stand van 25y of 30° heeft bereikt. In de eerste maanden van het jaar vindt men de schaduwen te lang door de laagstaande zon. Een ander verschil is het gebruik van paspunten. In Neder land zie je met regelmaat zo'n grote zwart-witte schijf op het fiets- of voet pad. In Duitsland maakt men meer gebruik van natuurlijke, goed identifi ceerbare paspunten. Een van de vlieg tuigen van Hansa Luftbild. Henk en Joost in overleg. innen Joost is verantwoordelijk voor de klanten in Nederland en België. Hij ontvangt aanvragen van diverse op drachtgevers, waaronder het Kadaster, Rijkswaterstaat, gemeenten en ProRail. Hij gaat ook op pad om zelf klanten te benaderen. Zodra Henk een aanvraag binnen krijgt, geeft hij de technische gegevens door aan Joost. Hij is verant woordelijk voor de calculaties en gaat met het bestek in de hand aan het reke nen. 'Joost heeft al zo veel vliegplannen gemaakt en vluchten voorbereid, dat ik de calculatie volledig aan hem over laat', vertelt Henk. Ter voorbereiding op de calculatie maakt Joost allereerst een vliegplan: een topografische kaart schaal 1:25.000 met daarop aangege ven onder andere de projectgrens en de vliegstroken. Het aantal vliegstroken is afhankelijk van de gewenste schaal, de gewenste overlap en de vorm van het gebied. Een lang, maar bochtig traject heeft veel kleine strookjes en dus veel 'turns'. Deze draaiingen, die het vlieg tuig moet maken 0111 weer recht voor de strook te komen, zijn kostbaar door de extra vliegtijd. Op basis van het aan tal te vliegen stroken, de vlieguren, het aantal opnamen en de soort camera maakt Joost een calculatie voor het on derdeel fotovlucht. Voor de nabewerkingen komt de input van de projectmanagers van de afdeling fotogrammetrie. De meesten van hen zijn goed beleend met de Nederlandse taal. Daardoor kunnen ze ook dikke bestekken lezen in het Nederlands. 'lets in het Nederlands schrijven of klanten te woord staan, doe ik dan weer', vertelt Henk. Hansa Luftbild heeft zowel analoge als digitale camera's. Twee jaar geleden heeft het bedrijf de eerste digitale ca mera gekocht. Dit jaar is de tweede in gebruik genomen. Beide zijn een DMC camera van Z/I. 'Dit is één van de re denen dat ik bij Hansa ben gaan werken', zegt Henk. 'Met deze camera's gaan we met de tijd mee en zijn wij in staat nieuwe markten te bedienen. Technisch zijn het de beste digitale camera's die er zijn. Het is een welbewuste keuze geweest'. Ook heeft Hansa de 'oude' analoge camera's nog steeds in gebruik en kunnen zij in eigen huis de films ont wikkelen. Afhankelijk van de vraag van de klant wordt gekozen voor de digitale of analoge camera. Het heeft allebei zijn voor- en nadelen. Het belangrijkste is wat de klant er van vindt, die wens wordt meestal gevolgd. 'We Overzichtskaart met toegestane vlieghoogte rondom Schiphol CEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 23