 240% 2. cultuurgronden I 100% 3. cultuurgronden II, bossen en natuurterreinen 20% Het onderscheid tussen cultuurgronden I en II gebeurt op grond van grondwatertrappen uit de Bodemkaart en Grondwatertrappenlcaart 1:50.000 van (voorheen) Stiboka. De verharding - die leidt tot versnelde afvoer - heeft vooral betrekking op wegen. Voor waterkering zijn er drie omslagklassen: 0. boven kruin waterkering 0% 1. verharde oppervlakten 4.800% 2. overig ongebouwd 100% Het taakgebied waterkering beperkt zich tot de dijkringen en beslaat nog geen 4% van het totale gebied. Binnen de dijkringen geldt nog een vrijstelling voor alle gebouwen die boven de kruin van de waterkering liggen. Bepalend hier voor is de hoogteligging van de drempel van de voordeur en die is met waterpassen ingemeten. De meeste waterschappen leggen de klassen vast op een kaart met topografische ondergrond. Door jaarlijks deze classificatielcaart over de meest recente kadastrale kaart te leggen, kan per perceel (of deel daarvan) de klasse worden bepaald en de heffing worden berekend. Dat gebeurt tegen woordig uiteraard altijd digitaal. De geo-informatie voor de omslagen en eventuele clas sificaties moet niet alleen worden verzameld maar ook bijgehouden. Sommige gegevens moeten jaarlijks wor den geactualiseerd, zoals GBA, WOZ, kadastrale percelen en verharding. Andere gegevens veranderen minder snel, zoals waterstaatkundige indelingen en hoogtegegevens. Maar bijvoorbeeld een dij leverhoging zoals nu langs de Maas in Limburg wordt uitgevoerd vergroot het bescherm- Geo-informatie voor omslagen Geo-informatie voor classificatie GEO-INFO 2008-4 Perceptiekosten

Geo-Info | 2008 | | pagina 15