In zijn activiteiten laat het Executive Commitee zich leiden door het strate gisch plan van de ICA. Hier zijn onder andere een aantal aandachtsvelden gedefinieerd die sturend werken. Het gaat hierbij om wetenschap, onder wijs, professionele praktijk en de maat schappij: wetenschap: de ontwikkeling van de wetenschappelijke en technologi sche basis van de lcartografie en geo- wetenschappen; onderwijs: de ontwikkeling en pro motie, via onderwijs op alle niveaus van alles wat we weten op ons vak gebied; professionele praktijk: het ondersteu nen van twee groepen professionals, te weten zij die zichzelf beroepsma tig als actief op het vakgebied be schrijven, en zij die de kartografi- sche en gerelateerde methoden en technieken, programmatuur en der gelijke gebruiken om hun beroep uit te oefenen, zoals planners; maatschappij: het streven om rele vante toepassingen van de lcartogra fie en geowetenschappen te promo ten waar de maatschappij baat bij heeft. Het strategisch plan bevat voor ieder van deze aandachtsvelden een aantal suggesties en ideeën ter implemen tatie. Natuurlijk zijn ook de regels en richtlijnen van de statuten en het huis houdelijk reglement van belang. Net als bij GIN worden de daadwerke lijke activiteiten uitgevoerd door de sec ties, hier commissies en werkgroepen genaamd. Fig. 2 geeft een overzicht van alle commissies en werkgroepen, waar uit een grote verscheidenheid blijkt. Ei genlijk kan een ieder die in een bepaald onderdeel van de lcartografie is geïn teresseerd wel iets van zijn of haar ga ding vinden. Ondanks dat de naam van een commissie of werkgroep wel een indruk geeft van haar activiteiten lean de manier waarop daar invulling aan wordt gegeven danig verschillen. De ene commissie is zeer praktijkgericht terwijl de andere naar wetenschappe lijke excellentie streeft. Ook de focus op de bovengenoemde aandachtsvelden verschilt per commissie. Voor ieder van de commissies en werkgroepen worden er om de vier jaar door de voorzitter van een commissie zogenoemde Terms-of- References (ToR) opgesteld die aan de Algemene Assemblee ter goedkeuring worden voorgelegd (www.icaci.org). Naast een aantal algemene taakomschrijvingen, die er zorg voor dragen dat de activiteiten openbaar, internationaal en toegankelijk zijn, is er een aantal specifieke gedefinieerd dat de inhoudelijke richting voor de komende vier jaar bepaalt. Na vier jaar rapporteren de commissies en werkgroepen over hun activiteiten. Fig. 2. De commis sies en werkgroepen. Doordat al het werk in feite - net als bij GIN - vrijwilligerswerk is, zijn deze ToR's sterlc gebonden aan de interesse van de voor zitter. Daar de ICA geen geld heeft om activiteiten te bekosti gen, hoogstens om een bijdrage voor zaalhuur en dergelijke te verstrekken, is de leans op resultaat het grootst wanneer de door een commissie of werkgroep georganiseerde activiteit overeenkomt met de belangen van de leden. Zo is mijn per soonlijke ervaring, werkend in de academische wereld waar men wordt afgerekend op hoogwaardige publicaties, dat het zeer stimulerend en productief is geweest om met een groep gelijkgestemde universitaire collega's te werken. Via jaarlijkse seminars, waar in kleine groepen wordt gediscussieerd over elkanders onderzoek, werden artikelen voor themanummers van hoogwaardige tijdschriften geschreven. De bijeenkomsten worden meestal gekoppeld aan de tweejaarlijkse ICA-confe- rentie of aan andere belangrijke conferenties waar men toch al aan deel zou nemen. Dit beperkt de kosten en door de ge meenschappelijke stimulerende aanpak bleek deze werkwijze vaak succesvol. Maar er zijn sommige commissies die locaties om andere stimulerende redenen kiezen. Voor de Commis sion on Mountain Cartography is het niet ongebruikelijk een locatie in de Alpen te kiezen tijdens het winterseizoen. De website van de ICA (www.icaci.org) speelt een belang rijke rol in zowel de interne als externe communicatie. Commissions Cartography and Children Digital Technologies in Cartographic Heritage Education and Training Generalisation and Multiple Representation Geospatiai Analysis and Modelling Geospatiai Data Standards Geovisualizatlon the History of Cartography Management and Economics of Map Production Mapping from Satellite Imagery Map Projections Maps and Graphics for Blind and Partially Sighted People Maps and Society Maps and the Internet Marine Cartography Mountain Cartography National and Regional Atlases Planetary Cartography Theoretical Cartography Ubiquitous Mapping Underrepresented Groups and Cartography Use and User Issues Working Groups Art and Cartography Census Cartography Cartography in Early Warning and Crisis Management Data Access and Intellectual Property Rights GXS and Sustainable Development Mapping Africa for Africa Tourist Cartography geo-info 2008-4

Geo-Info | 2008 | | pagina 7