ïfH Pauline Barendse laat zich in de kaart kijken Pauline Barendse is sieraadontwerpster/edelsmid. Zij ontwerpt en maakt sieraden. De naam edelsmid geeft al gauw de indruk dat het sieraad alleen maar vervaardigd wordt in edele metalen. Bij Pauline is eerder het tegendeel waar. Geïnspireerd door haar partner en collega Jan Matthe- sius is de fascinatie ontstaan voor het werken met verschil lende soorten materialen. Het edelsmeden is voor Pauline meer dan een glimmend sieraad maken. Alledaagse din gen en haar reizen verwerkt ze als vanzelfsprekend in haar creaties. Daarnaast hebben kaarten vaak een boeiend kleurgebruik, uiteraard om alles zo duidelijk mogelijk weer te geven en ervoor te zorgen dat ieder aspect zijn eigen aandacht krijgt. Om overzicht te krijgen in een kaart, wordt er heel bewust omgegaan met kleur, belijning, structuur en invulling van vlakken. Kortom, er wordt goed nage dacht over een kaart. Deze evenwich tigheid in kaarten komt sterk overeen met de vormgeving en vervaardiging van sieraden. Details, kleurgebruik, structuren en vlakken zijn ook hier be langrijk. Haar creaties zijn niet zozeer een afspiegeling van de reali teit, zij speelt met de dimensies. Een 2-D kaart zet ze om in een 3-D beleving. Kaarten zijn onmisbaar voor haar reizen. Zonder kaart valt er weinig te plannen en is een doel moeilijk of niet haal baar. Tijdens de planning krijgt ze een band met haar kaart. Alleen al het kijken naar een kaart geeft haar een warm ge voel. De volgende reis gaat beginnen... Herinneringen aan vorige tochten komen terug. World goes around. Een terugkerend gegeven in Pauline's werlc is het verwerken van herinnerin gen in sieraden. Deze sieraden worden 'memory keepers' genoemd. Dierbare herinneringen worden zichtbaar of verborgen in colliers, broches, hangers en ringen verwerkt. Een kaart verwerkt in een sieraad heeft naast de versierende functie, ook een goede functie als herinneringsbewaar der. Het vertelt een verhaal over een indrukwekkende reis of een boeiende plaats die bezocht is. Het is een stukje van jezelf, alleen de drager herkent de kaart. Voor een ander is het 'gewoon' een leuk sieraad. Een geheimpje datje alleen deelt met wie je dat wilt. In het sieraad, genaamd 'ieder doosje heeft zijn kruisje', zijn de twee aspec ten vormgeving en gevoel duidelijk terug te vinden. Het metalen kruisje is de uitslag van een doosje. Dit doosje is maar eenmalig te vouwen. In het doos je is ruimte om een herinnering op te slaan. Het eenmalige gebruik daagt de bezitter uit om goed na te denken welke herinnering hij of zij hierin op geslagen wil hebben. Eenmaal gekozen en gevouwen, kan het doosje niet meer opengemaakt te worden, zonder het risico van breken op de perforatie. Aan één zijde wordt een foto transfer op de uitslag, ofwel het kruisje, aange bracht. De foto aan de buitenzijde heeft een relatie met het (geheime) souvenir dat later binnenin zit. Ieder doosje is dan ook uniek, want de bezitter bepaalt welke kaart gebruikt wordt. Het doosje Inspiratie De ontwerpen CEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 20