Menselijk contact?! Iedereen die zich verveelt achter zijn computer heeft zijn eigen naam wel eens gegoogeld. Ook ik wil regelmatig we ten hoe ik waar bekend ben. Nu heb ik een naamgenoot, nee, wees gerust, dit wordt geen stukje over dubbele vermeldin gen in basisregistraties. Deze andere man doet iets in marke ting, dus moet ik mijn Google-vraag verfijnen met -economie -marketing -lezingen en nog een aantal uitsluitingen. Mijn naamgenoot is, zo weet ik een paar muisklikken verder, ac tiefin het lezingencircuit en heeft zelfs boekjes op zijn naam staan over economie op menselijke schaal, boekjes met verza melde columns uit de regionale bladen, uitstekend geschikt voor op het nachtkastje. Een vriend met een tweedehands boekenzaak heeft me eens twee boekjes gestuurd en inderdaad, het is vermakelijke kost. Een van zijn columns gaat over dat het goedkoper is je klanten te houden dan je klantenbestand op peil te houden met steeds nieuwe klanten. Persoonlijk een eye- opener. Met een kleine aanpassing zie ik een parallel met mijn organisatie waar veel energie gestoken wordt in nieuwe ontwikkelingen en producten en de goede bestaande producten onderbelicht worden. Een andere gaat over hoe het menselijke contact bij banken is vervangen door de flappentap en hoe sommige leveranciers het oeverloos geleuter van telefonisten met vaste klanten efficiënter gemaakt hebben door alle bestellingen verplicht per fax te laten doen. Zijn pointe is dat dit een foute beweging is, want wie weerhoudt de klant daarbij om die fax dan naar vier verschillende leveranciers te sturen met een verzoek voor prijsopgave? Iets soortgelijks stoort mij bij onze betrekkingen met het Kadaster. Wij, een gemeen telijke afdeling, hebben vorig jaar 623 percelen in 74 verschillende verzoeken laten vormen. Voor de mensen die dat niet helemaal scherp meer op het netvlies hebben enige uitleg. Je kunt bij het Kadaster de coördinaten van nieuw te vormen grenzen aanleveren en tegen betaling worden deze gegevens dan geaccepteerd en de nieuwe percelen gevormd. Voor, in ons geval zelf-ontwilckelende-woningbouwverenigingen, vormen we dan zo percelen van nog te bouwen woningen en flats. De zelf-ontwikke- lende-woningbouwvereniging kan zo gemakkelijk verkopen zonder gedoe achteraf. Wij nemen dat deel met het Kadaster voor hen uit handen. Dat doen we door een mooi tekeningetje met een weergave van oude en nieuwe grenzen, compleet met de kadastrale aanduidingen. In een tekstbestandje staan de coördinaten en om het in onze ogen helemaal gemakkelijk te maken leveren we ook een SFN-bestandje waar de nieuwe grenzen in een door het Kadaster in te lezen formaat in staan. Dit alles als pakketje in een e-mail met de vraag om de percelen te vormen. Geen menselijk contact is meer nodig, de efficiëntie ten top. We rekenen steeds twee weken doorlooptijd, dat moet als je het zo panklaar aan levert toch lukken. Dus na twee weken maar eens bellen, de klant wil ook verder. Vroeger 'toen alles beter was' belden we dan een bekende kadaster-landmeter en die wist dan eigenlijk wel hoe het er mee stond. Met de laatste efficiëntieslag van het Ka daster bel je niet meer naar je windje maar naar een servicenummer -als je tenmin ste de officiële weg volgt en dat doen we want we zijn nette ambtenaren- en kom je in een loop van servicenummer naar vestiging. Het is wel leuk hoor, iemand van de vestiging Utrecht of Middelburg aan de lijn te krijgen, maar efficiënt is het niet. Ik hoorde net de oplettende lezer al denken: "Bestelling per e-mail, dan krijg je toch zeker wel een ordernummer?" Dat klopt voor de zaken die je bij het Kadaster met je creditcard regelt. Dat zijn off the shelf producten waarvan het Kadaster de klant behoorlijk gestroomlijnd voorziet van wat hij wil. Maar bij ons soort aanvragen krijg je geen ontvangstbevestiging. En is het wachten en hopen op een goede afloop. Ik kan wel een offerte vooraf aanwagen, want dan heb ik een nummer waar ik aan kan refereren. Maar ik wéét al wat de kosten per nieuw gevormd perceel zijn én de offerteaanwaag duurt ook weer twee weken én van die aanvraag krijg je ook geen bevestiging, dus als die kwijt raakt ben je terug bij af. Wat ik gewoon wil is iemand om te bellen, gewoon een bekende kort spreken hoe het met mijn bestelling gaat. Dat menselijk contact wil ik terug en daarmee het vertrouwen dat mijn vraag in goe de handen is, want bij het Kadaster kan ik helaas geen andere leveranciers faxen. Jos Burgers Als iemand die economieboekjes wil, google dan mijn naam, de eerste tig hits slaan op die ander. AGENDA 135 redactie@geo-info.nl GIN 11 juni 2008 Algemene Ledenvergadering GIN. Nadere informatie volgt. BINNENLAND 16 december 2007 t/m 20 juni 2008 Tentoonstelling 'Meten is Weten'; de landme tersfamilie Adan, deels in Het Markiezenhof te Bergen op Zoom, deels in Het Tongerlohuys te Roosendaal. Zie bericht Geo-Info 2007-10, p. 407 en Geo-Info 2008-2, p. 58-60. 0 www.markiezenhof.nl 7 maart t/m 29 april 2008 Tentoonstelling 'De verzamelingen van Bodel Nijenhuis'. Universiteitsbibliotheek Leiden. Zie bericht Geo-Info 2008-3, p. 130. 23 april 2008 Afscheidscollege Ferjan Ormeling. 16.00 uur Aula Universiteit Utrecht to juni 2008 Congres Gemeentelijk Platform Kabels en Leidingen (GPKL) n.a.v. inwerkingtreding 'Grondroerdersregeling'. 0 www.gpkl.nl 77 juni 2008 Open Source GIS Themadag, Locatie Delft. Nadere informatie volgt. 1-4 juli 2008 Europees Congres kaartbeheerders, Amsterdam. Nadere info op p. 173 van dit nummer en op http://liber.gdc.2008.googlepages.com/ 79 t/m 20 september 2008 GIS Conferentie 2008, Rotterdam. 0 www.gisconferentie.nl BUITENLAND 5 t/m 8 mei 2008 11 th AGILE international conference on geo graphic information science. Girona (Spanje). 0 www.agile2008.es 23 t/m 25 juni 2008 13th International symposium on spatial data handling. Montpellier (F). 0//sdh-sageo.teledetection.fr/index.php 10 tot 12 september 2008 International Symposium on the History of Cartography, Portsmouth (VK). 0 www.icahistcarto.org 77 t/m 19 september 2008 CLGE-congres The perspectives: The role of surveyors in the European economy and society, Strasbourg (F). 0 www.geometre-strasbourg2008.Eu 30 september t/m 2 oktober 2008 InterGeo 2008, Bremen (D). 0 www.intergeo.de WWW.GEO-INFO.NL GEO-INFO 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 5