Informatie Compleet overzicht Nederlandse schoolwandkaarten in boekvorm verschenen Bibliografie en foto-overzicht van de Nederlandse schoolwandkaarten (1801-1975)' is de titel van het nieuwste boek van antiquariaat De Wereld aan de Wand in Nijmegen. Auteur Lowie Brink, winnaar van de Geo-Info Prijs 2006, heeft vrijwel alle schoolwand kaarten in beeld gebracht en beschre ven die in Nederland in 175 jaar tijd zijn uitgegeven. De rijk geïllustreerde uitgave geeft een overzicht van de kaarten die voor de lcartografische kijk op de wereld van veel mensen zo bepa lend zijn geweest. Het boelc is een vervolg op 'De wereld tussen twee stokken', waarin het boei ende verhaal achter de Nederlandse schoolwandkaarten werd verteld. Toen had de tekst de overhand, nu zijn het Ramon Hanssen benoemd tot Antoni van Leeuwenhoek-hoogleraar De TU Delft heeft aardobservatie expert dr.ir. Ramon Hanssen be noemd tot Antoni van Leeuwenhoek hoogleraar. De Antoni van Leeuwenhoek leerstoelen van de TU Delft zijn bedoeld om excellente wetenschap pers vroegtijdig te bevorde ren tot hoogleraar zodat zij hun wetenschappelijke car rière maximaal kunnen ont wikkelen. Dr.ir. Ramon Hanssen (39), sinds 2005 Universitair Hoofd Docent aan de fa culteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttech niek, is een specialist op het gebied van remote sensing, het vanuit de ruimte obser veren en meten van proces sen op aarde, bijvoorbeeld met radartechnieken. Hij is een van de weinigen uit dit, steeds belangrijker worden de, vakgebied met een publi- De WION - en wat nu? Vanaf 1 april 2008 wordt de Wet In formatie-uitwisseling Ondergrond se Netten (WION), ofwel de Grondroer- dersregeling, in etappes van kracht. Dit leidt tot nieuwe taken en verantwoor delijkheden voor gemeenten. Om de implementatie van de WION in goede banen te leiden, organiseert het Gemeentelijk Platform Kabels en Leidingen op 10 juni 2008 een GPKL- dag over de Grondroerdersregeling. Tijdens deze dag zal er aandacht zijn Beroep Amsterdam op databankenwet afgewezen Het wordt voor overheden steeds moeilijker om een slaatje te slaan uit de verkoop aan bedrijven van (met gemeenschapsgeld totstandgekomen) overheidsinformatie. Een gerechtelijke uitspraak en rijksbeleid staan slechts toe ten hoogste verstrekkingkosten in rekening te brengen. De rechtbank in Amsterdam deed onlangs uitspraak in een procedure die Landmark Nederland tegen de ge meente Amsterdam had aangespan nen. Het bedrijf doet in informatie over vastgoed en verkoopt die in de vorm van 'scans' aan particulieren en bedrij ven. Ruimtelijke informatie is veelal in handen van overheidsorganisaties, die aan het gebruik dikwijls allerlei (ook financiële) voorwaarden verbin den. Amsterdam wilde wel een lijst verstrekken met adressen van perce len waar bodemonderzoek had plaats gevonden, maar vroeg daar volgens woordvoerder Wouter van Wijk van Landmark circa 65.000 euro voor. Later was de gemeente bereid met minder genoegen te nemen, maar voor Land mark was het een principekwestie, waarover het een uitspraak van de be stuursrechter verlangde. Ook vanwege de precedentwerking, want het bedrijf heeft bij het vergaren van gegevens bij de 443 gemeenten te maken met zeer uiteenlopende voorwaarden. Landmark had de gegevens bij Am sterdam opgevraagd met een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur. De gemeente bracht echter de Data bankenwet in stelling. Om daarop met de afbeeldingen die centraal staan. Op nieuw wordt duidelijk welke enorme variëteit aan kaarten verschenen is sinds 1801. Het boelc telt 390 pagina's en 699 Kleurenillustraties. De uitgave gaat vergezeld van een CD-rom met 695 foto's van wandkaarten en 17 ach tergrondartikelen. Bestellen is moge lijk voor 39 6 verzendkosten) via: www.wereldaandewand.nl. catie in Science op zijn naam. Hanssen houdt zich onder meer bezig met de analyse van satellietdata, de invloed van atmosferische omstandigheden op de meettechnieken en de wiskundige modellering en interpretatie van de formatieprocessen. De AvL-hoogleraren worden niet direct belast met de ma nagement- en onderwijstaken die bij het reguliere hoogleraarschap behoren. Bron: persbericht TU Delft 7 februari 2008 voor vragen over en interpretatie van de WION en de benodigde actiepunten bij gemeenten. Informatie: www.gpkl.nl. succes een beroep te kunnen doen en voorwaarden aan gegevenshergebruik te kunnen stellen, is het nodig dat de houder van de desbetreffende data bank een substantiële risicodragende investering heeft gedaan. Amsterdam had evenwel publieke middelen ter be schikking en ontving voorts een speci ale rijksbijdrage, zodat van een risico dragende investering geen sprake is, oordeelt de rechtbank. Daarbij komt dat de databank geen nevenproduct mag zijn van de eigenlijke hoofdacti viteit. De rechter stelde Landmark in het gelijk. (Landmark is een lid van Geo- Business Nederland-redactie Geo-Info) (Bron: Automatisering Gids, 29 februari 2008) GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 40