Pannen riteitsregels die aan de labels gehecht a. b. c. Fig. 1. Labels worden versneden tijdens het pannen. Voor de dynamische kaarten anderzijds is alleen de verwer kingstijd van de dynamische stap van belang. Wanneer een gebruiker interageert met de kaart, zijn de berekeningen van de pre-processing stap al afgerond. De enige berekenin gen die nog moeten uitgevoerd worden, zijn deze van de dy namische stap. Bijgevolg zal alleen de verwerkingstijd van deze stap een invloed hebben op de tijd dat een gebruiker moet wachten voordat hij het resultaat op het scherm ziet. Een ander element dat in deze paragraaf vermeld kan wor den, is de mogelijkheid van een post-processing stap. Zoals de naam het aangeeft, is dit een extra stap die na het eigen lijke proces van de automatische tekstplaatsing wordt inge voerd. Wanneer deze laatste voltooid is, kan de operator nog manueel de positie van de labels die niet optimaal geplaatst waren door de automatische methode, aanpassen. Voor de dynamische kaart is het invoeren van een dergelijke post-processing stap niet mogelijk. Nadat de automatische plaatsingsmethode is afgerond, kan een operator geen ver anderingen meer aanbrengen aan de positie van de labels. De verkregen resultaten moeten immers onmiddellijk aan de gebruiker getoond worden. De pan-operatie verschuift de positie van het venster over de kaart. Dit soort operatie is alleen terug te vinden bij dy namische kaarten. Wanneer een statische labelmethode in combinatie met de pan-operatie wordt gebruikt, treden er verscheidene problemen op. Eerst en vooral kunnen de labels doorsneden worden door het huidige venster, zowel horizontaal als vertikaal, met als gevolg dat de labels niet meer leesbaar zijn. Een tweede potentieel probleem is dat het object nog net binnen het venster valt, maar dat het bijbehorende label er buiten ligt. De gebruiker ziet in het venster dus enkele ob jecten zonder label. Ook het omgekeerde kan voorkomen: het label ligt binnen het venster, maar het object valt er net buiten. Bijgevolg is de kans groot dat de gebruiker de labels met verkeerde objecten, die wel binnen het venster liggen, gaat associëren. Fig. 1 toont een voorbeeld van deze proble men wanneer het venster naar rechts verschoven wordt. De twee grijze zones geven de posities van de twee vensters aan: voor en na het pannen. De labels die versneden worden na het verschuiven, staan in rood aangegeven. De dynamische tekstplaatsingsmethoden moeten in staat zijn deze situaties te vermijden of te detecteren en vervol gens op te lossen. Fig. 2a, b en c. Verschijnen en verdwijnen van label a wanneer er naar rechts gepand wordt. Een ander element dat gebruikers kan verwarren en afleiden, is het versprin gen van labels. Indien de positie van het venster ten opzichte van de kaart slechts over een kleine afstand wordt verschoven, kunnen sommige labels verdwijnen en terug verschijnen. Dit effect wordt veroorzaakt door de prio- zijn. Tijdens het pannen verandert de positie van bepaalde labels en wanneer een label met een hogere prioriteit een label met een lagere prioriteit overlapt, zal deze laatste gedeselecteerd worden en verdwijnen van de kaart (fig. 2b). Anderzijds, als dit label met hogere pri oriteit opnieuw van positie verandert en dus het label met de lagere priori teit niet meer overlapt, verschijnt deze GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 26