Avontuur in Tanzania Haagse ambtenaren helpen met noest landmeetwerk een Tanzaniaans weeshuis van de grond Net voor de zomer van 2005 werd een collega gevraagd of er mensen op korte termijn naar Tanzania konden gaan om een terrein in te meten waar een groot weeshuis gebouwd moest gaan worden. Errol Brice en Raymond Fe- lisie, werkzaam bij Landmeten en Vastgoedinformatie van Dienst Stedelijke Ontwikkeling van de gemeente Den Haag, reisden naar Tanzania om die klus te klaren. In 2007 werd weer een beroep op hen gedaan en gingen ze voor in eerste instantie één week 0111 de fundamenten van het weeshuis uit te zetten. 2005 De bestemming in Tanzania is Mkuranga, een dorpje gele gen 30 kilometer van Dar Es Salaam. Toen we daar kwamen zagen we een groot geaccidenteerd terrein met veel bebos sing, plantages en op sommige plaatsen ontoegankelijk'. Raymond en Errol moesten het terrein in kaart brengen. 'Met onze gegevens kan dan de architect zijn plan maken. Het was geen gemakkelijke klus. We moesten behoorlijk improviseren. Veel struiken kappen 0111 meetopstellingen te kunnen maken. Gelukkig hadden wij lokale mensen die ons hiermee hielpen. (Soms te behulpzaam en kwamen ze met het vaste punt aandragen...) Wij moesten alles meten: slootjes, hutjes, weggetjes, fruitbomen en rijstvelden en de terreinhoogten. Slapen bij de lokale bevolking. Het was drie weken achter elkaar lange dagen draaien. Maar gelukkig was er ook tijd om wat van het land te zien. Als je ziet hoe blij de mensen met onze hulp zijn. Daar doe je het voor'. 2007 (Logboek) Maandag 24 september We hebben de grondslagpunten die we in 2005 gemaakt hebben gecontroleerd en gekeken waar we nieuwe punten kunnen maken. Veel punten waren inmiddels weggerot. Al snel blijkt dat het terrein op de verkeerde plek wordt schoongemaakt. Dinsdag 25 september William, de uitvoerder van het graafwerk, komt aan met een grader om het terein vlak te maken. Hij is vijf dagen te laat en nu hebben wij een loader nodig in plaats van een grader. Mis schien een geluk bij een ongeluk want anders hadden ze de verkeerde kavel vlak gemaakt. Malaika Kids Nederland is een hulporganisatie die weeskinderen van Dar Es Salaam een dak boven hun geeft. Waarom moest er zo pre cies gemeten worden? Het ontwerp van het nieuwe weeshuis heeft een oplossing om het regenwater op te vangen. Daarvoor moeten de goten van de verschillende gebouwen nauwkeurig op elkaar aansluiten. Vanuit enkele verzamelpunten wordt het water in wa tertorens gepompt en is dan te gebruiken voor douche en waswater. Hierdoor is een nauwkeurige uitlijning van de gebouwen van cru ciaal belang. Met onze gegevens kan de architect aan de gang. Woensdag 26 september. We geven aan welke kavel de grader schoon moet maken. Een behoorlijke klus want het terrein is flink begroeid met grote cashew bomen. Van de nieu we weg vallen onze punten ver naast de weg die al is schoongemaakt en dwars door een plantage van een boer die waarschijnlijk gecompenseerd moet worden. Via sms Ted, bestuurder van Mailailca Kids in Nederland, hier van op de hoogte gesteld. Ted belt te rug met de mededeling dat de boeren al gecompenseerd zijn en dat de weg conform plan aangelegd moet wor den. 's Avonds lcomt Mduma, de locale ambtenaar, langs om te vragen of alles GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 34