van de vier typen landwegen en de spoorwegen. Daarbij is Fig. 5. Van wie is het rekening gehouden met regionale verschillen in bodemop- kanaal? Grenzen bouw (veen, klei of zand). En aan de hand van TOPIONL is van eigendom (in per deelgebied informatie verzameld over het aantal kunst- geel) en van topo- werken (bruggen, tunnels en knooppunten) en lengte van grafie vallen niet de geluidsschermen. altijd samm Het rekenmodel is in Excel gebouwd en heeft aparte tab bladen voor het invullen van de oppervlakten, waarden en enige kengetallen, zoals de inwonerdichtheid en het aantal huishoudens. Het model berekent daarna automatisch de kostentoedeling. Door ook de begroting en eventuele diffe rentiaties in te voeren worden de tarieven berekend. Er is afgezien van een automatische koppeling met de GIS-mo- dule of Taxatiewij zer om alle drie producten gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar te kunnen ontwikkelen. Een kop peling kost meer tijd, vergroot de complexiteit en daarmee de kans op fouten. Een nadeel is wel dat er nu enig knip-en- plakwerk nodig is. derde kwartaal van 2008 de toedelings- lcaarten nodig, al dan niet met diffe rentiaties. Er is dus nog veel GlS-werk te doen! Geo-informatie voor de watersysteem heffing Voor de watersysteemheffing moet per perceel worden aan gegeven tot welke categorie dit hoort: gebouwd, ongebouwd of natuur. Daarvoor is een toedelingskaart nodig, als opvol ger van de huidige classificatiekaart. Voor 'gebouwd' is dat eenvoudig: in het WOZ-bestand zitten al de benodigde per ceelscodes. Om 'natuur' van 'ongebouwd' te onderscheiden is - zeker bij de invoering van het nieuwe belastingstelsel - veel uit zoekwerk nodig. Met TOPIONL plus BBG2003 heeft men wel een goed begin, maar de eerder genoemde beperkingen vragen nu om een oplossing op perceelsniveau. Bijkomend probleem is dat TOPIONL en de kadastrale kaart niet altijd goed op elkaar passen. Dat komt deels door verschillen in meetkundige opzet maar ook doordat de eigendomsgrens niet hoeft samen te vallen met een zichtbare topografische grens (fig. 5). Voor dat uitzoekwerk is aanvullende geo-infor matie nodig, zoals kaarten van natuurbeheerorganisaties en luchtfoto's en in het uiterste geval onderzoek ter plekke. Ook zal overleg nodig zijn met de grote terreinbeherende organisaties. De verdere onderverdeling in typen grondgebruik (fig. 2) speelt voor de heffing geen rol, tenzij is gekozen voor tarief differentiatie voor verharde wegen of glasopstanden. Voor de verharde wegen betekent dat ook veel extra werk omdat de vermenigvuldigingsfactor voor de dienstbare gronden al leen bruikbaar is voor een groot gebied en niet op perceels niveau. Voor de bijhouding daarna kan een jaarlijks geactu aliseerd TOPIONL zeer van pas komen. Planning 2008 Wat de planning betreft: de producten voor de kostentoe deling zijn begin 2008 door de Unie van Waterschappen verspreid onder alle waterschappen. In de maanden daarna kunnen opmerkingen en eventuele tekortkomingen wor den teruggemeld. Medio 2008 moeten de waterschappen hun kostentoedeling rekenkundig rond hebben, daarna volgt het juridisch traject ter vaststelling. De belastingsystemen van de waterschappen moeten begin 2009 gereed zijn voor het opleggen van de nieuwe heffin gen. Voor het testen daarvan zijn naar verwachting in het Waterschappen in Nederland zorgen voor droge voeten, veilige dijken en schoon water. Om dat te bekostigen heffen zij hun eigen be lastingen. De hoogte daarvan is deels afhan kelijk van het directe belang dat men heeft bij het werk van een waterschap. Dat belang is veelal afhankelijk van de geografische lig ging van gebouwen en gronden. Daarom wordt bij het bepalen van de tarieven veel geo-informatie gebruikt. Vanaf 2009 komt er een nieuw systeem van belastingheffing, dat meer gericht is op het algemeen belang en op de economische waarde van gebouwen en gronden. Daarvoor zijn nieuwe toepas singen van geo-informatie nodig, waarbij het - bij wet voorgeschreven - gebruik van TOPIONL een belangrijke rol speelt. Water boards in the Netherlands are res ponsible for dry feet, safe dykes and clean water. In order to recover the costs incurred, they levy taxes. The rate of taxation is parti ally determined by the direct importance of the water board. This is often related to the geographic position of buildings and areas. Therefore, geo-information plays an impor tant role in determining the levies. In 2009, a new tax system will be introduced, that focuses more on the common and economic value of buildings and areas. New applica tions of geo-information are necessary, in which the usage of the TOPIONL data set - by law - plays an important role. Rekenmodel Samenvatting Geo-informatie voor waterschapsbelas tingen Summary Geo-information and Water Board Levies GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 16