Vlieg er eens uit Een dagje Hansa Luftbild Hansa Luftbild ijSjft German Air Surveys Fotogrammetrie is en blijft iets bijzonders. De lucht foto's zijn altijd zeer de moeite waard en nodigen uit om te blijven kijken en te zoeken naar de kleinste details. De bijzonderheid ligt voor een groot deel ook in het hele proces en in de weersafhankelijkheid. Wij kunnen zelf heel veel plannen en afspreken, maar het weer doet wat het wil. 'Zodra de vliegplannen zijn voorbereid en de vliegtuigen gereed staan, wordt het weerbericht nauwlettend gevolgd. Dat doen de collega's die de vliegplanning verzorgen. Maar zelf houd ik het ook bij en is het 's ochtends eerst naar bui ten en op internet kijken of het een vliegdag wordt', vertelt Joost Strater, navigator bij Hansa Luftbild. De afspraak voor dit gesprek is ook meerdere malen verzet omdat het op de geplande dagen schitterend vliegweer was. En ja, dan wordt alles afgezegd en vliegt Hansa Luftbild uit. Hansa Luftbild is ontstaan in 1928 en heeft dus al een lange geschiedenis in de luchtfotogrammetrie. Het was een po litiek roerige tijd. Hansa Luftbild GmbH werd als dochter van de nog jonge Lufthansa opgericht. In de dertiger jaren groeide het bedrijf gelijk al uit tot een bedrijf dat de hele wereld als haar werkterrein beschouwde, met projecten in Afrika, Antarctica, Groenland en China. Met behulp van de Geallieerden werd na de oorlog het geruïneerde Duitsland weer op de been geholpen. De luchtfoto's van Hansa Luft bild waren daarbij van groot belang. De stand van de tech niek werd continu gevolgd. Dit leidde er onder andere toe dat in de negentiger jaren een enorme opdracht werd aan genomen in het kader van de grensbepaling tussen Saoedi- Arabië en Jemen. Hansa Luftbild is een holding. De belangrijkste bedrijven daarin zijn Sensorik Photogrannnetrie voor de vliegplan nen en de voor- en nabewerking van de luchtfoto's, Geo- Informations Systeme voor GIS-bewerkingen en de afdeling Kantoor te Munster (links). DMC camera van Zjl (rechts). Consulting International voor de bui tenlandse projecten. Toen Henk Lam- bers in 2006 bij Hansa Luftbild startte als accountmanager Nederland/België, behoorde hij tot de afdeling Consul ting International. Na een jaar bleek dat het voor Lambers efficiënter was met de activiteiten in Nederland en België dicht tegen de productie aan te zitten en zo vond de overstap plaats naar Sensorik Photogrammetrie. Voor het Duitse avontuur hebben Joost en Henk in Nederland gewerkt. Zij kunnen uren praten over de verschil len tussen de Duitse en Nederlandse cultuur, mentaliteit en omgangsvor men. Toch hebben beide het gevoel dat juist de kracht zit in de combinatie daarvan. Een sterke organisatie met professioneel personeel gecombineerd met Hollandse relativering en luchtig heid. Vaktechnisch zijn er ook duidelijk een paar verschillen. In Nederland vliegt men bij voorkeur wanneer het blad nog niet aan de boom zit. Deze wens is ontstaan uit de tijd dat luchtfoto's voornamelijk werden gebruikt bij de vervaardiging van de GBKN. Hoe min der blad, hoe meer zichtbaar op de foto, hoe minder naverkenning in het terrein. Winterfotografie is zodoende heel goed te gebruiken. In Duitsland start het vliegseizoen als de zon een GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 22