42 22 Antwoord Reactie totaal (in procenten) Mogelijke drempels in procenten) Reactie aanbieder onderwijs Reactie totaal sterk zwak n.v.t./geen mening sterk zwak n.v.t./geen mening Beschikbaarheid data 54 34 12 41 37 22 Snelle verandering in techniek 51 40 9 58 29 13 GI-werkveld te breed voor het onderwijs 34 56 10 32 52 16 Docenten zijn niet up-to-date 33 52 15 40 36 24 Inzicht benodigde inhoud 36 50 14 36 Te weinig tijd om Gl-onderwijs te ontwikkelen c.q. te volgen 70 22 8 51 36 13 Kosten te hoog in vergelijking met het maken c.q. het geleverde 48 40 12 28 54 18 Slechte aansluiting t.o.v. voorkennis van deelnemers 43 46 11 40 45 15 Inhoud sluit niet aan bij de praktijk 42 46 12 45 40 15 Gemis aan Nederlands materiaal 27 61 12 22 67 11 Ondersteuning door management/ zicht op meerwaarde geo-informatie 53 32 15 33 49 18 De verzuchting van sommige docenten, dat men de snelle ontwikkelingen in de techniek (vooral rond webgis) niet kan bijhouden, wordt eigenlijk ook genoemd door de totale groep. Misschien zou hier dan juist een mogelijkheid voor gerichte scholing zijn. Het is op zich niet verwonderlijk dat de docenten zichzelf meer up-to-date vinden dan de totale groep respondenten. Misschien wordt deze drempel meer veroorzaakt doordat de afnemers andere verwachtingen hebben over wat wordt aangeboden. Het inzicht in de benodigde inhoud van het onderwijs wordt door beide groepen nagenoeg gelijk beoordeeld als een niet te groot probleem. Als gebrek aan tijd ook samenhangt met kosten dan is het inconsequent dat de aanbieders 'weinig tijd beschikbaar' veel hoger als drempel neerzetten dan de kosten. Aan de an dere kant blijkt dat de totale populatie geen probleem heeft met de kosten in tegenstelling tot wat vaak geroepen wordt namelijk dat opleidingen volgen erg veel geld kost. De vraag naar de aansluiting op de voorkennis van de stu dent/cursist wordt niet als een zeer duidelijke drempel ge noemd. Dit geldt ook voor de aansluiting van de inhoud van het onderwijs op de praktijk. Het gemis aan goed Nederlands materiaal (dat zeer vaak in discussies wordt genoemd in de zin dat GIS-Nederland hiervoor te klein is en dat door een gebrek aan goed lesma teriaal er weinig aanwas van nieuwe studenten/cursisten is) komt niet uit deze enquête naar voren. Tabel i. Vergelijking van drempels, zoals ervaren door de aanbieders van onderwijs en de totale populatie. Tabel 2. Oplossingen om tot een duur zaam GI onderwijs te komen (meerdere antwoorden mogelijk). Meer samenwerking tussen aanbieders van onderwijs 73 Fusie tot 1 instituut voor verschillende niveaus qua onderwijs 17 De vakvereniging GIN een belangrijke coördinerende rol geven 36 KNAG zal de trekker en uitvoerder moeten worden 6 GeoNovum moet initiatief nemen om het Gl-onderwijs duurzaam te gaan organiseren 19 Bouwend Nederland als supergebruiker zal het onderwijs moeten gaan organiseren 8 Meer reclame voor werving en versterken positie van geo-informatie in de samenleving 57 Meer financiële en inhoudelijke steun van het bedrijfsleven naar het reguliere onderwijs 52 De vraag in hoeverre het management het ontwikkelen en geven respectie velijk volgen van Gl-onderwijs steunt wordt heel duidelijk door de twee groepen verschillend aangegeven. Het onderwijsmanagement (vooral van regulier onderwijs) ondersteunt het Gl-onderwijs niet, tenminste dat is het antwoord van de aanbieders. Een specifieke vraag aan de aanbieders over een drempel in verband met het ontbreken van een goede didactiek voor het Gl-onderwijs wordt sterk ver deeld beantwoord. 50% zegt ja, 40% zegt nee en 10% is neutraal of heeft geen mening. Op de open vraag om zelf de hoofdhin dernis met de gevolgen hiervan aan te geven komen zeer diverse antwoor den. Dit geeft aan dat het verbeteren van het onderwijs alleen zou kunnen gebeuren door de drempels in combi natie met elkaar aan te pakken. Quick wins lijken er dus niet te zijn. Een belangrijke vraag aan het eind van de enquête was: 'Wat zijn volgens u goede oplossingen om tot een duur zaam (betaalbaar en met de juiste kwaliteit en inhoud) Gl-onderwijs te komen in Nederland?' In tabel 2 staat een overzicht van de antwoorden. De respondenten konden meerdere ant woorden aangeven. Vooral de gewenste toename van sa menwerking door de aanbieders on derling en met het bedrijfsleven met daarnaast, meer wei-ving en versterken van de positie van geo-informatie in de samenleving springen eruit. Hoe dit dan kan worden georganiseerd is min der duidelijk. GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 32