Sustainability Geo-Info in Bedrijf Freek Boersma Tot mijn verrassing blijkt ons bedrijf goed in het verwerven van klanten die de nieuwe telecom infrastructuur - glasvezel - in Nederland aanleggen en deze ook meteen geografisch do cumenteren. Nu ja, die verrassing zou wel iets minder mogen zijn als ik me had gerealiseerd waardoor dat komt. Er is natuurlijk een startpunt en dat is de technologie die in ons koffertje zit en op onze prijslijst staat. Maar dan..., dan is er een begin en ieder commer cieel bedrijf herkent dat begin. Het is de vonk die overslaat van de eigen productontwikkelaar naar de lokale consultant; het is de vonk die overslaat naar de lokale vertegenwoordiger en naar de eerste klant. Maar veel belangrijker nog is het werk dat die eerste consultant uitvoert bij die eerste klant. Dat wil zeggen: het herkennen van de wensen, het begrij pen van de techniek en het werkproces en het omzetten daarvan in werkende aanpassingen in de standaard soft ware: kleine ingrepen waardoor de ef ficiëntie van het productieproces sterk wordt verhoogd en er bij de klant - en daarmee bij een hele klantengroep en uiteindelijk de markt - precies voor zien wordt in een behoefte. Met andere woorden: de juiste kennis en inzet op het juiste moment zijn cruciaal voor het behalen van succes. Het mooie is dat mensen en inspiratie een essenti- ele schakel in de keten zijn. En dat be valt mij bijzonder. Het gaat er daarbij niet alleen om, om mijn hogere idea len tevreden te stellen. Ik zie in mijn professionele geschiede nis een aantal keren dat eigenwijze maar gemotiveerde medewerkers 'on deraan de ladder' er in slagen een be drijf meer succes te bezorgen dan de heldere inzichten en koerswijzigingen van het management. Waarbij ilc die laatste uiteraard niet als onbelangrijk wil afdoen. Want inzicht 'hogerop' is natuurlijk ook essentieel. Zo verbaasde ik mij tijdens mijn be zoek aan het 'FTTH Europe' congres in Parijs, eind februari, er over dat de sprekers van gerenommeerde tele- combedrijven in Europa oog hadden voor van alles, behalve voor het juiste geografische ontwerp en de benodig de documentatie. Dus investeerders, klanten, kastjes, dozen, kabels, licht- vensters, maar géén GIS of iets in die richting. Terwijl ik weet en velen met mij dat de kosten van de aanleg van een heel nieuw netwerk gemakkelijk 10-20% lager kunnen als het ontwerp verstandig gebeurt. Om nog maar te zwijgen van de besparingen op het onderhoud dat daarmee samenhangt. Het doet me genoegen te merken dat we in Nederland veel oog hebben voor de kwaliteit van de GIS-documentatie. Als er tegenwoordig een telecomnet- werk wordt aangelegd, is er direct aan dacht voor de registratie; natuurlijk van alle vezelverbindingen maar ook voor de locatie van dat netwerk. De nieuwe KLIC-procedure (de 'Wet Informatie-uitwisseling ondergrondse netten') werpt zijn schaduw vooruit en is bij alle aannemersbedrijven bekend. Ik zou zeggen: toch een voorbeeld van waar met succes gelobbyd is en geld is uitgegeven ondanks dat het geen 'RGI- project' betreft waar onze gehele bran che momenteel van profiteert. Hoe goed bedoeld en hier en daar nuttig, staan de RGI-projecten toch net een streepje te ver af van de directe busi ness waarin een telecombedrijf moet overleven. Het feit dat bedrijven met GPS en GIS aan de slag gaan wil zeggen dat ze ener zijds niet anders kunnen en anderzijds niet anders willen: de technologie le vert ze namelijk meer op dan dat het kost. Dat is een prettige constatering: want dat is wel eens anders geweest in het verleden! Tenslotte had mijn bedrijf dit jaar nog een andere verassing voor mij in petto: sustainability. Wie mijn eerdere columns las, kent mijn zorg om onze leefomgeving. Ik herkende die zorg niet direct in mijn bedrijf, doordat het met groot gemak evenementen orga niseerde waarbij een vliegreis in feite verplicht was. Maar wie schetste mijn verbazing toen eind 2007 de aankondi ging gedaan werd dat de eerstvolgende jaarlijkse wereldwijde kiclc-off nu 'vir tueel' zou worden! Dus via Live Mee ting presentaties en opgenomen voor stellingen op het E-learning systeem. Begeleid door een motiverend punten systeem. Kijk, het begint ergens op te lijken! En in de eerste presentatie van de grote (aardige en intelligente) lei der werd al aangekondigd dat het nu niet alleen ging over 'engineering the world's infrastructure' maar 'sustai nable..' infrastructure! En dat in één jaar tijd! U zult de veranderingen in uw eigen omgeving in 2007 al wel ge merkt hebben. De problemen zijn nog verre van opgelost, maar net als met verkopen begint het met een vonk, zeg maar light energy, en die voel ik duide lijk. We zitten er midden in. Freek Boersma Functie: Business Consultant, Bentley Systems Europe BV E-mail: freek.boersma@bentley.com GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 21