leven kennelijk niet: Murre had graag de topografie-producerende gemeen ten uit het Westen ook in het landelijk bestuur gehad, maar dat zat vast op de financiën. "De tweespalt zat 'm in on derhandelingsperikelen tussen die ge meenten en hun afnemers. Overigens doen ze wel mee met BasisKaart On Li ne. Hoe dan ook: na 2003 konden lan delijke GBKN-afspraken regionaal wor den ingevoerd. Men tekende voor het volgen van het landelijk beleid. Alleen de momenten van invoeringen kunnen verschillen. Dit jaar combineren regio nale stichtingen hun bestuursvergade ringen al, zodat landelijke afnemers niet tien keer over hetzelfde hoeven te praten", zo ziet Murre met genoegen. Hij herinnert aan de fusiegolven in de nutswereld, het steeds verder door voeren van efficiency en vindt dat het laatste nog verder kan gaan (en hij ver wacht dat van het eerste ook nog wel). "Het is eerlijk om te zeggen dat we na Renovatie De Grift vordert De renovatie van het kadastrale bolwerk De Grift aan de Hofstraat te Apeldoorn vordert. Tegen de zomervakantie hoopt men het pand weer te betrekken. Op archief en bibliotheek na huizen de 450 me dewerkers, waaronder ook enkelen van LSV GBKN, tijdelijk elders: in Brinkhof en Brinkstede. Eind februari werd de nieuwe K reeds temidden van de bouwlif- ten aangebracht. In oktober 2007 wijdde het regionale dagblad De Stentor aandacht aan het gebeuren onder koppen als 'Kadaster stript hoofdkantoor'. 'De hele gevel gaat er af. De directie wil daarmee in één klap een eind maken aan de potentieel levensgevaarlijke situ atie dat grote glazen platen uit de gevel op de straat te pletter slaan. Dat is tot nu toe twee keer gebeurd. Daarbij vielen geen slachtof fers. We willen van die situatie af, ook van de steigers rondom het gebouw', zegt Arco Groothedde, lid van de raad van bestuur. Het landelijk hoofdkantoor van het Kadaster dat aan de Nieuwstraat, hoek Brinklaan zetelt in het kantoorgebouw De Grift, kwam twee keer negatief in het nieuws vanwege die vallende glasplaten. Het Kadaster draait zelf op voor de vernieuwingsoperatie omdat het niet heeft kunnen aantonen dat fabrikant en aannemer fouten heb ben gemaakt. De nieuwe gevel zal eveneens uit glas bestaan maar de platen worden anders gemonteerd', aldus De Stentor. Adri den Boer 2003 een stulc slagvaardiger zijn geworden. Applicaties als het GBKN Bestellolcet, BasisKaart On Line en het mutatie meldingensysteem dateren van nadien. Ook qua gezicht is er een enorme slag gemaakt", zo vervolgt Murre. Hij tekent met de handen graag een geo-diabolo met de GBKN op het knooppunt, one stop shopping. Financieringsfeuilleton "De financiering van de GBKN als basisregistratie begint verdacht veel op een langdradig feuilleton te lijken: er komt maar geen einde aan deze slepende affaire." Murre pakt uit een stapel het GBKN-journaal van december 2007 met deze pakkende samenvatting. Geld uit het potje van de in vesteringsimpuls e-overheid kwam er toen tegen de hoop en verwachting in niet. Wel kwam er een rapport 'Het uur van de waarheid' van de commissie-Wallage/Postma over de financieringsperikelen rond de e-overheidsprojecten. Zij wil daarin ook GBKN-financiering uit de FES-gelden. (Zie Geo-info 2008-2, p. 86.) Leen Murre kent geen enkele twijfel meer: "De centrale financiering zit er aan te komen. VROM gaat er echt voor. Eerder hadden we pech met kabinetswis selingen. De zaak leek al rond onder minister Dekker, die toen moest vertrekken vanwege de Schipholaffaire. Daarna werd het een kip-eiverhaal: de regeling van de jaarlijkse ex ploitatie was nog niet geregeld, daarom kregen we geen im puls, maar die impuls was voor partijen voorwaarden voor die jaarlijkse exploitatie. Het rapport geeft de e-knelpunten goed aan en noemt de GBKN als een essentieel onderdeel. De GBKN wordt ook in tal van wetten zelf of hun toelichtin gen genoemd, van BAG tot WRO. Het is gewoon idioot dat het nog steeds niet rond is! Achter de schermen worden in tussen de twee dingen geregeld: eenmalige financiering en jaarlijkse bijdragen van ministeries, gemeente- en provincie fonds. Het Kadaster wil en moet de landelijke voorziening tariefgestuurd vanuit de verstreklcingskosten financieren", aldus Murre stellig. Dat laatste gaat dan volgens hem net als bij de basisregistraties Kadaster en Topografie, waarbij er ook tussen met het overheden rondzenden van facturen nog niets is veranderd. Murre haast zich om aan te vullen dat de basisregistratie-status van Topografie inhoudelijk wel een en ander stimuleerde. Als voorbeeld noemt hij dat de ge meenten Amsterdam en Rotterdam als bronbeheerders van bestanden 1:10.000 ToplONL nu structureel willen gaan aan vullen, zodat het Kadaster de frequentere actualisering waar lean maken. Terugkerend naar de grootschaliger GBKN vindt ex-gemeente-ambtenaar Murre het niet meer dan logisch dat bij deze basisregistratie de gemeenten eveneens bronbe heerder worden. Hij ontleent de logica aan de bedrijfspro cessen bij gemeenten op het gebied van panden en openbare ruimten. Graag verwijst hij naar de recente Amsterdams/ Rotterdamse bijdrage in Geo-info over IMGeo (nummer 2008-2, p. 72). "Denken in basisregistraties gaat een enorme slag betekenen, maar het kost tijd. Wie welke relatie tussen registraties bewaakt is nog een veel aandachtvragend onder werp om los zand te voorkomen", zo weet Murre. De buurlanden Interessant vond Murre ook de contacten met buurlanden. Ze waren er een paar jaar geleden over de basiskaart van Vlaanderen, het Grootschalig Referentie Bestand (GRB). "Het wordt daar nu heel goed aangepakt. Gelijktijdig wordt de kadastrale registratie opgepoetst. Er is veel van op internet GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 19