3 i86 ring of ketenregie niet noodzakelijkerwijs een uitsluiten van nieuwe inter-organisationele processen. Binnen de geo- wereld zou men zich de volgende vragen kunnen stellen: Hoe neutraal is de informatiearchitectuur van de basis registraties en wie is daarmee het meest gediend? Een aantal 'voorhoedegemeenten' kwam recent met een alternatief voor wat door de wetgeving was voorgesteld4', wat aangeeft dat bepaalde technische oplossingen toch als top-down sturing werden ervaren. Hoe wordt door deelnemers een intensievere en meer gecoördineerde uitwisseling van gegevens zoals die van e-overheid uitgaat ervaren? Vele gemeenten zien wel voordelen, maar kiezen tegelij kertijd voor samenwerkingen met lokale partners. Dit mechanisme is onvoldoende erkend. Hoe leiden de nieuwe informatieketens van bijvoorbeeld de basisregistraties, DURP en de WKPB tot nieuwe con flicten, onderhandelingen, competitie, samenwerking? Zolang de associatie van conflicten gerelateerd blijft worden met de inhoud van geo-informatie, zal men niet gauw bereid zijn zich hierop verder te beroepen. Wat betekent dit dan voor de samenwerking voor de geo- ICT, en waarom lijkt er onvoldoende samenhang tussen de publieke organisaties die met geo-informatie en geo-ICT werken? Een belangrijke conclusie is dat, anders dan bij de private sector, de politieke beeldvorming - vaak naar buiten gebracht via de media - een belangrijke rol speelt. Kijkt men alleen naar de interne organisatie van samenwerkingen met geo-informatie, dan is de praktijk niet zo dramatisch als het rapport Postma en Wallage [2007] doet voorkomen. Kijkt men echter naar de beeldvorming die naar buiten komt via die organisaties die het meeste contact hebben met het pu bliek, dan is er een ander beeld. Dit moet de geo-wereld te denken geven. Uiteindelijk zou een cultuuromslag binnen de geo-wereld nodig zijn, waarbij de traditionele nadruk op coördinaten en nauwkeurigheid plaats zou moeten maken voor meer nadruk voor coördinatie van toepassing van geo- tuur-e-gemeenten| informatie binnen een maatschappe lijk zichtbaar doel, erkenning van de wens voor autonome beslissingen van organisaties over technologie, meer waardering voor wensen en invloed op beeldvorming van burgers. Kortom, een betere relatie tussen interne effi ciency en externe beeldvorming, om dat de politieke realiteit een andere rol voor geo-informatie ziet dan de geo- wereld zelf. Geo-informatie wordt pas van nut beschouwd voor de 'buitenwe reld' als het 'behapbaar' is en duide lijk maatschappelijk beeldvormende doelstellingen zou kunnen ondersteu nen. De beeldvorming van efficiency en doelmatigheid zou moeten worden veranderd in een maatschappelijk re levante beeldvorming. Het is daarom aan te bevelen om geo-ICT te creëren die politieke (korte- en lange termijn) doelstellingen lean ondersteunen. Dat lean in de praktijk wanneer vertrou wen de voornaamste basis is voor de uitwisseling van geo-informatie, meer nog dan formele afspraleenleaders over de technische details. Bekkers, V., Schaken op meerdere hor den. Over procesmanagement en de ont wikkeling van basisregistraties binnen de publieke sector, in Management Informatie 2002-3, p. 23-34. Ministerie van Algemene Zaken, Samen werken, samen leven, 2007. Beleidsprogramma Kabinet Balke nende IV, p. 44. Postma, J. en J. Wallage, Het uur van de waarheid, 2007. LANDMETER OP MENORAH Bij het Israëlische parlement in Jeruza lem, de Knesset, bevindt zich als nati onaal symbool een bronzen Menorah. Deze enorme zevenarmige kandelaar werd gemaakt door de Engelse joodse kunstenaar Benno Ellcan en in 1956 door het Britse parlement aan Israël gegeven. Staan er op de armen bijbel se taferelen uit uiteraard het Oude Testament, de voet is gewijd aan de opbouw van de nieuwe staat Israël. In de rechterbovenhoek bezindt zich als opbouw-icoon een heuse landmeter! Adri den Boer Conclusie voor samenwerken met geo-informatie bij de overheid 4) www.egem.nl/ kennisbank/archtec basisgegevens Referenties GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 12