een hyperspectraal beeld kunnen worden gedetecteerd moet de data een aantal verwerkingsstappen on dergaan. Fig. 10 toont het spectrale profiel van de steengroeve uit het Hy perion-beeld in verschillende stadia van verwerking. De ruwe Hyperion-data bevatten een aantal ongelcalibreerde banden en banden met zeer veel ruis door wa- terdampabsorptie in de atmosfeer. Deze banden zijn verwijderd uit de dataset voordat verdere verwerking plaatsvond. Vervolgens is de data aan de hand van een atmosferisch model getransformeerd van radiance naar reflectance, waarbij tevens is gecorri geerd voor onder andere waterdamp-, zuurstof- en koolstofdioxide-absorptie door de atmosfeer. Na deze belang rijke stap bleef er nog steeds enige mate van ruis achter in de data. Daar om is de data als laatste stap gefil terd met een spectraal 'polishing'- algoritme. Fig. 9. De steen groeve bij Mugharet al-Warda maakt de ertslaag duidelijk zichtbaar. Fig. 11. Resultaten Hyperion; in het SAM-resultaat is te zien dat vrijwel al leen rond Mugharet al-Warda ijzer kan worden aangetroffen. Het resultaat laat duidelijk ijzerabsorptie zien in de banden rond 900 nanometer. Spectrale vergelijking met laboratori umspectra van de United States Geological Survey (USGS) maakt duidelijk dat dit absorptieprofiel het beste past bij het ijzermineraal hematiet, dat inderdaad veel voorkomt in ijzererts. De conclusie is dus dat ijzer opgespoord kan wor den met hyperspectrale satellietbeelden. De volgende vraag is of er meer locaties te vinden zijn met een vergelijkbaar spectraal profiel. Daartoe is als eerste stap de ratio uitgerekend tussen het gemiddelde van de banden 39,40 en 41, en de banden 51, 52 en 53 (de groene en rode lij nen in fig. 10). Het resultaat is zichtbaar gemaakt in fig. 11, waar de witte pixels aangeven waar mogelijk ijzerminera len in het terrein kunnen worden aangetroffen. Nadeel van deze bandratio's is dat slechts gebruik gemaakt wordt van enkele banden en niet de totale absorptiecurve, waardoor het resultaat gevoelig is voor ruis in de data. Daarom is het Hyperion-beeld ook geclassificeerd met het SAM-algoritme (Spectral Angle Mapper), dat aangeeft welke pixels het beste overeenkomen met het hematietprofiel. Dit resultaat is ook weergegeven in fig. 11 en laat aanzienlijk minder pixels zien dan het bandratioresultaat. Geconcludeerd kan worden dat buiten Mugharet al-Warda geen ijzererts kan worden aange troffen, althans niet detecteerbaar met Hyperion. Fig. 10. Spectraal profiel van de steen groeve uit fig. 9 in verschillende stadia van verwerking. ASTER De multispectrale ASTER-sensor heeft niet genoeg banden om ijzerabsorptie te kunnen waarnemen. ASTER heeft ech ter wel een aantal banden in het SWIR waarmee andere geologische materialen kunnen worden opgespoord, zo als zandsteen, kalksteen en klei. ASTER-data zijn daarom gebruikt om de geologie van de Jordaan Vallei in kaart te brengen, om vast te kunnen stellen welke mineralen en grondsoorten wel detecteerbaar zijn in dit gebied. Net als voor Hyperion moeten ASTER-data een aantal verwerkings stappen ondergaan voordat iets zinnigs gezegd kan worden over de geologie. Hiervoor is de zogenaamde 'Zandloperme thode' gebruikt (fig. 12). De eerste stap is het transformeren van de radiance-data naar reflectance door middel van een atmosferisch mo del. Vervolgens wordt de ruis in de data gereduceerd met het MNF-algoritme (Minimal Noise Fraction). Hierna vindt er een procedure plaats waarbij de spectraal meest unieke pixels automatisch worden geselecteerd met behulp van de 191 Resultaat band ratio Witte pixels zijn in^atief voot ij Resultaat SAM Wille pixels zijn gedassifcwtd als ijzet SAM toegepasl op band 30 lo 55, Maximum hoek 0.11 radtalen 4. Filtering toegepast 3. Atmosferisch gecorrigeerd hematiet (laboratoriummonster) hematiet (laboratoriummonster) 1 1500 2000 golflengte (nm) 1500 2000 golflengte (nm) 2. slechte banden verwijderd VNIR banden met factor 2 vermenigvuldigd 1000 1500 2000 golflengte (nm) 500 1000 1500 2000 2500 golflengte (nm) waterdamp absorptie 1. Ruwe data 5000 4000 3000 £2000 e 1000 Color composite R: b52 (874 53 nm) G:b40 (752,43 nm) B:b28 (630.32 nm) GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 17