ffyf /x Veldwerk Veldmetingen op Teil Hammeh zijn uitgevoerd op twee ma nieren. Allereerst zijn veel waarnemingen gedaan aan het oppervlak van de Tell, die vervolgens zijn gemiddeld om een 190 idee te krijgen hoe het spectrale profiel waargenomen zou worden met een hyperspectrale satellietsensor. Daarnaast Fig. 7. Vergelijking van het gemiddelde spectrum van Teil Hammeh met spectra van andere voormalige nederzettingen toont aan dat deze spectra vrijwel identiek zijn, wat betekent dat er geen significante verschillen zijn in mineralogische samenstelling. - Fig. 8. Spectra van ijzererts, rood zandsteen en hematiet tonen een sterke ijzerabsorptie rond 900 nanometer, terwijl deze voor de slak afwezig is. zijn metingen genomen van specifieke materialen die op de Teil kunnen wor den aangetroffen, zoals slak, stukjes ijzererts, zandsteen, kalksteen, klei en potscherven. Om vast te kunnen stel len of de spectrale signatuur van Teil Hammeh uniek is, zijn er ook metin gen uitgevoerd op Tell Deir Alla en Tu- lul edh Dhahab. Op Tell Deir Alla zijn geen overblijfselen van ijzerproductie aangetroffen. In fig. 7 zijn de resultaten te zien van de metingen aan het oppervlak van de drie locaties. Bij de interpretatie wordt vooral gelet op absorptiebanden (dip jes in het spectrale profiel) die uniek kunnen zijn voor specifieke minera len. Verschil in amplitude is veel min der van belang, omdat dit vooral ver oorzaakt wordt door veranderingen in de atmosfeer en de stand van de zon. Opvallend is dat de drie profielen vrij wel hetzelfde zijn, wat betekent dat de spectrale signatuur van Teil Hammeh niet uniek is. Wanneer gekeken wordt naar de afzonderlijke materialen (fig. 8), is te zien dat de slak totaal geen ab sorptiebanden heeft. De verwachting was dat in slak resten van ijzer meet baar zouden zijn maar dit blijkt niet het geval, in tegenstelling tot ijzererts en rode zandsteen. Deze twee profie len tonen duidelijk de ijzerabsorptie- banden rond 900 nanometer, die over eenkomen met het profiel van het ijzermineraal hematiet. De conclusie is dus dat de overblijf selen van ijzerproductielocaties niet uniek opgespoord kunnen worden met hyperspectrale metingen. Kort samengevat zijn hiervoor vier waar schijnlijke oorzaken. Er is te weinig slak aanwezig aan het oppervlak in verband met observaties vanuit de lucht. De slak heeft geen significante absorptie-eigenschappen. Zichtbaar licht en infrarood dringen niet door in de grond en de Teil bestaat uit de zelfde klei als in de omgeving kan worden aangetroffen. Hyperion De ijzerertsafzetting van Mugharet al-Warda viel gelukkig nog wel bin nen het Hyperion-beeld. De ertslaag wordt tegenwoordig afgegraven in een steengroeve (fig. 9), vermoedelijk vanwege het omliggende kalksteen dat gebruikt wordt voor cementpro ductie. Voordat ijzermineralen met dit het geval mocht zijn, kan in het satellietbeeld worden gezocht naar pixels met een vergelijkbaar spectraal profiel. Op deze locaties zouden dan in het terrein mogelijk ook overblijfse len van ijzerproductie kunnen worden aangetroffen. De beste manier om een gedetailleerd profiel vast te stellen, is door middel van hyperspectrale data. Helaas viel Teil Hammeh net buiten het Hyperion-beeld. Dit probleem werd echter omzeild door gebruik te maken van een veldspectrometer (fig. 6). Dit is een optisch instru ment dat de lichtintensiteit meet tussen 350 en 2500 nano meter (VNIR en SWIR) in intervallen van 2 nanometer. Voor de meeste toepassingen is men echter niet geïnteresseerd in de totale hoeveelheid lichtenergie (radiance), maar in de ra tio van de door de aarde gereflecteerde energie tot de totale energie die op de aarde valt (reflectance). Hiertoe wordt de veldspectrometer gekalibreerd aan een wit referentievlak, genaamd spectralon, dat licht op alle golflengten met 100% reflecteert. De metingen in het terrein zijn dus in relatieve reflectance ten opzichte van dit referentievlak, in waardes variërend tussen 0 en 1. Fig. 6. De veldspec trometer; linksonder is het spectralon afgebeeld. 1.0 0.8 0.6 0.4 0.2 0.0 hematiet (laboratoriummonster) rood zandsteen - erts. aevonden op Teil Hammgh lei mineralen ijzer Jr waterdamp 500 1000 1500 2000 2500 Golflengte (nanometer) 5 cm rood zandsteen ijzererts, gevonden op Teil Hammeh gemiddelde Teil Hammeh gemiddelde Teil Deir Alla gemiddelde Tulul edh Dhahab waterdamp klei mineralen kalk vegetatie 500 1000 1500 2000 Golflengte (nanometer) GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 16